Ciekawe instalacje – Henri – Villa Grand Prix House

Ciekawe instalacje – Henri – Villa Grand Prix House

Ciekawe instalacje – Henri – Villa Grand Prix House 1280 853 Cinematic

Francuska firma instalacyjna Henri została finalistą nagród CEDIA za 2017 rok w kategorii Najlepsza Instalacja Domowa w budżecie powyżej 360 000 funtów. Z historią rozpoczynającą się w 1961 roku, Henri prowadzi już trzecie pokolenie. „Duch rodziny towarzyszy naszej firmie, podobnie jak pasja, która jest motorem napędowym każdego naszego projektu”, mówi Lionel Sherman, syn założyciela.

Hol domu z rozwiązaniami Future Automation

Całej instalacji przewodziły cztery cele:

  • najnowsze technologie
  • skalowalność
  • całkowita integracja
  • łatwość użycia.

Klient oczekiwał absolutnie topowych rozwiązań w kwestii dźwięku i obrazu – ten cel został spełniony. Równie ważna była skalowalność, bo nawet najlepsze urządzenia z czasem mają swoich następców. „Nasz zespół inżynierów miał to w głowie, dlatego przygotowaliśmy okablowanie i system sterowania na urządzenia, które mają dopiero nadejść”, mówi Michael Sherman, przedstawiciel trzeciego pokolenia rodziny Shermanów w Henri. Trzecia pozycja oznacza, że każdy elektroniczny system w domu, niezależnie od tego czy był częścią instalacji Henri, miał być podłączony do systemu sterowania. Ponadto każdy z nich miał mieć możliwość monitorowania i kontroli. Ostatnim krokiem było uczynienie całości łatwej w obsłudze, co stanowiło nie lada wyzwanie – złożone systemy ukrywania urządzeń musiały działać bardzo intuicyjnie.

Michael wyjaśnia: „w całym domu nie znajdziemy ani jednego urządzenia elektronicznego, które nie jest podłączone do systemu sterowania. To wyzwanie na wielu płaszczyznach”.

Wnętrze domu z rozwiązaniami Future Automation

Szczegóły

Luksusowa willa o 3000 metrów kwadratowych rozłożonych na pięciu piętrach łączy ze sobą piękne wnętrza z elektroniką. System pozwala na kontrolę oświetlenia we wszystkich pomieszczeniach i strefach w domu za pomocą pojedynczych przycisków lub z wykorzystaniem scenariuszy. Zasłony, rolety zewnętrzne, a nawet okna zostały zmotoryzowane. W każdym pokoju temperatura może zostać ustawiona niezależnie, użytkownicy mogą oglądać na każdym telewizorze inny program, film z odtwarzacza Blu-ray, lokalnego serwera multimediów, a nawet z kamer CCTV znajdujących się na terenie rezydencji. Nie ma problemu, żeby w każdym pomieszczeniu rozbrzmiała muzyka z telefonu, serwera muzyki czy elektronicznego pianina (!) podłączonego do systemu.

Elektryczne pianino podłączone do sytemu automatyki

Na ścianach znajdziemy także panele dotykowe z obsługą interkomu i wideo-połączeń, możliwością otwierania zewnętrznej bramy czy wezwania windy. Na każdym z nich widzimy także informacje dotyczące pogody z dedykowanej stacji pogodowej oraz monitoring sieci zasilania.

Schemat połączeń w realizacji

Ponadto głównymi obszarami zainteresowania było pomieszczenie kinowe, automatyczne palenisko w salonie, a także specjalny basen z możliwością generowania fal i regulacją temperatury wody. Jednym z najbardziej widowiskowych elementów jest obrotnica w garażu, którą można kontrolować za pomocą smartfona.

Garaż sterowany systemem automatyki domowej

Podobnie jak w innych pomieszczeniach, także i tutaj możliwa jest regulacja temperatury, oświetlenia oraz muzyki.

Dom posiada także bardzo dużo atrakcji związanych z wodą, w tym sauny i basen. Michael wspomina: „kontrola nad każdym z tych elementów nie była łatwa. Każdy element związany z wodą jest dostarczany przez innego dostawcę, korzysta z innego protokołu i tak dalej. Klient nie ma o tym pojęcia – efekt końcowy jest taki, że dla niego korzystanie z interfejsu jest całkowicie transparentne i intuicyjne.”

Basen z systemem automatyki domowej

Rozwiązania Future Automation w projekcie

W głównej sypialni francuska firma Henri musiała sprostać wyzwaniu – umieścić telewizor tak, żeby można było oglądać go z pożądanej odległości, a jednocześnie nie mógł przesłaniać widoku na okna idące od samej podłogi do samego sufitu. Ponadto łóżko nie posiadało ścianki wspornikowej, która mogłaby posłużyć za miejsce uchwycenia i chowania telewizora. Rozwiązanie było tylko jedno – mechanizm ukrywania znajdujący się na podłodze.

Kliknij na zdjęcia poniżej, aby zobaczyć pełny rozmiar.

Zespół Henri wybrał tutaj windę na telewizor Future Automation „PL” umieszczoną wewnątrz stolarki wykonanej na zamówienie i przytwierdzonej do spodu łóżka. Wykorzystanie opuszczanej i obrotowej klapy w mechanizmie windy „PL” pozwoliło na uzyskanie pożądanego efektu, który daje czyste wykończenie zarówno kiedy telewizor jest schowany, ale także wtedy, kiedy jest wysunięty. Oczywiście całość została połączona z domowym systemem sterowania.

W przestrzeni relaksacyjnej na dole, typowy uchwyt ścienny na ekran nie sprawdziłyby się ze względu na nietypowe ściany, wiszące dzieła sztuki i szklany basen, dlatego klient zdecydował się na uchwyt przytwierdzany do sufitu.

Telewizor zawieszony na uchwycie sufitowym Future Automation

Henri po raz kolejny postawiło na sprawdzone rozwiązanie, czyli wykonany na zamówienie uchwyt CM „Ceiling Mount” produkcji Future Automation. Oczywiście całe okablowanie, w tym zasilanie, zostało ukryte w wykonanym ze stali nierdzewnej uchwycie.

Michael Sherman, dyrektor firmy Henri, wspomina: „Jesteśmy przyzwyczajeni do korzystania z produktów Future Automation, ponieważ znamy ich dokładną specyfikację i łatwo nam je wpasować w elementy. Mamy swój własny dział projektowania, którego inżynierowie tworzą bardzo dokładne rysunki i wizualizacje techniczne przyszłych pomieszczeń. Dzięki temu, że Future Automation dostarcza nam rysunki techniczne swoich produktów, możemy je idealnie wpasować do naszych projektów – w ten sposób sprawiamy, że instalacja jest doskonała, a projektant wnętrz i klient są równie zadowoleni.

W innej sypialni konieczne było zastosowanie mechanizmu, który pozwoliłby oglądać telewizję z różnych miejsc w pomieszczeniu. Henri zdecydowało się na użycie mechanizmu „FM” Floor Mount z bazą ze stali nierdzewnej, wkomponowanej odpowiednio w stolarkę.

Telewizor na uchwycie obrotowym Future Automation

Płynny, dwukierunkowy mechanizm umożliwia obracanie telewizora do pożądanej pozycji. Nie ma przy tym skutków ubocznych – solidna, ciężka podstawa osadzona w drewnie redukuje dodatkowe ruchy do minimum. Oczywiście całe okablowanie znajduje się wewnątrz mechanizmu.

Michael Sherman z Henri skomentował to następująco: „Uważamy, że Future Automation to najlepsza marka, jeżeli mówimy o wysokiej jakości mechanizmach i uchwytach, dlatego tak często korzystamy z jej rozwiązań. Właściciel nieruchomości jest bardzo zadowolony z efektu końcowego i jest nam wdzięczny, że z pełnym przekonaniem wskazaliśmy na Future Automation. Na zdjęciach możecie zobaczyć, jak bardzo skrupulatni byliśmy podczas montażu – to efekt bardzo dokładnej dokumentacji FA, dzięki której mogliśmy pracować z mikroskopijną wręcz tolerancją na błędy.”

W pozostałych pomieszczeniach znajdziemy uchwyty płaskie PF65FB w salonie, pomieszczeniu bilardowym i bawialni, natomiast PS42AWM trafił do kuchni.

Telewizor w salonie zamontowany na uchwycie Future Automation

 

Telewizor w kuchni zamontowany na uchwycie uchylnym Future Automation

Ollie French z Future Automation powiedział: „Henri dostarczyło swojemu klientowi naprawdę pięknie wykończony dom i jesteśmy bardzo zadowoleni, że to nasze urządzenia stały się częścią tego projektu.”

CINEMATIC