„Gwiezdne Wojny” i Procella Audio w roli głównej

„Gwiezdne Wojny” i Procella Audio w roli głównej

„Gwiezdne Wojny” i Procella Audio w roli głównej 1280 855 Cinematic

Kino w tematyce Gwiezdnych Wojen.

„Będąc gościem w dziesiątkach najlepszych instalacji kinowych klasy High End oraz dealerskich salach demonstracyjnych, muszę przyznać że to jedna z najbardziej imponujących realizacji jakie miałem możliwość usłyszeć. Z całą pewnością jest to najlepsza sala kinowa jaką słyszałem dotychczas zrealizowaną w oparciu o zestaw głośników kinowych Procella Audio i procesor kinowy Altitude 32. Oglądając referencyjny pokazowy materiał Mad Max po prostu wgniótł mnie w fotel, a widziałem go tysiące razy.” Powiedział Benoit Munoz z firmy Trinnov, firmy która dostarcza najlepsze procesory kinowe na świecie do realizacji sal kinowych klasy premium.

najlepsze kino domowe

Salka kinowa

Sala kinowa zbudowana w oparciu o tematykę Gwiezdnych wojen znajduje się w pięknej willi nad morzem, na południe od Göteborga. Znajdziemy tam prawdopodobnie najfajniejsze i najbardziej ambitne prywatne kino zrealizowane na terenie Szwecji. Być może nigdy nie zgadniesz, że w tym samodzielnym budynku znajduje się absolutnie światowej klasy kino domowe, w którym nic nie zostało pominięte nawet w najmniejszym szczególe!

To trzecie i najbardziej spektakularne kino domowe zbudowane przez właściciela Matsa, który od lat planuje stworzyć najlepsze kino, bez jakichkolwiek kompromisów. A teraz, w swoim wymarzonym domu, w końcu to osiągnął.

Według samego Matsa, projekt sali kinowej bez kompromisów oznacza przeniesienie rzeczy na absolutnie szalony poziom. Zarówno podczas projektowania kina, jak i wyborze każdego szczegółu pomieszczenia i wyposażenia. Biorąc wszystko pod uwagę, realizacja kina zajęła ponad rok.

Rzadko się zdarza, aby właściciel kina domowego mógł odwołać się do osobistych doświadczeń zdobytych nie tylko podczas tworzenia jednego, ale także dwóch wcześniejszych kin. Właściciel nowo tworzonego kina w pełni wykorzystał to, czego się nauczył. Przede wszystkim zrozumiał, że konieczne jest szczegółowe planowanie na długo przed rozpoczęciem budowy. W rzeczywistości Mats zaplanował ten sam poziom dla całej swojej rezydencji, upewniając się, że dom ma najnowocześniejszą dystrybucję i sterowanie audio i wideo, w tym na przykład panele sterowania we wszystkich pokojach do obsługi za pomocą Control 4 .

Rozejrzyj się po całym domu, a nigdy nie zobaczysz ani jednego widocznego kabla. Przechodząc od pokoju do pokoju, byłem zdumiony eleganckim wrażeniem, gdy wszystko było tak przemyślane i ładnie wykonane. Nie szczędzono kosztów, aby wywołać wrażenie. Niestandardowe rozwiązania są używane w całym domu.

Sala kinowa dobrej klasy

Pokój kinowy

Kino Procella Star Wars jest równie imponujące jak luksus całego domu. Aby do niego trafić musimy przenieść się do bocznego budynku, który pierwotnie służył jako dom przy basenie. Basen został zlikwidowany, ale sam dom przy basenie został przekształcony w wspaniały pokój kinowy.

Startujemy!

Do kina domowego wchodzi się przez szklane drzwi, ozdobione na zamówienie ilustracjami z Gwiezdnych Wojen. Piękny. Przechodząc dalej korytarzem prowadzącym do sali kinowej, atmosfera nabiera zupełnie innego charakteru niż reszta domu. Wita Cię między innymi pełnowymiarowy R2-D2 i Yoda. Postacie otoczone oryginalnymi rekwizytami filmowymi na podświetlanych szklanych stojakach.

Dzięki doskonałym początkowym wymiarom pomieszczenia wynoszącym 70 metrów kwadratowych (6 x 12 metrów), finalnie pomieszczenie użytkowe zmniejszyło się do 51m2. Reszta przestrzeni została użyta na potrzeby zabudów poprawiających akustykę oraz pomieszczenie techniczne znajdujące się na tyłach kina. Wysokość sufitu jest różna i waha się pomiędzy 2,3 a 3m.

wejście do sali kinowej

Pomieszczenie techniczne

Za dźwiękoszczelnymi drzwiami pomieszczenia technicznego znajduje się szafa rack zawierająca całą elektronikę kinową. Jest to stos potężnych wzmacniaczy kinowych firmy Procella, napędzanych przez 24-kanałowy procesor Trinnov Altitude32. Elektronika ta zapewnia nie tylko najnowocześniejszą i najwyższą jakość dźwięku. Ponieważ produkt pochodzi od producenta z profesjonalnym zapleczem audio i posiada komputerową budowę, zapewnia najwyższą wydajność przez lata bez efektu starzenia.

W rzeczywistości procesor Trinnov uruchamia niestandardowe oprogramowanie na platformie procesorowej Intel opartej na systemie Linux, co umożliwia pobieranie aktualizacji oprogramowania, które są regularnie dostarczane przez producenta, w tym najnowszą: ekskluzywną aktualizację do DTS: X Pro.

Analogicznie został wybrany projektor. Szukając najlepszego projektora kinowego wybór padł na genialny projektor laserowego 4K, flagowy model JVC DLA-Z1. Najlepszy projektor do kina domowego jest odizolowany od kina za uszczelnionym szkłem optycznym, zamontowanym pod niewielkim nachyleniem, aby uniknąć odbić.

W serwerowni znajduje się również wyrafinowany system wentylacji zasilający wiele kanałów wentylacyjnych, w tym nad podium. Kanały klimatyzacji zostały ukryte nad sufitem, dodatkowo przykryte panelami akustycznymi Ekophon. Zgodnie ze sztuką, klimatyzacja utrzymuje chłód w pomieszczeniu, nawet gdy każde miejsce jest zajęte podczas długich seansów.

projektor kinowy JVC

Specjaliści kinowi

Mimo że kino odzwierciedla wizję Matsa i działał on jako generalny wykonawca przez cały czas trwania projektu, nie wahał się sprowadzić ekspertów, aby uzyskać jak najlepszy rezultat. Jednym z pierwszych był Anders Uggelberg, znany dżentelmen zarówno w świecie kina domowego, jak i komercyjnego. Jest nie tylko projektantem Procelli, ale także profesjonalnym projektantem kinowym, który ma w swoim portfolio setki pomieszczeń kinowych.

Przy projektowaniu akustyki pomieszczenia kinowego Procella Star Wars, zaangażował również jednego z najlepszych światowych akustyków. Jeszcze przed rozpoczęciem budowy wszystko zostało dokładnie zaplanowane pod okiem Ingemara Ohlssona z Audio Data Lab. Ingemar wykonał kompletny projekt akustyki pomieszczenia, dostarczając zarówno rysunki konstrukcyjne, jak i akustyki. Kluczową częścią tego procesu był komputerowy model 3D pomieszczenia. Posłużył on do przeprowadzenia symulacji akustycznych przed sfinalizowaniem planów projektowych.

Kino przez duże „K”

Ponieważ Uggelberg zaprojektował i wdrożył wiele udanych systemów kina domowego przy użyciu francuskiego procesora kinowego Trinnov, polecił go jako sprawdzony komponent audio. Produkt, który jest w stanie dostarczyć dźwięk kinowy z głośnikami Procella, które mogą wyrwać Cię z krzesła z mocą i oszołomić finezją .

Główne głośniki frontowe Procella Audio są zamontowane w przegrodzie akustycznej, znajdującej się za pięciometrowym, akustycznie przezroczystym ekranem Screen Research. 16 dodatkowych głośników kinowych jest używanych do kanałów surround i górnych. Dwa potężne podwójne 18-calowe subwoofery uzupełniają konfigurację głośników.

W salce są dwa rzędy i łącznie dziewięć miejsc siedzących. Mats wybrał dość nietypowy jak na kino fotel do kina domowego Stressless Legend firmy Ekornes.

Spójrz na ściany, a zobaczysz tylko gładką czarną tkaninę. Brak widocznych gadżetów ani wyświetlaczy ściennych. Ponieważ na ścianach znajdują się głośniki efektowe oraz spora ilość ustrojów akustycznych, w celu ukrycia ich zainstalowano konstrukcję napinanych ścian akustycznych. Ustroje zostały starannie dobrane i rozmieszczone według projektu Ingemara. Ich ilość i waga robią imponujące wrażenie. Ponad cztery tony absorberów i dyfuzorów są przymocowane i odizolowane niesamowitą ilością przekładek akustycznych, aby zapewnić, że nic nie brzęczy i grzechocze . Nawet gdy subwoofery działają na wstrząsającym, najwyższym poziomie odtwarzania.

duża salakinowa

Wystrój

Ponieważ pokój jest używany tylko do oglądania filmów i koncertów, nie ma atrakcyjnych, ale ostatecznie rozpraszających dekoracji, jakie doświadczymy w pozostałej części rezydencji. Nie ma nic wizualnego, co mogłoby odwrócić uwagę od wrażeń filmowych lub odebrać szczególnego wrażenia, jakie odczuwają goście wchodzący po schodach do sali kinowej.

Kinowi goście wyczuwają gruby dywan, siadają w wygodnych fotelach kinowych i oglądają ogromny ekran filmowy. Stylowe oprawy oświetleniowe znikają, gdy światła gasną. Mats mówi, usiądź na swoim miejscu z miską popcornu, a skupisz się tylko na obrazie i dźwięku.

ekran kinowy

Wrażenia z seansu?

Cóż, to było absolutnie jedno z najlepszych doświadczeń filmowych, jakie kiedykolwiek miałem – pod każdym względem! Zaczęliśmy od oglądania najlepszych kawałków z kilku płyt demonstracyjnych Dolby Atmos. Scen, które prawdopodobnie słyszałem i widziałem setki razy.

Pierwsze odczucia i wrażenia to bardzo szczegółowe i ostre jak brzytwa brzmienie. Rozmieszczenie, lokalizacja dźwięków była niesamowicie precyzyjna i wypełniła dużą salę kinową takim zanurzeniem, że wystarczyło się uśmiechnąć.

Każdy, kto pozostaje sceptyczny co do tego, jak dobrze zainstalowany system Dolby Atmos poprawia wrażenia z oglądania filmów, ma gwarancję, że zostanie szybko przekonany po takiej demonstracji.

Ponieważ mój gospodarz naprawdę lubi niesamowity dźwięk na referencyjnych poziomach odtwarzania, pojawiło się kilka filmów o superbohaterach. Trudno mi było uwierzyć w powstające ciśnienie akustyczne! Wysoka moc i potężny poziom ciśnienia akustycznego robi piorunujące wrażenie kinowe. Na przykład zagraliśmy jedną scenę z filmu „Shazam” aż trzy razy – jedną po drugiej – tylko dlatego, że uderzyła tak niewiarygodnie mocno. Jednak dźwięk był całkowicie czysty i wolny od jakichkolwiek zniekształceń. Nasze uśmiechy za każdym razem stawały się coraz szersze!

podest kinowy

Projektor

A ponieważ kino to nie tylko dźwięk, ale również obraz – zapominajmy o projektorze! Ogromny obraz generowany przez projektor JVC DLA-Z1 niewiarygodnie dobrze dopasował się do dźwięku, tworząc jasne, ostre obrazy o niezwykle szerokiej gamie kolorów, głębokiej czerni i wspaniałym kontraście.

Podsumowanie

Podsumowując, muszę powiedzieć, że to naprawdę fajne i niezły zaszczyt doświadczyć kina domowego tak wysokiej klasy wykonania i konstrukcji. Trudno sobie wyobrazić, że istnieje inne prywatne kino na poziomie Royal III w Szwecji. To wyjątkowy dom i kino domowe, nie tylko w Szwecji, ale na całym świecie. Przy takiej jakości, poziomie wykonania i funkcji oraz wszystkich dopracowanych detalach, gratuluję Matsowi osiągnięcia tak fantastycznego wyniku i podzielenia się ze mną doświadczeniem na światowym poziomie.

Jonas Olsson „Hemmabiotidningen”

sala kinowa

Zestawienie sprzętowe

System: 11.3.8 Dolby ATMOS, DTS:X
Procesor kinowy: Trinnov Altitude 32 (24 kanały)
Końcówki mocy: 12 x Procella DA05-DSP, 2x600W, 2 x DA07 2x2800W
Zestawy ekranowe / przednie kanały: 3x Procella P815
Efektowe głośniki: 8x Procella P6 i Procella P6V
Głośniki ATMOS (sufit): 8 x Procella P5
Subwoofery: 2 x Procella V18
Mediaplayer: Egreat
Projektor: JVC DLA-Z1
Ekran: 1: 2,40 Screen Research XLR3 isf THX 180” o szerokości 4,45m z systemem maskownic
System sterowania: Control 4
Akustyka: SMT AD40 dyfuzoru na ścianach, absorbery Ecophon na suficie, absorbery i pułapki basowe na ścianach

CINEMATIC