Najlepsze filmy UHD 4K do testów kina domowego

Najlepsze filmy UHD 4K do testów kina domowego

Najlepsze filmy UHD 4K do testów kina domowego 760 507 Cinematic

Filmy pokazowe do systemów kina domowego.

Załóżmy, że posiadamy już działający system kina domowego i chcemy ujrzeć jego pełny potencjał. Zarówno w zakresie dźwięku jak i obrazu. Uruchamiamy Netflix i zaczynamy się zastanawiać, czy faktycznie jest jak w kinie? A może uruchomimy jakiś film UHD 4K, w końcu mamy dobrej klasy projektor 4k. Wkładamy płytę 4K i kolejna niespodzianka – obraz nieostry, sporo “ziarna”, dźwięk jakiś “przymulony” i w ogóle jakość wydaje się nieadekwatna do poniesionych na kino domowe kosztów.

Czy problem tkwi w naszym systemie? Czy też odtwarzanym materiale?

Po pierwsze – różnice pomiędzy filmem oglądanym z tunera kablówki, netflix a płytą UHD 4K istnieją i są najczęściej wyraźnie zauważalne. Po drugie – sam fakt, że oglądamy film 4K nic nie powie nam na temat jego jakości. 4K to ogólnie przyjęty format rozdzielczości, a ta poza ilością pikseli nic nie mówi o samym obrazie. Jakość wydania filmu może się różnić. Niektóre firmy są kręcone z pewnym określonym, artystycznym podejściem, a niektóre z samego założenia mają być blockbusterami, czyli wielkimi hitami. Budżet przeznaczony na kręcenie danego filmu, a następnie na jego wydanie na nośnikach cyfrowych jest zupełnie inny. O różnicach w wydaniach płyt BD/UHD pisaliśmy tytułem wstępu w jednym z naszych postów na blogu. Tam znajdziecie niektóre ciekawe i zaskakujące informacje dotyczące  filmów wydawanych na nośnikach fizycznych. Zatem jeśli chcesz aby Twój pokój kinowy zaświecił blaskiem i magią kina – zapraszamy…

Filmy i Sceny DEMO – pokazy kinowe

Skupiamy się wyłącznie na płytach i wydaniach, które naszym zdaniem najlepiej ukazują jakość systemów kinowych. Filmy pokazowe, które stosujemy wielokrotnie podczas naszych testów, czy też pokazów.

Lista filmów poniżej przedstawiona ma charakter subiektywny. Pozwala ocenić potencjał jak i ograniczenia sali kinowej i stanowi idealny pokaz kina domowego, zawierając referencyjne sceny demo, które każdy z nasz może wykorzystać w domowych warunkach do demonstracji możliwości swojego systemu. Możemy potraktować zestawienie poniżej jako listę najlepiej wydanych płyt 4K UHD. Gdzie najlepsza jakość dźwięku idzie w parze z najlepszą jakością obrazu. Kolejność przypadkowa.

filmy demo kinowe

Polski tytuł to “Król Rozrywki“. Musical w starym stylu, który robi olbrzymie wrażenie na wielkim ekranie. Imponująca jest scena otwierająca film, z dużą ilością basu i dynamiczną muzyką. Doskonale wygląda i brzmi. Dynamiczne przejścia muzyczne, czysty wokal artysty sprawiają że system pokazuje swój potencjał. Doskonale pozwala wychwycić i odróżnić różnice w różnej jakości systemach audio i problemach akustycznych pomieszczeń.

Ready Player One 2018

Player One 2018” to dość zaskakujący projekt Stevena Spielberga. Z pogranicza filmów przygodowych, akcji, Sci-Fi i wirtualnej rzeczywistości. Większość akcji ma miejsce w wirtualnym świecie OASIS. Obfituje on w efekty specjalne i bogatą paletę barw. Film jest doskonałym pokazem kina domowego wyposażonego w system Dolby Atmos (o opcjach Dolby Atmos piszemy w naszym blogu). Ścieżka dźwiękowa używa większości głośników co pozwala na uzyskanie imponującego efektu immersji. Szczególnie upodobaliśmy sobie rozdział 3 (czas 11:25-16:55) i scenę wyścigu. Wyścig ten to czysta adrenalina i zarazem idealna scena demo dla pokazu kina domowego. Ciągła akcja, z dużą ilością efektów specjalnych które pojawiają się z każdego miejsca. Wyskakując wręcz z ekranu. Kolory są jasne, zaś szczegóły powalają ostrością, niezależnie jak szalone jest dane ujęcie. Eksplozje mają zwarty i szeroko rozciągnięty bas, podczas których czujemy wręcz metalowe elementy aut, które ulegają wgnieceniom.

demonstracja systemu kinowego

Life of pi (2012)

Życie Pi” może nie należy do najchętniej oglądanych i testowanych filmów, jednak zasługuje na miejsce z racji na fakt że jest jednym z pierwszych filmów, jakie ukazały się na nośniku 4K. Film kręcony na kamerach Arri Alexa z doskonałym transferem, pozwalającym uchwycić pojedyncze włosy bohaterów na ekranie. Niebywała ostrość i wyrazistość obrazu, przy bogactwie kolorów i efektów HDR. Film kręcony techniką cyfrową, co jest od razu zauważalne i jest zarówno sporym plusem (od strony wizualnej) jak i minusem (jeśli nie tolerujemy tego typu kinematografii). Imponujące wrażenie robią sceny nocne z dużą ilością rozjaśnionych obiektów na tle wody. Niesamowite zdjęcia i doskonała ostrość obrazu.

Mad Max Fury Road (2015)

Mad Max: Na drodze gniewu” Tradycyjnie jak w przypadku kilku innych znajdujących się na niniejszej liście filmów, imponująca jest scena otwierająca film. Przerażające głosy dobiegające z góry jak i dookoła widza. Hałas odpalanego silnika pojazdu, przeplatane z kompletną ciszą. Tylko po to, aby po chwili przenieść się do pełnego chaosu i zgiełku post-apokaliptycznego świata. Doskonała scena weryfikująca kilka aspektów systemu nagłośnienia kinowego. Sam film obfituje w sceny akcji, dynamiczne sekwencje i ujęcia dopełnione są efektami specjalnymi i efektowną ścieżką dźwiękową. Warto też wspomnieć niesamowitą scenę pościgu, która poprzedza scenę burzy piaskowej. Sporo akcji w najlepszym wydaniu.

pokazowe płyty UHD 4K
film do pokazu kina domowego

Guardians of the Galaxy Vol. 2

Strażnicy Galaktyki vol. 2 (2017)” Scena otwarcia filmu pozwala pokazać możliwości i potencjał kinowy. Efektowne i dynamiczne sceny walki z potworem w rytm skocznej muzyki wywołują uśmiech na twarzy, zaś ostrość obrazu, kolorowa paleta barw i trójwymiarowość sceny powodują, że trudno oderwać wzrok. Do tego wszystkiego świetna ścieżka muzyczna z efektami specjalnymi. Doskonały pokaz jak powinna wyglądać nowoczesna produkcja filmowa.

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw (2019)

Szybcy i wściekli: Hobbs I Shaw 2019” Znakomita scena otwierająca film. W rytmach delikatnej muzyki widzimy akcję sił specjalnych, która zapobiega akcji kradzieży wirusa. Dynamiczna scena z wybuchami, bijatyką, strzelaninami i szybką jazdą motocyklem po Londynie. Całość doskonale zmontowana i intrygująca. Obraz ostry i wyraźny, z doskonałą czernią i głębią. Popis jak powinna wyglądać scena akcji kina UHD.

najlepsze sceny akcji
najlepsze płyty 4k

Dunkirk (2017)

Dunkierka 2017” Ten film jest niesamowity, zarówno pod względem wizualnym jak i dźwiękowym. To pokaz jak wygląda najlepsze demo 4K i najlepiej wydana płyta UHD 4K do pokazów kina domowego. Scena otwierająca, poza samą intensywnością pozwala sprawdzić dynamikę systemu audio. Na wysokiej klasy systemie nagłośnienia ciche przejście ze sceny w której na początku filmu bohaterowie chodzą po opuszczonym mieście, aby raptownie paść od wystrzelonych pocisków to istny majstersztyk. Dźwięk pocisków jest jednym z największych wyzwań dla każdego systemu audio, skuteczne zestawy głośnikowe sprawiają że pocisk wgniata w fotel i rozbrzmiewa po pomieszczeniu dodając dramaturgii całej scenie. To wymarzona wręcz scena do prawdziwych zestawów kinowych. Obraz zaś swoją szczegółowością i głębią przenosi w centrum akcji. Cały film obfituje w genialne sceny pokazowe. Doskonałym fragmentem demo do pokazów kinowych jest scena  ataku powietrznego na statek i próba jego zatopienia. Szczegóły pojawiające się na wodzie są istną torturą dla projektorów UHD 4K. Subtelne odcienie szarości, po wycieku ropy przy niezwykle ostrych i ciekawych ujęciach i efektach HDR robią piorunujące wrażenie przez cały film.

Bohemian Rhapsody 2018

Bohemian Rhapsody 2018” to tytuł który w odróżnieniu od wielu innych testowych płyt UHD pozbawiony jest efektów specjalnych i wybuchów. Obfituje za to w emocje i doskonałej jakości dźwięk. Sam obraz jest również na najwyższym poziomie. Sekcja “Live Aid” ukazująca potężny koncert na stadionie sprawia, że przez ciało przechodzą ciarki. Wokal jest krystalicznie czysty, dźwięk rozbrzmiewa się po całym pomieszczeniu przenosząc nas na wielki stadion. Czujemy jakbyśmy uczestniczyli w tym wyjątkowym wydarzeniu. Sama kolorystyka jest stonowana i pozbawiona fajerwerków, jednak to cały koncert sprawia że zapamiętamy to wydarzenie na dłuższy czas.

najlepiej wydane filmy
najlepszy obraz płyty 4k

John Wick 2014

John Wick” Trudno byłoby sobie wyobrazić pokaz kina bez Johna. Bardzo lubimy scenę w której nasz bohater udaje się do klubu dla zabójców aby zdobyć namiar na swój nowy cel. Ujęcia w półmroku, punktowe oświetlenie, dużo kolorowych ujęć i muzyka, która towarzyszy akcji. Zbliżenia kamery na twarze bohaterów pozwalają nam zobaczyć każdą niemal zmarszczkę. Scena z baru przechodzi w akcję, gdzie bohater znając już miejsce pobytu swojego celu, udaje się do hotelowego klubu aby go “dorwać”. Od tego momentu widzimy majstersztyk. Zarówno od strony montażowej, choreografii jak i pokazu możliwości systemów kina domowego. Całość tych kilku scen trwa około 15 minut, jednak czas ten mija tak szybko że mamy ochotę cofnąć się i zobaczyć go ponownie. Dla widzów o mocnych nerwach.

13 Hours The Secret Soldiers of Benghazi (2016)

“13 Godzin: tajna misja w Benghazi”. Mistrz kina akcji – Michael Bay ukazuje jak członkowie ochrony konsulatu USA w Benghazi walczą o przetrwanie podczas ataku na placówkę. Szczególnie wyróżniają się dwie sceny, w których prywatni najemnicy wojskowi (GRS) bronią ośrodka przed postępującymi bojownikami. W pierwszym ataku rozkazy są wydawane przez radio, a dudniąca, pulsująca ścieżka dźwiękowa buduje nadciągające poczucie strachu. Owady słychać ćwierkają na polach otaczających teren, zanim materiał wybuchowy zostanie zrzucony na ścianę i uderzy widzom do głowy. To jedna ze scen w której naprawdę świeci system Dolby Atmos. Strzelanina wybucha potężnym hukiem, który uderza prosto w klatkę piersiową. Wyrzucone materiały wybuchowe kręcą się spiralnie i błyszczą nad głowami, zanim wybuchną i potrząsną siedzeniem. Światła i okna rozbijają się przeszywająco, pociski rykoszetują, wyrywając kawałki betonu, a każde trafienie rejestruje realistyczne „uderzenie”. Pociski przesuwają się po pokoju, od lewej do prawej, od przodu do tyłu, w górę i w dół. Film ten jest jedną z najlepszych demonstracji dźwięku przestrzennego i średniego basu… pamiętajcie tylko, że nie jest dla dzieci.

pokazowa płyta z filmem
jakość filmów bluray

The Dark Knight Rises 2012

Mroczny Rycerz Powstaje” to kolejny klasyk w wykonaniu Christophera Nolana. Batman walczy o duszę Gotham na Blu-ray 4K Ultra HD z absolutnie oszałamiającym i cudownym filmem zakodowanym  w formacie UHD HEVC H.265, który przebija swoją jakością jego odpowiednik Blu-ray. Jest niezaprzeczalnie jedynym prawidłowym sposobem na obejrzenie ostatniego rozdziału trylogii Batmana  w wydaniu Nolana. Podobnie jak sequel, film został nakręcony na połączeniu tradycyjnego filmu 35 mm i IMAX 65 mm. Od samego początku w sekwencji ucieczki z samolotu, drobne linie i przedmioty są niesamowicie ostre jak brzytwa, odsłaniając każdy nit samolotu, podczas gdy drobne detale w oddali pozostają wyraźne. A niesamowita scena na stadionie wgniata w fotel, nie tylko od strony wizualnej ale również doskonałej ścieżki filmowej.

Planet Earth II (2016)

Planeta Ziemia II“.Podobnie jak oryginalna Planeta Ziemia na Blu-ray, Planeta Ziemia II jest niezbędnym zestawem do zaprezentowania systemu 4K. Większość materiału jest kręcona przy użyciu natywnych kamer 4K z kodowaniem HDR, co prowadzi do bardzo wysokiego poziomu szczegółowości i oszałamiających obrazów. Sprawiają one, że większość osób które obejrzą ten testowy materiał chce mieć go w swoim posiadaniu. To wymarzony materiał testowy video dla systemów 4K. Nie można zapominać o szerokiej gamie kolorów, która jest stale wyświetlana, czy to od żab ninja w Dżungli, czy nocnych ujęć w Miastach. Nawet zdjęcia z dronów są pełne szczegółów, gdy dokument podąża za różnymi stworzeniami w ich naturalnych siedliskach lub poluje na swoją ofiarę. Płyta nie jest pokazem możliwości systemów nagłośnienia i znacznie bardziej skupia się na treści niż efektach dźwiękowych.

płyta test kina domowego

CINEMATIC