5 rzeczy na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru subwoofera

5 rzeczy na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru subwoofera

5 rzeczy na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru subwoofera 1716 1108 Cinematic

Jak wybrać subwoofer?

Przedstawiamy poniżej artykuł napisany oryginalnie przez Gary Yacoubian’a, który jest szefem firmy SVS. Opisuje on 5 aspektów, które należałoby rozważyć decydując się na zakup nowego subwoofera. Nie polemizujemy, czy zgadzamy się z autorem, czy też nie. Przedstawiamy jego punkt widzenia.


Subwoofer to głośnik zaprojektowany specjalnie w celu dostarczania basów do wszystkich innych głośników w zestawie kina domowego lub systemie stereo. Bas jest ważny z wielu powodów. Dodaje warstwy potężnego dźwięku, a także nadaje subtelności, a nawet delikatności dźwiękom. Bas sprawia, że odbiór wciąga nas i sprawia, że ​​cała nasza muzyka, filmy i programy telewizyjne są bardziej ekscytujące i wciągające. Bas pozwala dosłownie poczuć nutę muzyczną lub efekt dźwiękowy w filmie – ustala nastrój w ścieżce dźwiękowej i zapewnia tempo dla rytmu i melodii w muzyce. Bas tworzy podstawę rytmów, które sprawiają, że dotykasz palcem lub kiwasz głową, gdy włącza się ulubiona piosenka.

W przeciwieństwie do wyboru głośników, który jest subiektywną decyzją opartą na wielu czynnikach (wygląd, brzmienie, forma), wybór subwoofera jest bardziej obiektywny. Czemu? Jeśli chodzi o subwoofery, łatwiej możemy je ocenić na podstawie ich zdolności do wykonywania 5 podstawowych rzeczy. Wszystkie najlepsze domowe subwoofery mają te pięć cech, które są łatwe do uchwycenia, jeśli wiesz, czego słuchać i na co zwrócić uwagę.

1. Niskie zejście z basem

Wiele subwooferów nie jest w stanie odtworzyć najgłębszych rejestrów basów lub tonów. Mówiąc bardziej technicznie, oznacza to, że nie są w stanie dotrzeć do dźwięków na poziomie 20 Hz lub poniżej progu słyszalności. Próbują więc to nadrobić, wyolbrzymiając brzmienie średniego basu, aby ukryć brakujące nuty. Skutkuje to dudniącym, jednotonowym basem, który tworzy mało wiarygodne pejzaże. Bas, który pozbawia cię poczucia tego, co artysta lub reżyser naprawdę zamierzał przedstawić w najniższych częstotliwościach. Najlepsze subwoofery zapewniają najgłębszy bas z klarownością i gracją, czasami tworząc częstotliwości tak głębokie, że nie można ich nawet usłyszeć – tylko poczuć!

Jeśli patrzysz na specyfikację producenta lub jego katalog, musisz wiedzieć, że podawane parametry są (lub powinny być) napisane na podstawie wyników testów w komorze bezechowej (pomieszczeniu zaprojektowanym tak, aby całkowicie pochłaniać dźwięk). W przypadku subwooferów sytuacja wygląda nieco inaczej, ponieważ w znajdując się blisko ściany zwiększamy głośność niskich częstotliwości. W efekcie subwoofer można określić tylko jako schodzący do 30 Hz, podczas gdy w rzeczywistości nurkuje znacznie, znacznie głębiej ponieważ słyszymy dźwięk wzmocniony od sąsiadujących ścian.

Czego powinieneś słuchać:

Uważaj na subwoofery, które wydają się tracić parę przy bardzo głębokich basach. Włącz swój ulubiony kawałek z muzyką EDM, gdzie notujemy mocny spadek basu. Możesz zauważyć, że gdy bas obniża się coraz niżej, głośność również zaczyna spadać. Najlepsze subwoofery utrzymają poziom wyjściowy przez cały czas (w granicach słyszalności).

2. Ciśnienie akustyczne (SPL) przy najniższych rejestrach częstotliwości

Wysokiej klasy subwoofer kina domowego kinowy gra bez wysiłku głośno i bez zniekształceń, bez względu na to, jak głęboki lub wymagający jest materiał źródłowy. W przeciwieństwie do głośników pasywnych, subwoofery mają zwykle własne wewnętrzne wzmacniacze i silniki DSP, dzięki czemu mogą samodzielnie regulować głośność w locie, gdy kino domowe lub system stereo jest włączony. W mniejszych subwooferach zastosowano ogranicznik wzmacniacza, który sztucznie zmniejsza głośność największych uderzeń basów, aby chronić wzmacniacz przed przepracowaniem. Rezultat: bas „znika” dokładnie w momencie, w którym chcesz, aby w nim uderzył najbardziej, jak eksplozja filmu akcji lub spadek basu EDM. Jest to ważna funkcja, mająca na celu uchronienie subwoofera przed uszkodzeniem jego przetwornika lub wzmacniacza, ale stwarza wrażenie opróżniania. Dobrej klasy subwoofer generuje wystarczającą ilość energii, aby bez wysiłku pracować z dużymi poziomami SPL znacznie przekraczającymi poziom referencyjny SPL, bez zadyszki i rezygnacji z odtwarzania najniższych dźwięków w tych krytycznych momentach.

Czego powinieneś słuchać:

Zwróć uwagę, ile energii i siły uderzającej w klatkę piersiową tworzy subwoofer przy najgłębszych basach (wypróbuj wspaniałe sceny akcji z “Battleship” lub “Tron”). Jeśli nie możesz tego doświadczyć osobiście, możesz sprawdzić specyfikację producenta jak wysoki SPL głośnik uzyskuje przy najniższych częstotliwościach.

3. Precyzja odpowiedzi częstotliwościowej.

Najlepsze subwoofery wytwarzają dokładnie taką ilość basu, jaką powinieneś usłyszeć, z dokładnym, właściwym tonem, z pełną wiernością filmowi, muzyce lub innym źródłom treści. Jest to prawdopodobnie najważniejszy element w tworzeniu wiarygodnego kina domowego, ponieważ odzwierciedla to, co artysta lub reżyser chciał, abyś mógł usłyszeć i poczuć – bez dodatkowych ozdobników lub zniekształceń dodanych przez subwoofer, który nie jest w stanie idealnie odtworzyć dźwięku.

Czego powinieneś słuchać:

Czy dźwięk jest czysty, wyraźny i mocny, tak jak powinien? A może to niejasne, spłaszczone nuty, które brzmią wypaczone i niedokładne? Bas nie powinien być nudnym dudnieniem, ale raczej przedłużeniem dźwięku wytwarzanego przez głośniki.

4. Prędkość i dokładność transjentów

Jest to często opisywane jako zdolność subwoofera do „zatrzymywania się i uruchamiania w mgnieniu oka”. Świetny subwoofer ma niezwykle szybki impuls, czyli zmianę pędu (przyspieszanie i zwalnianie). Kiedy te zmiany nie zachodzą z prędkością błyskawicy, w tych czasach impulsów powstają dodatkowe nuty, a subwoofer nie jest w stanie nadążyć za głośnikami w słyszalny sposób. Z tego powodu słabsze subwoofery mają trudności z nadążaniem za głośnikami pełnozakresowymi, gdy prezentowane są złożone linie basu, agresywne sceny akcji i inne pełnozakresowe treści. Wynik? Utrata szczegółów. W przypadku mniejszych subwooferów bas może przejąć pole dźwiękowe w nienaturalny i rozpraszający sposób. Najlepsze subwoofery kina domowego przestają grać na basie dokładnie w momencie, w którym powinny i wracają w idealnym momencie, dzięki czemu dźwięk jest nie do odróżnienia od wyjścia głośnikowego i wszystko gra w idealnej harmonii.

Czego powinieneś słuchać:

Jak bas integruje się z innymi głośnikami. Czy przejmuje i dominuje dźwięk w agresywny, ale niechlujny sposób? Stany nieustalone są powolne. Subwoofer powinien wydawać się częścią twoich głośników, płynnie wtapiając się w ich dźwięk i poszerzając wydajność systemu, a nie przytłaczając i ograniczając go.

5. Płynne połączenie z głośnikami

Nikt nie chce tylko słyszeć basu w swoim kinie domowym lub systemie audio. Właściwy dźwięk kina domowego polega na stworzeniu całkowitego wrażenia, w którym subwoofer stanowi podstawę dźwiękową, ale nigdy nie zwraca uwagi na sam bas lub jego lokalizację w pomieszczeniu. Bas jest wielokierunkowy, a subwoofer powinien pobudzać lub zwiększać ciśnienie w pomieszczeniu bez przytłaczania sceny dźwiękowej lub ujawniania jej umiejscowienia i obecności w rozpraszający sposób. Najlepsze subwoofery dodają potężny i wyczuwalny w dotyku element dźwiękowy, którego nie można zignorować. Bas ten zawsze pozostaje uzupełnieniem całego systemu …

Czego powinieneś słuchać:

Podobnie jak w przypadku poprzedniej wskazówki, zwróć uwagę na to, jak bas integruje się z innymi głośnikami. Subwoofer powinien brzmieć tak, jakby był częścią reszty systemu audio, a nie kradnąc przedstawienie.

CINEMATIC