nowe projektory do domu od Sony

nowe projektory do domu od Sony

nowe projektory do domu od Sony 760 614 Cinematic

Projektory domowe do kina domowego 2020/2021

Japońska firma Sony jest jednym z liderów projektorów do kina domowego w segmencie premium. W swoich urządzeniach wykorzystuje technologie paneli SXRD i jest praktycznie głównym propagatorem laserowego źródło światła w segmencie domowym. Nowości Japończyków to oferta oczywiście z najwyższej półki, ale każdy, kto rzeczywiście chce stworzyć u siebie kinowy klimat, znajdzie rozwiązanie na swoją kieszeń.

Projektory z tej półki cenowej  promowanej przez producenta – nie są konkurencją dla dużych telewizorów i należy je traktować jako produkty uzupełniające o nieco innym zastosowaniu. Telewizor w salonie służy do codziennej konsumpcji treści, oglądania wiadomości, programów telewizyjnych czy też bajek. Natomiast projektor ma pozwolić na kinowy seans, ewentualnie rozgrywkę w grach na najwyższym poziomie – przybliżając tym samym magię wielkiego kina. Warto też zauważyć, że mamy tu transfer technologii z telewizorów do projektorów (procesor X1). Na projektorach domowych możemy cieszyć się oglądając treści w formacie HDR, natomiast w większości kin w Polsce tych efektów niestety nie zobaczymy. Jedynym rozwiązaniem komercyjnym jest Dolby Cinema, którego jeszcze w Polsce nie doświadczyliśmy.

linia projektorów 2020

W połowie września 2020 światło dzienne ujrzały nowe,  zaawansowane projektory 4K z panelami SXRD. Urządzenia oferują najwyższą dostępną jakość obrazu, przy atrakcyjnej, jak na klasę urządzeń cenie. Nową linię poznaliśmy podczas wyjazdu szkoleniowego, gdzie poznaliśmy szczegóły i zobaczyliśmy nowe modele w akcji. Polska premiera miała miejsce się na Mazurach, w tym samym czasie co premiera światowa. Łącząc się zdalnie z centralą Sony mogliśmy posłuchać szefa działu kinowego firmy Sony oraz zadać pytania związane z nowymi modelami.

Lepsza jakość w niższej cenie

Firma Sony wprowadza na rynek nowe projektory kina domowego, które łączą natywną rozdzielczość 4K z zaawansowanymi procesorami i ulepszeniami w obrazie HDR. W świecie video HDR jest zarówno wiodącym trendem w projekcji przedniej, ale jednocześnie największym wyzwaniem dla producentów rzutników. Muszą się oni zmagać z ograniczoną jasnością urządzeń.  To z kolei pociąga za sobą coraz to bardziej wyrafinowane algorytmy i rozwiązania pozwalające na dopasowanie jasności materiału źródłowego – do możliwości projektora. W taki sposób, aby efekt szerokiej rozpiętości tonalnej był zauważalny i generował efekt wizualny zgodnie z zamierzeniem twórców HDR.

Nowe urządzenia mają zapewnić widzom intensywne przeżycia, w zamian za niższą niż dotychczas cenę. Wszystkie nowo prezentowane modele są tańsze od swoich poprzedników. Najwyższy model, wprowadza nową jakość i staje się nowym punktem odniesienia dla konkurencji. Tak wysokiej jasności jeszcze nie widzieliśmy w kategorii projektorów domowych.

Rynek powiększył się o 3 nowe modele, przeznaczone do do kina domowego z panelami SXRD o natywnej rozdzielczości 4K (4096 x 2160). Wszystkie są przeznaczone zarówno dla konsumentów, jak i do profesjonalnych instalacji salek kinowych. Modele VPL-VW590ES, VPL VW790ES oraz flagowy VPL-GTZ380 są wyposażone w nowatorskie procesory, które w połączeniu z imponującą jasnością mają zapewnić widzom najlepsze w tej klasie sprzętu wrażenia podczas seansów kinowych.

Wbrew temu co myśli część osób, po profesjonalne projektory kinowe Sony sięgają głównie osoby prywatne. Znacznie rzadziej instalowane są w firmach, które chcą w ten sposób wyposażyć strefę relaksu w swojej siedzibie. Rzutniki domowe Sony trafią głównie do prywatnych salonów lub sal kinowych.

Część modeli pozostaje bez zmian w ofercie. Dla osób rozpoczynających swoją przygodę z projekcją przednią jest model VPL-HW65ES. Rozdzielczość natywna wynosi 1920×1080, co na obecne czasy nie jest zgodna z trendami w świecie video, jednak dla wielu osób jakość obrazu i doskonała plastyczność z nawiązką zrekompensują mniejszą ilość pikseli.

Drugim w linii jest niezwykle popularny, podstawowy model Sony VPL-VW270ES. Projektor do domu o rozdzielczości 4K w bardzo przystępnej cenie. Wysoka jasność i zgodność z formatem 4K UHD HDR sprawiają, że model ten cieszy się niebywałą popularnością. W związku z czym producent postanowił pozostawić go w swojej ofercie. Zmiana nie dotknęła także rewelacyjnego rzutnika tzw. krótkiego rzutu – Sony VPL-VZ1000ES (przykładowa instalacja). Rozwiązania pozwalającego na wyświetlenie obrazu o dużej przekątnej z bardzo bliskiej odległości. Optymalne rozwiązanie do salonów, niewielkich pokoi oraz pomieszczeń, gdzie instalacja tradycyjnych rzutników przysparza sporo problemów technicznych.

Z racji, że stosunkowo niedawno premierę miał model klasy premium Sony VPL-VW870ES – uznano, że zmiany wprowadzone w linii na sezon 2020/2021 nie są aż tak istotne, aby go wycofywać lub modyfikować. Odrębną kwestią jest również zasada, że modeli flagowych nie powinno się zmieniać za często. Przykładem czego jest Sony VPL-VW5000ES. Kinowa maszyna, która swoją premierę miała już sporo lat temu, jednak z racji na wysoką cenę oraz genialne parametry techniczne – nadal ma niewielu konkurentów na rynku. W związku z powyższym projektor pozostał w sprzedaży i nadal jest atrakcyjnym kąskiem do średniej i sporej wielkości sal kinowych.

Rzutnik do domu High End – Sony VPL-GTZ380

rzutnik do kina Sony VPL-GTZ380

Sony VPL-GTZ380

Dla wielu osób może być niezrozumiałe, jak projektor domowy może kosztować ponad 350 tys. złotych? Są jednak sytuacje w których Sony VPL-GTZ380 nie ma konkurencji w swojej kategorii. W najbardziej zaawansowanych i najlepszych domowych salach kinowych, gdzie ekrany dochodzą do 5-6 metrów w podstawie, do zapewnienia najwyższej jakości niezbędna jest wysoka jasność. Normy kinowe podają ścisłe wytyczne dotyczące pożądanej jasności dla oglądania materiałów SDR i HDR. Spełnienie wymagań dla udanej projekcji HDR jest niezwykle trudne, potrzebna jest potężna jasność aby zakres dynamiki był jak największy. Stąd dotychczas w segmencie High End stosowało się, albo projektory kinowe DCI (urządzenia DLP Cinema), albo projektory DLP o bardzo wysokiej jasności (Barco Residential, Christie) albo instalowało jeden na drugim 2-3 projektory Sony VPL-VW5000ES – celem uzyskania bardzo wysokiej jasności przy jednocześnie bardzo dobrej czerni. Oferując VPL-GTZ380 Sony pokazało, że można zastosować 1 rzutnik oferujący zarówno bardzo wysoką jasność jak i kontrast. Ułatwiając instalację i obniżając jej koszty (miejsce, wentylacja, zasilanie, lampy). W tych kategoriach mówimy o kompaktowym projektorze w doskonałej cenie.

zalety rzutników Sony
rzutnik domowy procesor x1

Procesor X1™ Ultimate – GTZ380

W stosunku do rzutnika do domu za ponad 350 tys. złotych przeznaczonego do projekcji HDR oczekuje się najlepszych i najbardziej zaawansowanych rozwiązań. Dotyczy to oprócz użytych komponentów, również mocy obliczeniowych niezbędnych na przetworzenie sygnału 4K HDR. Zadanie to zostało przekazane nowemu procesorowi video.

Procesor “X1 Ultimate for Projector” wykorzystuje cenioną technologię BRAVIA TV i optymalizuje ją pod kątem projekcji obrazu. Niezwykłe możliwości mechanizmu wideo pozwalają na imponujące przetwarzanie danych i udoskonalanie obrazu w czasie rzeczywistym w odniesieniu do każdego pojedynczego obiektu na ekranie. W efekcie otrzymujemy rzeczywisty obraz HDR z realistycznymi teksturami, barwami i kontrastem.

Z funkcją “Object-based HDR Remaster” zaimplementowaną w nowym procesorze, kolor poszczególnych obiektów jest analizowany, a kontrast dostosowywany z użyciem różnych ustawień w każdej części obrazu.

Procesor X1 for Projector – Sony VPL-VW790ES, VPL-VW590ES

Technologia “Object-based Super Resolution” zaimplementowana w obu procesorach kinowych Sony identyfikuje każdy obiekt i stosuje ustawienia „Super Resolution” w odniesieniu do każdego z osobna. 

Procesor X1 dla rzutników

Rzutnik domowy Sony VPL-VW790ES oraz VPL-VW590ES analizują, a następnie poprawiają kontrast oraz barwy dla poszczególnych obiektów wykrytych przez procesor X1.

Procesor X1™ Ultimate for Projector – Sony GTZ380

Najwyższy, flagowy model producenta zyskał procesor klasy Ultimate. Dysponujący znacznie większymi mocami obliczeniowymi może pozwolić sobie na znacznie bardziej zaawansowane procesy obróbki obrazu. Co ma swoje odzwierciedlenie m.in. w szczegółowości wyświetlanych na ekranie obrazach.

jaki projektor

Procesor “X1 Ultimate” poprawia barwę oraz kontrast poszczególnych małych elementów. Analiza obrazu schodzi na znacznie niższy poziom szczegółowości. Tu liczy się już każdy, nawet najmniejszy detal.

rzutnik domowy do kina

Projektor laserowy 4K – Sony VPL-VW790ES

domowa rozrywka projektor

Sony VPL-VW790ES  jest skierowany do wymagających użytkowników, którzy w domowym zaciszu zamierzają sobie stworzyć prywatne kina. To może być odpowiednio zaaranżowana piwnica lub czasem salon. Gdzie projektor na specjalnej windzie wyjeżdża z podwieszanego sufitu, zasuwają się rolety i pojawia się nam profesjonalny ekran. W wielu domach, a właściwie rezydencjach, gdzie właściciele rzeczywiście chcą korzystać z tego typu urządzeń, do dyspozycji mamy dedykowane pomieszczenia, tworzone tak, aby były prywatnymi salami kinowymi. Do takiego właśnie zastosowania został stworzony model 790ES.

Laserowy projektor Sony

Sony VPL-VW790ES jest modelem laserowym, co oznacza że zamiast tradycyjnej lampy, spotykanej w większości rzutników video, posiada źródło światła nowej technologii. Rozwiązanie to ma szereg zalet, co ma oczywiście przełożenie w cenie nowego modelu. Chociaż poziom około 55 000 zł wydaje się stosunkowo wysoki , to nadal jest to sporo niższa ceną, jaką miał jego poprzednik – VW760ES w dniu premiery. Na dzień premiery jest to najtańszy laserowy projektor 4k przeznaczony do kina domowego klasy premium.

Projektor domowy 4K – Sony VPL-VW590ES

Rzutniki i projektory do domu

Wszystko wskazuje na to, że sporym zainteresowaniem będzie się cieszył rzutnik Sony VPL-VW590ES. Jeśli zatem zastanawiasz się jaki projektor do domu kupić? To zwróć uwagę na ten model. Ma najniższą cenę spośród wszystkich nowych modeli – ok. 33 000 zł, a posiada rozwiązania znane już z modelu wyższego VW790ES. Przede wszystkim procesor video “X1 for projector”, czyli zmodyfikowaną wersję układu znanego z telewizorów Sony Bravia. Procesor odpowiada m.in. za przetwarzanie obrazu oraz realizm wyświetlanych materiałów. Mają być one jeszcze lepsze niż miało to miejsce w projektorach poprzedniej generacji. Sony rzutnik domowy

Sony popracowało także nad efektem HDR, który jest lepiej widoczny i efektowniejszy. Inna, kluczowa zmiana to optymalizacja ostrości, tak aby obraz był ostry w każdym punkcie ekranu. Typową niedogodnością wynikającą ze zjawisk optycznych jest brak ostrości na rogach ekranu. Za pomocą cyfrowej obróbki, obraz będzie modyfikowany pod kątem wyostrzenia rogów. Dotychczas funkcja ta występowała wyłącznie w modelu premium, rzutniku Sony VPL-VW870ES.

Konstruktorzy miejsce urządzenia widzą w domowych salonach oraz pomieszczeniach rozrywki. Do wyboru mamy białą i czarną wersję kolorystyczną. Urządzenie wpisuje się w popularny trend instalowania w salonie projektora zamiast telewizora. Gdzie rzutnik jest elementem wieczornej rozrywki. Na koniec dnia domownicy gaszą światła i oglądają filmowe hity na wielkim ekranie. Ekran elektryczny jest ukryty w zabudowie sufitowej i rozwija się przed telewizorem na czas projekcji.

Cechy wspólne – VW790ES oraz VW590ES.

DFO sony rzutniki domowe

DFO – OSTRY OBRAZ NA CAŁEJ POWIERZCHNI

System Digital Focus Optimiser dotychczas dostępny był wyłącznie w projektorze kosztującym “grubo” ponad 100 tys. złotych. Obecnie możemy docenić technologię już w znacznie tańszych modelach. Rozwiązanie sprawia, że obraz jest ostry i wyraźny zarówno na środku ekranu jak i na jego rogach. Do analizy poszczególnych pikseli służy zaawansowany algorytm opatentowany przez Sony. Wprowadza on optymalne korekty jakości obrazu, który staje się jeszcze ostrzejszy nawet w rogach. Standardowo obraz na ekranie ma gorszą ostrość na rogach niż na środku. Ma to miejsce nawet w przypadku najlepszych obiektywów. Digital Focus Optimizer z wyprzedzeniem kompensuje rozmycie optyczne obiektywu, a następnie wyświetla optymalnie skorygowany obraz, dzięki czemu ostrość jest lepsza niż kiedykolwiek wcześniej.

PROCESOR VIDEO “X1 for projectors”

Technologia X1 dla rzutników domowych jest oparta na technologii przetwarzania obrazu stosowanej w telewizorach BRAVIA, którą zoptymalizowano do projekcji. Niezwykle wydajna jednostka obliczeniowa na miarę sygnałów 4K w formacie HDR. Procesor łączy innowacyjne technologie do precyzyjnej analizy klatek z funkcjami Dynamic HDR Enhancer i Super Resolution Reality Creation zapewniającymi wysoką jakość obrazu.

rzutnik domowy 4k

Dynamic HDR Enhancer

Nowa funkcja, która pojawiła się w linii rzutników na sezon 2020/2021 proponuje nam nową funkcję – Dynamic HDR Enhancer. Jej działanie zwiększa kontrast obrazu, przetwarzając kolejne klatki materiału HDR. W celu dalszego zwiększenia kontrastu,  steruje przysłoną, zmniejszając jasność ciemnych scen i rozświetlając jasne, by zapewnić najpełniejsze wrażenie HDR.

Porównanie projektorów kinowych Sony

porównanie projektorów Sony

CINEMATIC