Tidal – sugestie i porady. Jak korzystać?

Tidal – sugestie i porady. Jak korzystać?

Tidal – sugestie i porady. Jak korzystać? 1200 800 Cinematic

Znany z tego, że należy do Jay-Z i z tego, że pozwala na reprodukcję dźwięku w jakości bardzo zbliżonej do oryginału. Tidal – ta aplikacja nie ma przed nami tajemnic. Jak najlepiej wykorzystać jej potencjał? Oto seria wskazówek i garść informacji.

Muzyka, teledyski i inne zasoby

Tidal wystartował w październiku 2014 roku. Idea udostępniania dźwięku w bezstratnym formacie szybko zyskała popularność do tego stopnia, że już na początku 2015 roku serwisem zainteresował się Jay-Z. Notowania serwisu z roku na rok rosły. Do tego stopnia, że dziś jest on jednym z trzech najbardziej dochodowych przedstawicieli swojej klasy w Apple Store.

Oprócz dźwięku Tidal oferuje streaming koncertów i dostęp do klipów w jakości HD. Wszystkie pliki, które udostępnia, można pobrać i wykorzystywać offline, na własny użytek. W aplikacji można również nabyć bilety na niektóre koncerty i wydarzenia okołomuzyczne. Z aplikacji można korzystać nie tylko na smartfonie, tablecie czy desktopie. Jest ona dostępna także w niektórych telewizorach i systemach multiroom, które pozwalają w pełni wykorzystać potencjał bezstratnego streamingu.

Niektórzy mówią, że Tidala, jak Apple – można kochać lub nienawidzić. Postanowiliśmy zebrać w pigułce wszystkie informacje o tym serwisie.

Tidal Premium vs Hi-Fi

Aplikacja Tidal jest płatna. Można przy tym wybrać swój wariant płatności spośród trzech ofert i dwóch wersji dostępu. Możliwości są następujące:

  • Wersja Premium
    •  Muzyka udostępniana w normalnej jakości
    • Obraz teledysków w jakości HD
    • Cena w ofercie standardowej to 19,99zł
    • Cena w ofercie studenckiej to 9,99zł
    • Cena w ofercie rodzinnej to 29,99zł za 6 osób
  • Wersja Hi-Fi
    • Muzyka udostępniana jest w bezstratnej jakość dźwięku HiFi
    • W aplikacji desktopowej dźwięk dostępny w jakości Master (MQA)
    • Obraz teledysków w jakości HD
    • Cena w ofercie standardowej to 39,99zł
    • Cena w ofercie studenckiej to 19,99zł
    • Cena w ofercie rodzinnej to 59,99zł za 6 osób

Choć więc serwis słynie z bezstratnego streamingu – takowy jest przewidziany wyłącznie dla osób, które skorzystają z wersji Hi-Fi. Ponadto jakość ta nie dotyczy wszystkich utworów, bo nie wszyscy artyści udostępnili swoją muzykę w odpowiednim formacie. Wersja Premium jest tu zatem wersją podstawową.

zdjęcie przedstawia słuchawki na tle w kolorach firmowych TMobile i Play oraz logo Tidal

Darmowy dostęp

Mimo że Tidal co do zasady jest płatny, to we współpracy z różnymi podmiotami jest niekiedy udostępniany bezpłatnie. W Polsce obecnie dwóch operatorów: Play (przez 2 lata) i T-Mobile (przez 90 dni) daje możliwość korzystania z aplikacji bez opłat. Sam Tidal daje 30-dniowy dostęp za free do każdej z wersji. Ponadto co jakiś czas można uzyskać voucher – np. na 6 miesięcy za darmo dla nowych użytkowników. W przypadku  braku pewności, czy chcemy zacząć płacić po zakończeniu okresu próbnego, warto ustawić przypomnienie, aby anulować subskrypcję przed zakończeniem okresu próbnego.

Bezpłatne użytkowanie często sprzyja uzależnieniu się od aplikacji do tego stopnia, że po okresie bez płacenia większość osób nie rezygnuje z dostępu do serii genialnych utworów. Świadomość, że Tidal przekazuje tantiemy artystom, jest dla wielu użytkowników motywacją. Płacąc czują, że w ten sposób wspierają swoich idoli. Fakt, że aplikacja kojarzy się z dobrym traktowaniem twórców sprawia, że w niektórych kręgach korzystanie z Tidala budzi uznanie i jest wręcz pożądane.

Serwisy pośredniczące

Warto unikać ukrytych kosztów, które mogą nas spotkać przy zakupie aplikacji. Niektóre serwisy pośredniczące w zakupie pobierają prowizję w wysokości nawet 30% przy rejestracji. Tego kosztu można uniknąć.

Aby to zrobić, wystarczy zamiast w Sklepie Play w przypadku Androida, Sklepie Microsoft w Windows Phone czy też App Store w przypadku iOS-a, wejść bezpośrednio na stronę Tidal.com. Stamtąd można pobrać i zainstalować aplikację. Później zostaje już tylko rejestracja i ewentualne koszty subskrypcji.

Pełna jakość dźwięku

Jeśli zależy nam na tym, by w pełni wykorzystać możliwości Tidala, warto pamiętać o odpowiednim sprzęcie. Często bowiem utrata jakości jest związana przede wszystkim z urządzeniem, na którym chcemy odtworzyć dźwięk. Głośnik telefonu, czy nawet słuchawki – rzadko są w stanie wychwycić i przekazać niuanse, nad którymi pracował wykonawca tworząc utwór w jakości hi-res.

Aby usłyszeć dźwięk w wersji bez zakłóceń i faktycznie móc cieszyć się pełnią dźwięku – nie można zapominać o tym, jak na sferę audio wpływa akustyka. Dobre rozłożenie głośników w odpowiednio przygotowanych do tego pomieszczeniach pozwala na efekt wow. Bo często to właśnie to, jak dźwięk odbija się od różnych powierzchni zanim do nas trafia, sprawia, że utwory mogą wybrzmieć krystalicznie czysto.

Takie możliwości stwarzają systemy multiroom – np. Multiroom Control 4, dzięki któremu można zyskać kontrolę nad dźwiękiem w wielu pomieszczeniach. Wiedzą o tym zarówno twórcy Tidala, jak i tego rodzaju systemów, dlatego utwory z tej aplikacji można odtwarzać w systemach multiroom na różne sposoby. Zarządzanie odtwarzaniem może odbywać się zarówno z wykorzystaniem odpowiedniego menu na ekranie telewizora, jak i bezprzewodowo – z wykorzystaniem tableta lub smartfona.

Jeśli chcielibyście mieć możliwość słuchania muzyki w Waszym domu – polecamy nasze usługi projektowanie multiroom, która pozwala na zaplanowanie wszystkich elementów systemowych umożliwiających komfortowe słuchanie muzyki w obrębie domu lub firmy…