Test projektora JVC DLA-RS3100 w avforums UK

Test projektora JVC DLA-RS3100 w avforums UK

Test projektora JVC DLA-RS3100 w avforums UK 760 760 Cinematic

Test nowego projektora laserowego JVC 8K

Test projektora laserowego
JVC DLA-NZ8 8K / DLA-RS3100

JVC DLA-NZ8 / JVC DLA-RS3100 dodaje laserowe źródło światła BLU-Escent jako nowy element do swojego znaku firmowego – jakim jest genialny poziom czerni. Oprócz tego otrzymujemy referencyjnej dokładności obraz i dynamiczne mapowanie tonów. Wszystko to składa się na wyjątkowy projektor 4K HDR. Dodanie HDMI 2.1 i 8K/e-shiftX zapewnia zabezpieczenie na przyszłość, a obsługa 8K/60Hz i 4K/120Hz z pewnością zadowoli graczy nowej generacji. Gdyby tego było mało, otrzymujesz także szereg najnowocześniejszych funkcji, które teraz obejmują HDR10+, a także intuicyjne menu i elastyczną konfigurację. Ogólna wydajność jest znakomita, ze wspaniałymi szczegółowymi obrazami 4K, oszałamiającym HDR i niezbędną jakością filmową. Nie można zaprzeczyć, że DLA-RS3100 / NZ8 nie jest tani, a właścicielom urządzeń poprzedniej generacji może być trudno uzasadnić dodatkowy koszt modernizacji, jednak każdy, kto szuka najlepszego nowoczesnego projektora, nie będzie rozczarowany tym pięknem.

Co nam się podobało:

  • Laserowe źródło światła
  • Niesamowite obrazy 4K
  • Doskonała wydajność HDR
  • Jasne zdjęcia 3D bez przesłuchów
  • Dokładność obrazu referencyjnego
  • Wiodące w swojej klasie poziomy czerni
  • Przetwarzanie 8K eshift
  • Obsługa HDR10+
  • Rozbudowane funkcje konfiguracyjne
  • Doskonała jakość wykonania

Co warto zmienić / dopracować:

  • Ściemnianie laserowe wymaga ulepszeń
  • Ta bestia nie jest mała ani lekka
  • Ma swoją cenę

Czym jest DLA-RS3100 / NZ-8

JVC DLA-NZ8 to model klasy średniej z nowej linii projektorów 4K HDR tej firmy, który wykorzystuje wszystkie zalety poprzedniej serii RS/N/NX i dodaje laserowe źródło światła BLU-Escent, 8K/e-shift, HDR10+ i wejścia HDMI 2.1. W rezultacie nowe projektory obejmują nie tylko natywne panele 4K D-ILA, obsługę 3D, HDR Adaptacja ramek i Optymalizator kin, które można znaleźć w poprzedniej generacji – ale także zapewniają obsługę 8K/60Hz i 4K/120Hz. , które z pewnością zachwycą posiadaczy konsol do gier nowej generacji.

Na czele nowej serii stoi JVC DLA-RS4100 / DLA-NZ9 (ok. 132 000 PLN), który ma deklarowaną jasność 3000 lumenów, natywny kontrast 100 000:1 i 100-milimetrowy całkowicie szklany obiektyw z ulepszoną optyką. Recenzowany tutaj model RS3100 kosztuje 82 000 PLN i jest zasadniczo bardzo zbliżony do NZ9 / RS4100, ale ma niższą jasność 2500 lumenów, a także niższy kontrast 80 000:1. Oprócz tych zmian oba posiadają całkowicie szklany obiektyw 65 mm z ulepszoną optyką. Wreszcie, jest DLA-NZ7, który jest w sporej mierze podobny do NZ8, ale nie ma ulepszonej optyki i ma jasność 2200 lumenów i kontrast 40 000:1. W NZ7 brakuje również kolorowego filtra DCI-P3, który można znaleźć w modelach NZ8/RS3100 i NZ9/RS4100, i wykorzystuje dwukierunkowy 8K/e-shift zamiast czterokierunkowego 8K/e-shiftX, który można znaleźć w droższych modelach.

Wygląd

Wygląd

Nowa generacja projektorów JVC wygląda identycznie jak poprzednia. Z przodu, z tym samym centralnie zamontowanym obiektywem i otworami wentylacyjnymi po obu stronach. W prawym górnym rogu projektora znajduje się odbiornik podczerwieni do pilota, a nad nim trzy kontrolki. Jakość wykonania pozostaje doskonała, a konstrukcja i matowe czarne wykończenie wyglądają zaskakująco elegancko, biorąc pod uwagę rozmiar tego projektora.

Jedynym sposobem na odróżnienie nowszych modeli RS3100 / NZ8 od starszej generacji RS3000/N7 – jest spojrzenie na tył, gdzie podwójne otwory wentylacyjne są większe, filtr powietrza został usunięty, a złącze zasilania przesunięte do środka. Reszta jest taka sama, z innym odbiornikiem podczerwieni, zestawem podstawowych elementów sterujących na wypadek zgubienia pilota i wszystkimi połączeniami.

Projektor posadowiony jest na czterech dużych, regulowanych nóżkach, które umożliwiają wypoziomowanie projektora, jeśli planujesz montaż na stojaku. Chociaż istnieje również możliwość a właściwie zalecenie – montażu sufitowego za pomocą odpowiedniego wspornika. Jeśli planujesz to drugie, upewnij się, że uchwyt poradzi sobie z tą bestią projektora, ponieważ ma wymiary 500 x 234 x 505 mm (szer. x wys. x gł.) i waży 23,1 kg.

OPCJE PODŁĄCZENIA I KONTROLI

Na pierwszy rzut oka JVC DLA-NZ8 / JVC DLA-RS3100 ma identyczny zestaw połączeń jak poprzednia generacja, ale w rzeczywistości nastąpiła znacząca modernizacja, ponieważ wejścia HDMI obsługują teraz większość funkcji wersji 2.1 przy pełnej przepustowości 48 Gb/s. Oznacza to, że otrzymujesz wsparcie dla 8K/60Hz i 4K/120Hz, wraz z wysokim zakresem dynamiki (HDR10, Hybrid Log-Gamma (HLG) i HDR10+), 3D, HDCP 2.3, 4:4:4, 12-bit i BT.2020. Jednak oczywiście nie ma obsługi ARC ani eARC, ani nie ma obsługi HDMI-CEC, zmiennej częstotliwości odświeżania (VRR) ani automatycznego trybu niskiego opóźnienia (ALLM).

Dostarczony pilot jest identyczny z poprzednią generacją, co jest dobrą rzeczą, ponieważ jest to doskonały kontroler. Jest wygodny w trzymaniu i łatwy w użyciu jedną ręką, rozkładając wszystkie przyciski w rozsądny sposób. Istnieje dedykowany przycisk podświetlenia, który jest bardzo skuteczny, oświetlając napisy na samych przyciskach, a tym samym ułatwiając ich czytanie w ciemności.

OPCJE PODŁĄCZENIA I KONTROLI

Testowany projektor zawiera tradycyjnie spotykane tryby obrazu, ale najdokładniejszy pod względem standardów branżowych jest tryb Natural. Ten tryb jest już ustawiony na temperaturę barwową 6500K i gamę kolorów Rec.709, chociaż opcja 7500K była w rzeczywistości bliższa pożądanemu D65. Następnie wszystko, co musisz zrobić, to wybrać odpowiednie ustawienie gamma i moc lasera (niska, średnia lub wysoka) dla rozmiaru ekranu i pomieszczenia, a także ustawić stopień otwarcia / zamknięcia przysłony i kontrolę dynamicznego przyciemniania lasera (wyłączone, tryb 1 lub tryb 2). Poniższe pomiary zostały wykonane po około 50 godzinach rozruchu projektora:

Rzutnik zapewnia bardzo dokładny obraz zaraz po wyjęciu z pudełka. Jak widać na powyższym wykresie, ustawienie temperatury barwowej 7500K ma niewielki nadmiar koloru niebieskiego i niewielki deficyt czerwieni, co daje bardzo niewielkie przesunięcie w kierunku błękitu. Jednak wszystkie DeltaE (błędy) są poniżej widocznego progu trzech, a większość poniżej dwóch. Ustawienie gamma 2.4 dokładnie śledzi swój cel, podobnie jak ustawienia 2.2 i 2.6, jeśli wolisz używać jednego z nich.

Fabryczne nastawy skala szarości i gammy są bardzo dokładne, z błędami poniżej widocznego progu trzech (odchylenie niezauważalne)

Wydajność kolorów była równie dokładna, z ogólnymi DeltaE (nieprzedstawionymi na powyższym wykresie) wszystkie poniżej trzech, a większość poniżej dwóch. Pomiary luminancji (również nie pokazane na powyższym wykresie) były równie dokładne, przy czym wszystkie trzy kolory podstawowe i wszystkie trzy kolory uzupełniające trafiały w swoje cele. Powyższy wykres pokazuje, w jaki sposób wszystkie sześć kolorów śledzi swoje cele w punktach nasycenia 25, 50, 75 i 100%. Jak widać, oprócz lekkiego przekrzywienia w kierunku niebieskozielonego spowodowanego przez skalę szarości, wszystkie kolory bardzo dokładnie śledzą swoje cele.

Obraz po kalibracji

JVC DLA-RS3100 zawiera dwupunktową kontrolę balansu bieli do kalibracji skali szarości, kontrolę dostrajania charakterystyki gamma oraz sześcioosiową kontrolę zarządzania kolorami (CMS) do regulacji precyzji wyświetlanych kolorów. Używając już doskonałego trybu obrazu Natural i temperatury barwowej 7500K jako punktu wyjścia, byliśmy w stanie użyć tych elementów sterujących, aby poprawić ogólną dokładność.

Dostrojenie skali szarości nie zajęło dużo czasu, a gamma nadal precyzyjnie śledziła 2.4. W rezultacie ogólne błędy deltaE były poniżej jednego, co stanowi referencyjny poziom dokładności skali szarości i gamma.

Po kalibracji skala szarości, gamma i gama kolorów zapewniały referencyjny poziom dokładności z błędami poniżej jednego.

Po poprawieniu skali szarości temperatura barwowa bieli osiągnęła teraz standard branżowy D65. Wszystkie kolory były teraz zgodne z docelowymi wartościami nasycenia, a po pewnym dopracowaniu ogólne błędy również były poniżej jednego. Ponadto wszystkie kolory precyzyjnie trafiały w swoje cele luminancji. Ogólnie rzecz biorąc, jest to referencyjna wydajność kolorów, która odpowiada równie imponującej dokładności skali szarości i gamma.

Pomiary HDR

JVC DLA-RS3100 umożliwia również dobre dostrojenie do standardów HDR, chociaż jak zawsze, jeśli chodzi o projektory, musisz rozsądnie zarządzać swoimi oczekiwaniami. Wyświetlacz o szczytowej jasności 200 nitów nigdy nie będzie w stanie przewyższyć tego, który osiąga 1000 nitów. Projektor z samej swojej natury nie może zapewnić porównywalnej jasności do telewizora. Jeśli jednak mapowanie tonalne zostanie zastosowane prawidłowo, wyświetlany obraz HDR może nadal wyglądać lepiej niż obraz SDR i zapewniać większe korzyści. Jest to obszar, w którym JVC jest szczególnie silny, a połączenie nieodłącznych zalet jego projektorów w połączeniu z najnowocześniejszymi funkcjami Frame Adapt HDR i Theatre Optimiser zapewnia obrazy HDR lepsze niż jakakolwiek konkurencja.

Fabryczne nastawy skali szarości są dość dokładne, chociaż występuje deficyt energii niebieskiej, który powoduje przekrzywienie w kierunku żółtego. Można temu zaradzić, po prostu używając sterowania balansem bieli, aby zmniejszyć czerwień i zieleń, tworząc w ten sposób dokładniejszą skalę szarości. Śledzenie EOTF jest również dobre, ale można je dostosować, zmieniając ustawienie HDR z Auto na -2, -1, 0, 1 lub 2. Korzyści z mapowania tonów HDR firmy JVC są trudne do oszacowania na wykresach, ale bardzo łatwo zauważyć podczas oglądania treści HDR.

Skala szarości HDR i śledzenie gamy kolorów były bardzo dobre, a mapowanie tonów RS3100 było świetne w dostarczaniu ostrych obrazów.

projektor jvc rs3100 hdr
gamut dla-rs3100

Pokrycie szerokiej gamy kolorów DCI-P3 jest bardzo dobre, chociaż wymaga filtra BT.2020 (Wide) w ścieżce światła, aby osiągnąć tę wydajność. Filtr ten zmniejsza ogólną moc światła o około 25%, ale wynikowa nasycenia kolorów jest imponująca. RS3100/NZ8 osiągnął 98% pokrycia DCI-P3 przy użyciu współrzędnych xy i 97% współrzędnych UV, co spada do 90% bez filtra. Wszystkie kolory są bliskie ich celom, a wszelkie błędy są po prostu spowodowane lekkim żółtym przesunięciem w skali szarości. Po skalibrowaniu skali szarości wszystkie współrzędne kolorów są na miejscu.

Jedną z największych zalet laserowego źródła światła jest zwiększona luminancja, przy czym JVC twierdzi, że maksymalna moc wyjściowa DLA-RS3100 / NZ8 wynosi 2500 lumenów. Zmierzyliśmy szczytową jasność 150 nitów w oknie 10% przy około połowie powiększenia ZOOM z włączonym filtrem, ale w rzeczywistości jasność będzie zależeć od rozmiaru ekranu i ustawień. Jest to jednak z pewnością jasny projektor i dobrą wiadomością jest to, że ta luminancja nie jest osiągana kosztem wydajności kontrastu, a poziomy czerni są co najmniej tak dobre, jak w starszej generacji. Przy wyłączonym przyciemnianiu laserowym pomiary kontrastu wahają się od 35 000:1 do 80 000:1, w zależności od rozmiaru przysłony. Współczynnik kontrastu ANSI był również dobry i wynosił 420:1, chociaż pomiary mówią tylko połowę prawdy, a postrzegana wydajność kontrastu wewnątrz i wewnątrz klatki była doskonała.

PODSUMOWANIE

JVC DLA-NZ8 / DLA-RS3100 to wyjątkowy projektor 4K HDR, który spełnia obietnicę wykorzystania istniejących atutów firmy i dodania wielu nowych, najnowocześniejszych funkcji. Laserowe źródło światła BLU-Escent zapewnia dłuższą żywotność, większą spójność i jaśniejsze obrazy bez pogorszenia poziomu czerni lub zwiększenia hałasu wentylatora. Natywne obrazy 4K są szczegółowe i precyzyjne, a dodanie 8K/e-shiftX sprawia, że ​​dobre treści wyglądają jeszcze lepiej. Dokładność po wyjęciu z pudełka jest imponująca, a skalibrowane zdjęcia są wzorcowe. W rezultacie obrazy SDR są doskonałe, a wydajność HDR pozostaje wiodąca w swojej klasie dzięki funkcjom JVC HDR Frame Adapt i Theater Optimizer. Obsługuje nawet HDR10+, a także obrazy 3D, które są jasne, wyraziste i pozbawione przesłuchów.

Jeśli chodzi o inne funkcje, dostępne są wejścia HDMI 2.1 z obsługą 8K/60Hz i 4K/120Hz – ta ostatnia to dobra wiadomość dla graczy, podobnie jak opóźnienie wejściowe wynoszące 38 ms. Projektor znacznie szybciej blokuje sygnały wideo, a zmiana pamięci obiektywu jest również szybsza. Dostępny jest skuteczny zdalny, intuicyjny system menu i elastyczna instalacja – chociaż każdy, kto myśli o montażu sufitowym, powinien pamiętać, że ten pięknie zaprojektowany projektor jest niezwykle duży i ciężki.

test projektor jvc dla-rs3100

Kontrast/zakres dynamiczny/poziomy czerni: 10/10
Dokładność kolorów: 9/10
Dokładność skali szarości: 9/10
Przetwarzanie wideo: 10/10
Jednolitość obrazu: 10/10
Jakość obrazu 2D: 10/10
Jakość obrazu 3D: 10/10
Jakość obrazu zaraz po wyjęciu z pudełka: 9/10
Skalibrowana jakość obrazu: 10/10
Cechy i możliwości: 10/10
Łatwość użycia: 9/10
Jakość wykonania: 10/10
Opłacalność : 8/10
Werdykt: 10/10