OPIS REALIZACJI

KINO W CHMURACH

Kino w chmurach

Wstęp

Realizacja mini salki do kina domowego w najwyższym budynku Unii Europejskiej to przykład w jaki sposób można z malutkiego pomieszczenia zrobić proste i funkcjonalne kino domowe.

Pewnego zimowego poranka zgłosił się do nas polski oddział międzynarodowej firmy obsługującej  inwestora, który stał się posiadaczem apartamentu na jednym z najwyższych pięter apartamentowca w Warszawie przy ulicy Złotej 44. Zadanie jest stosunkowo proste – dysponujemy małym pomieszczeniem, w którym ma znaleźć się system kina domowego. Kino domowe będzie okazyjnie wykorzystywane i powinno być bajecznie proste w obsłudze. Architekt pracujący nad projektem miał już wizję na wykończenie pomieszczenia i jego format. Nasze zadanie polegało jedynie na wpasowaniu się w wyżej wymienioną koncepcję. Nasze zdanie to instalacja, montaż, konfiguracja, zaprogramowanie oraz zapewnienie wsparcia technicznego.

widok złota44

Pomysł

Otrzymaliśmy projekty bazowe, które mieliśmy zaadoptować do naszych potrzeb. Po naniesieniu elementów wyposażenia kina, tras kablowych oraz schematów, dokumentacja została wysłana do akceptacji.

Rozwiązanie sprzętowe jakie zostały zastosowane wynikają z ograniczeń fizycznych pomieszczenia, budżetu oraz funkcjonalności jaka jest niezbędna w tego typu projekcie. Wybór padł na podstawowy model projektora Sony i nagłośnienie w systemie 5.1, zainstalowane po bokach ekranu. Zrezygnowaliśmy całkowicie z typowych rozwiązań kinowych, czyli perforacji akustycznej i zestawów kinowego nagłośnienia.

subwoofer w szafce

Pomieszczenie

Pomieszczenie znajdujące się na jednym z najwyższych pieter apartamentowca ma wymiary 432 x 224 x 255cm. Mówimy zatem o najmniejszym kinie, jakie kiedykolwiek realizowała nasza firma.

Pierwszym etapem było okablowanie, poprzedzone oczywiście zdobyciem odpowiednich uprawnień pozwalających na pracę w tym prestiżowym obiekcie. Wszystkie urządzenia kinowe zostały zgromadzone w szafce AV znajdującej z boku ekranu. Z racji na ograniczenia przestrzeni, urządzenia nie zostały zainstalowane pod ekranem. To ograniczyłoby możliwości komunikacyjne.

Projekt kina domowego w apartamencie

Każda realizacja salki kinowej, nawet jeśli jest to drobna instalacja – zawsze jest poprzedzona etapem projektowym. W przypadku opisywanej realizacji możliwości projektowe były bardzo mocno ograniczone. Byliśmy zdani na wizję architekta, która musiała maksymalnie wykorzystać niewielką przestrzeń. Skoncentrowaliśmy się zatem na sposobach montowania elementów kinowych, trasach kablowych, schematach połączeń oraz wyliczeniu wszelkich zależności. Jeśli interesuje was projekt sali kinowej – zapraszamy do oddzielnej sekcji na naszym serwisie.

Sala kinowa została wyposażona w system sterowania amerykańskiej firmy Control4.

automatyka w kinie

Konfiguracja sprzętowa

Urządzeniami ukrytymi w szafce steruje system sterowania Control4. Użytkownik wchodząc do pomieszczenia może uruchomić seans dotykając panelu dotykowego zainstalowanego do ściany. Do wyboru ma odtwarzacz płyt DVD/Blu-ray/UHD oraz tuner z telewizją satelitarną. Jednocześnie na ekranie dotykowym możemy ustawić temperaturę pomieszczenia czy też poziom emitowanego przez oświetlenie natężenia światła.

Oczywiście nic nie zastąpi dobrego, uniwersalnego pilota. Dlatego do obsługi systemu kina domowego używany jest głównie pilot uniwersalny Control4 SR260. Za jego udziałem wykonamy wszystkie operacje, na które pozwala nam panel dotykowy.

Głośniki przednie zainstalowane zostały w zabudowie ściany przedniej – nad ekranem. Za nagłośnienie frontowe odpowiadają zestawy instalacyjne Dali Icon. Głośniki do zabudowy ściennej, które możemy zamocować zarówno w ścianie g-k jak i konstrukcjach drewnianych czy MDF.

Zestawy efektowe z racji na wielkość pomieszczeni i bliskość siedzisk przy ścianach bocznych i tylnej, zostały zainstalowane w suficie. W celu uniknięcia punktowego grania zestawów, co w przypadku niewysokiego pomieszczenia nie pozwoliłoby uzyskać efektów przestrzennych – zdecydowaliśmy się na wybór głośników niewidzialnych Amina. Mają one 3 podstawowe zalety – podobają się architektom oraz inwestorom, potrzebują mało miejsce na montaż, a co kluczowe w tej sytuacji grają bardzo szerokim kątem. Czyli z niewielkiej odległości są w stanie pokryć dźwiękiem dużą powierzchnię. Widzowie siedzący z boku usłyszą dźwięk z głośników znajdujących się po drugiej stronie pomieszczenia.

Projekcja odbywa się przy udziale projektora 1080p firmy Sony. Popularny rzutnik Sony VPL-VW65 oferuje jakość, która okazała się dla inwestora wystarczająca. Ekran o wymiarach 200*112 firmy Adeo wypełnia niemal całą ścianę. Ekran ramowy Adeo Plano Velvet został wpasowany w ozdobną zabudowę  drewnianą ściany przedniej.

W realizacji priorytetem była możliwość uzyskania namiastki kinowego efektu w mocno ograniczonych warunkach lokalowych. Pomieszczenie miało spełniać ściśle określone założenia i mieć atrakcyjny dla klienta wygląd. Kwestie akustyki, czy też optymalizacji wrażeń dźwiękowych celowo na życzenie inwestora zostały pominięte.

Specyfikacja urządzeń

  • projektor 1080p Sony VPL-HW65ES
  • zestawy przednie DALI IKON x3
  • kanały efektowe Amina x2
  • subwoofer 12″
  • odtwarzacz OPPO BDP-103EU
  • amplituner kinowy Marantz SR710
  • kontroler systemu sterowania Control4 EA-3
  • pilot Control4
  • system sterowania oświetleniem Control4