Szkolenie “Performance Theater Engineering”

Szkolenie “Performance Theater Engineering”

Szkolenie “Performance Theater Engineering” 1920 1280 Cinematic

Cinematic na szkoleniu “Performance Theater Engineering”, przeprowadzonym przez Paradise Theater

Pod koniec czerwca 2012 roku nasza firma, Cinematic (nasze kompetencje), wzięła udział w szkoleniu prowadzonym przez amerykańską firmę Paradise Theater pod tytułem “Performance Theater Engineering“. Firma prowadząca, zlokalizowana w Kalifornii, jest wielokrotnym zdobywcą nagród i wyróżnień CEDIA dla najlepszych instalacji systemów kina i automatyki domowej w USA. Od kilku lat skupia się na projektowaniu systemów i wsparciu firm instalacyjnych w zakresie optymalizacji systemów audio i video. Paradise Theater oferuje swoje wsparcie i wiedzę merytoryczną popartą wieloletnim doświadczeniem w konstruowaniu najbardziej wyrafinowanych systemów kinowych w USA. Projektowanie kina wymaga dużej wiedzy, doświadczenia i zrozumienia, że jedynym rozwiązaniem jest często sztuka kompromisów.

Kurs szkolenie audioParadise Theater jest jednocześnie pierwszą firmą na świecie, która zdobyła uprawnienia w zakresie kalibracji systemów JBL Synthesis na poziomie Gold oraz Platinium. W celu zdobycia uprawnień, załoga Paradise Theater musiała przejść specjalne szkolenie i certyfikację w zakresie obsługi systemu ARCOS (Adaptive Room Correction and Optimization System), opracowanego przez koncern Harman, właściciela systemów Synthesis.

Samo szkolenie z zakresu „Projektowania systemów kinowych” zostało podzielone na 2 sekcje: 1 – poświęcona planowaniu oraz analizie zagadnień związanych z akustyką pomieszczeń kinowych, 2 – dotycząca optymalizacji systemu projekcyjnego. Prowadzący, Sam Cavitt, zwrócił uwagę na najważniejsze elementy, które należy uwzględnić podczas pracy nad systemami kinowymi, a bez których nie możemy mówić o prawdziwie kinowych doznaniach. Zwracał uwagę na fakt, że planowanie i prace inżynieryjne związane z pracą nad projektem kinowym są równie ważne jak same urządzenia. Dobór urządzeń musi z kolei zawsze wynikać bezpośrednio z etapu planowania i prac inżynieryjnych. Projekt kina to przede wszystkim obliczenia i analiza pomieszczenia. One podpowiadają nam, jakie urządzenia i systemy audio-video powinniśmy uwzględnić w naszym wymarzonym systemie kinowym. Bez uwzględnienia szeregu czynników i aspektów, nawet najlepsze urządzenia (wybrane bez uprzedniej analizy) nie zagrają na miarę swoich możliwości. Zaprezentują jedynie niewielki ułamek tego, co mogłyby pokazać w przemyślanej konfiguracji. Kino nie jest zbiorem urządzeń audio-video, wstawionym po prostu do pomieszczenia. Kino to szereg elementów i składowych, które dopiero po zsumowaniu tworzą całość. Same urządzenia są jedynie jednymi w wielu składowych równania, jakim w istocie jest system kinowy.

Szkolenie akustyka kina

Po zakończeniu szkolenia, możemy powiedzieć, że o ile nie wniosło ono zbyt wiele nowych informacji, o tyle było doskonałym, przekazanym w skondensowanej formie podsumowaniem wiedzy na temat zasad, o których należy pamiętać podczas pracy nad pomieszczeniem kinowym. Od kilku lat, odkąd na poważnie zaczęliśmy zajmować się tematyką kina w domu, stosujemy ideę „Home Cinema by numbers”. Oznacza to, że dla każdego elementu systemu kinowego oraz elementu pomieszczenia określony jest parametr, którego uwzględnienie i przestrzeganie umożliwia osiągnięcie pożądanego wyniku. Nie znając zasad i norm, jakie panują w świecie audio i video, można jedynie po omacku próbować trafić do celu. Celu, jakim jest doskonała jakość dźwięku i obrazu. Z lepszym lub gorszym skutkiem… Budowa sali kinowej powinna być zawsze poprzedzona szczegółową analizą. Projekt kina jest podsumowaniem analizy i ujęciem za pomocą rysunków i schematów wiedzy jaką firma projektowa zdobyła na etapie dokładnej analizy pomieszczenia oraz komponentów jakie będą zastosowane przy budowie kina.

CINEMATIC