Test projektora SIM2 Nero 4S

Test projektora SIM2 Nero 4S

Test projektora SIM2 Nero 4S 560 420 Cinematic

Test projektora SIM2 Nero 4S w magazynie Home Cinema Choice

W redakcji brytyjskiego magazynu Home Cinema Choice zagościł rasowy projektor kinowy klasy High End – SIM2 Nero 4S. Jak sobie poradził przy tak dużej konkurencji w segmencie rzutników kinowych 4K? Dowiedzmy się z recenzji opublikowanej w marcowym wydaniu magazynu

Pierwsze wejście SIM2 na rynek projekcji 4K wypadło nieco blado, jeśli zważymy możliwości i historię firmy. Model Nero 4 nie posiadał systemów regulujących natężenie światła oraz możliwości procesora wizyjnego, który pozwoliłby na przetwarzanie sygnału HDR.

Zmianę i prawdziwą legendarną jakość SIM2 miał zapewnić dopiero model Nero 4S. Jego cena uwaga wynosi prawie 130 000 zł. Różnice pomiędzy Nero 4 a Nero 4S widać natychmiast po dużej i czerwonej literze S widocznej tuż obok obiektywu. Zmieniło się również oznaczenie loga, zamiast pojedynczej nazwy widzimy lustrzane odbicie. Zatem niezależnie czy projektor będzie stał na półce, czy wisiał do góry nogami odczytamy pełną nazwę modelu.

Poza tym obudowa wygląda identycznie. Ta sama duża, ciężka i niesamowicie kanciasta skrzynia w pięknym i olbrzymim obiektywem pośrodku. Z całą pewnością kontynuowana jest tradycja produkcji projektorów, które wyglądają jak dzieła sztuki.

Home Cinema Choice testy i recenzje

Funkcje i cechy SIM2 Nero 4S

Jednak to co w środku chyba się liczy jeszcze bardziej niż wygląd. SIM2 zwiększył aż o 1000 Lumenów jasność w stosunku do swojego pierwowzoru. To stawia projektor w znacznie wyższej lidze niż walczą popularni konkurenci. Nawet laserowy projektor Sony VPL-VW870ES (niecałe 100 tys. zł) dysponuje jasnością jedynie 2200 Lumenów.

SIM2 wprowadził presety fabryczne dla projekcji HDR dla ekranów o różnej przekątnej. Możemy wybierać pomiędzy 100, 120, 140 a 160 cali. Wybranie każdej z opcji będzie miało drastyczny wpływ na jakość obrazu. Byłoby dobrze gdyby inni producenci poszli tym samym tropem, ponieważ nie jest to funkcja spotykana w innych projektorach do kina domowego.

Co najważniejsze, SIM2 całkowicie zmienił sposób radzenia sobie z materiałem HDR. A na tym polu działa to rewelacyjnie.

Złącza

Nero 4S posiada 3 złącza HDMI, chociaż tylko jedno z nich jest zgodne ze standardem HDMI 2.0a i przyjmuje sygnał 4K HDR. Co ciekawe znajdziemy złącze DisplayPort, które zwykle nie występuje w urządzeniach konsumenckich. Ponadto 2 złącza 12V trigger, złącze VGA, Ethernetowe a także USB i RS232.

Sterowanie

SIM2 wyposażył 4S w ten sam plastikowy i świetnie zorganizowany pilot zdalnego sterowania jaki znaliśmy z modelu Nero 4. Wydaje mi się jednak, że próżno szukać użytkownika, który będzie go na co dzień korzystał. Większość tej klasy rzutników jest instalowana przez firmy instalacyjne, które kompleksowo realizują sale kinowa. Wyposażając w standardzie systemy centralnego sterowania, przejmujące obsługę nad projektorem.

SIM2 wyposażył 4S w ten sam plastikowy i świetnie zorganizowany pilot zdalnego sterowania jaki znaliśmy z modelu Nero 4. Wydaje mi się jednak, że próżno szukać użytkownika, który będzie go na co dzień korzystał. Większość tej klasy rzutników jest instalowana przez firmy instalacyjne, które kompleksowo realizują sale kinowa. Wyposażając w standardzie systemy centralnego sterowania, przejmujące obsługę nad projektorem.

Uruchomienie

Także inne aspekty konstrukcyjne świadczą o tym, że model 4S z pewnością został pomyślany jako produkt instalacyjny. Ustawienia przesunięcia obiektywu w osi poziomej i pionowej możliwe są jedynie poprzez specjalny klucz, który wsuwamy w otwór z przodu projektora.

Instalatorzy docenią fakt, że Sim2 Nero 4S jest wyposażony w najnowszą wersję oprogramowania do kalibracji – Live Color Calibration. Pozwala to uzyskać najwierniejsze odwzorowanie barw i kolorów.

Jakość obrazu

Imponujący przyrost jakościowy w stosunku do modelu Nero 4 dostrzeżemy natychmiast po podłączeniu źródła 4K HDR. Natychmiast widzimy, że obraz jest znacząco jaśniejszy – czyli posiada cechę niezbędną przy projekcji materiałów z wysoką dynamiką. Obraz HDR dzięki temu wygląda bardziej przekonujący i naturalnie. Ewidentny krok i postęp w stosunku do standardowej rozdzielczości materiałów HD.

Co bardziej imponuje, Nero 4S wręcz niesamowicie radzi sobie z wyświetleniem obiektów zawierających się w poziomach o szczytowej jasności. Wszelkie źródła światła, słońce, żarówki, świece czy też błyski przeskakują na poziom, którego byśmy się zupełnie nie spodziewali po projektorze.

Nawet najjaśniejsze obiekty zapisane w 4000 nitów, są tak jasne i szczegółowe, że nie ma mowy o jakimkolwiek prześwietleniu i utracie detali. Ten projektor radzi sobie z każdy jasnym elementem na ekranie w sposób znakomity.

Muszę zaznaczyć, że projektory do kina domowego nie nadają się zwykle do odtwarzania materiału HDR. Format ten znacznie lepiej sprawdza się na telewizorach, które dysponują wyższą od projektorów jasnością. Niezwykle trudno jest w projektorach uzyskać wysoka jasność i jednocześnie umieć zarządzać elementami najjaśniejszymi na ekranie. Tutaj Nero 4S jest prawdziwą klasą i dzieli go przepaść w stosunku do konkurencji.

Ostrość

Prawdziwy demon jasności wspierany przez imponującą o ostrą jak brzytwa wyrazistością obrazu. Obiektyw został przeprojektowany i zmodyfikowano nieco układ optyczny.

Srebrny garnitur Pana Janga w filmie „Lucy” (Ultra HD) lśni bogactwem szczegółów i detali. Teksturami jakich nigdy wcześniej nie widziałem na ekranie. A kiedy Lucy otwiera walizkę, w której może znajdować się bomba – widać teksturę wykończenia walizki. Nawet ze sporej odległości wszystko jest ostre i czytelne. Jeszcze raz powtórzę – nigdy nie widziałem czegoś podobnego w projektorze.

Przy tej zdumiewającej wręcz ostrości nie ma jakiejkolwiek przesady czy braku naturalności. Obraz jest spektakularny, to najlepszy argument przemawiający i chwalący technologię 4K. Szczerze, ten obraz jest aż tak dobry.

Przez większość czasu, szczególnie podczas projekcji materiałów HDR masterowanych do 1000 nitów – poziomy czerni są bardziej satysfakcjonujące niż miało to miejsce przy Nero 4. Ciemne partie wyglądają przekonywująco zarówno, jeśli uwzględnimy głębię jak i ilość szczegółów w odcieniach szarości.

Imponujący balans projektora pomiędzy jasnymi i ciemnymi scenami jest uzyskiwany bez funkcjonowania dynamicznej przysłony.

Werdykt

Sim2 Nero 4S
Nakarm projektor sygnałem 4K HDR a żadna niedoskonałość, nie zostanie zauważona. Podczas moich testów za każdym razem rzutnik zachwycał najbardziej szczegółowym i dynamicznym obrazem HDR jaki kiedykolwiek doświadczyłem z projektora konsumenckiego. Zapewne litera „S” przy nazwie modelu pochodzi od wyrazu „Super”.

Jakość obrazu: 4.5/5
Wzornictwo: 5/5
Funkcje: 5.5/5
Ogólnie: 4.5/5

CINEMATIC