Denon AVC-X8500HA
nowy król

Denon AVC-X8500HA to pierwszy, wielokanałowy wzmacniacz AV oferujący pełną funkcjonalność 13.2. Przy niezrównanej jakości dźwięku otrzymujemy funkcje dekodowania dźwięku przestrzennego Dolby Atmos, DTS: X i Auro 3D z 13 kanałami.  Zastępuje dotychczasowego flagowca – marki Denon, czyli AVC-X8500H. Różnica w stosunku do poprzednika polega na nowym układzie video.

Modelem AVC-X8500HA japoński Denon przebił wszystko, co dotychczas oferowały amplitunery tej marki. Udoskonalony AVC-X8500HA jest rozwinięciem modelu AVC-X8500H, i choć nazwa różni się tylko jedną literką “A”, to zakres zmian w stosunku do modelu bazowego jest olbrzymi. Wystarczy powiedzieć, że koszt aktualizacji modelu H do możliwości modelu HA (producent umożliwia taki zabieg) wynosi, bagatela, 3.499zł! (12.2021).

Czego możemy oczekiwać za tę kwotę? Długo można by wymieniać, ale najbardziej istotne zmiany obejmują m.in.: skalowanie obrazu w jakości HD i 4K do rozdzielczości 8K/60Hz oraz obsługę sygnału 4K/120Hz, łącznie z HDR10+, Dynamic HDR i z HDCP 2.3 oraz technologię HDMI 2.1 z transmisją o przepustowości 40Gbps. Jest też możliwość obsługi Dolby Atmos i Dolby Atmos Height Virtualization Technology, bez konieczności używania fizycznych kolumn, tworząc wirtualne pola dźwiękowe górnych głośników. Tak przygotowana, najbardziej zaawansowana w historii japońskiej firmy, maszyna do kina domowego jest adresowana do najbardziej wymagających miłośników kina w domu.

Dedykowany procesor amplitunera Denon AVC-X8500H

NAJNOWOCZEŚNIEJSZY DŹWIĘK OBIEKTOWY

AVC-X8500HA obsługuje funkcje dekodowania dźwięku przestrzennego Dobly Atmos, DTS:X oraz Auro 3D. Możliwe jest osiągnięcie zestawu 7.2.6 bez zewnętrznego wzmocnienia, a nawet 9.2.6 dodając dwukanałową końcówkę mocy. Dźwięk obiektowy to rewolucja w sposobie tworzenia i odtwarzania ścieżek dźwiękowych. Dodatkowa warstwa pozwala włączyć do zestawu głośniki sufitowe, dzięki czemu scena wydaje się przestrzenna jak nigdy wcześniej.

Flagowiec Denona to jednak nie tylko procesor dźwięku, ale także pełne wzmocnienie wszystkich trzynastu kanałów – możliwa do osiągnięcia moc to 150W na kanał przy 8 Ohm! To stawia omawiany amplituner hi end w kategorii niedostępnej dla konkurentów i wybiega w przyszłość do poziomu, który dotąd był osiągalny jedynie dla profesjonalnych procesorów audio. Amplituner zdaje się być wymarzonym partnerem do podłączenia zestawu kina domowego lub niedużej salki kinowej.

Logo Dolby Atmos
Logo Auro 3D
Logo DTS X

PEŁNA OBSŁUGA 4K ULTRA HD

AVC-X8500HA został przygotowany do obsługi formatu wideo High Dynamic Range (HDR10). Oferuje również Dolby Vision i HLG (Hybrid Log Gamma). Z takim zestawem funkcji jest przygotowany na wszystkie obecnie wydawane filmy, a także te, które nadejdą w przyszłości. Wszystkie osiem wejść HDMI (w tym jeden z przodu) i trzy wyjścia HDMI posiadają zgodność z standardem HDCP 2.3 oraz najnowszymi specyfikacjami HDMI, w tym wideo 8K/60Hz oraz obsługę sygnału 4K/120Hz, High Dynamic Range (HDR) oraz 21:9 video, 3D, jak i zapewnia obsługę BT.2020 pass-through. Wykorzystując zatem dobrej jakości kable HDMI prześlemy do amplitunera dowolny sygnał w ramach specyfikacji HDMI 2.1.

Oczywiście do współpracy z amplitunerem producent zaleca wysokiej jakości optyczne kable HDMI 8K.

Denon AVC-X8500H w salonie

AVC-X8500HA może poszczycić się zaawansowanym procesorem wideo, dzięki któremu można uzyskać wyższą rozdzielczość wideo z sygnału o niższej rozdzielczości z dowolnego źródła analogowego lub cyfrowego, uzyskując prawdziwe 4K. Dzięki trzem wyjściom HDMI można nawet podłączyć telewizor i projektor w pomieszczeniu głównym, odtwarzając inne treści na ekranie w drugiej strefie. Oznacza to, że Denon AVC-X8500HA jest tak uniwersalny i kompatybilny, jak to tylko możliwe na dzień dzisiejszy.

Logo 4K UHD
Logo HDMI
Logo Dolby Vision

ZAAWANSOWANE PRZETWARZANIE DŹWIĘKU

Denon AVC-X8500HA został wyposażony w dwa dwurdzeniowe procesory SHARC DSP Griffin Lite najnowszej generacji, które zapewniają wysoką wydajność. Zaawansowane możliwości przetwarzania dźwięku to jednak nie wszystko, bo amplituner potrafi także dekodować ścieżki audio wysokiej rozdzielczości. Bezstratne pliki ALAC, FLAC i WAV w jakości do 24-bit / 192-kHz, a także audiofilskie DSD 2.8MHz i 5.6MHz nie stanowią dla niego problemu.

Za konwersję cyfrowo – analogową odpowiają 32-bitowe konwertery AKM AK4490EQ dla wszystkich kanałów. Pozwalają cieszyć się dokładnym, stabilnym dźwiękiem w każdym podłączonym głośniku. W połączeniu z wywodzącymi się z urządzeń audiofilskich końcówkami mocy można cieszyć się klarownością ścieżek dźwiękowych w całym zakresie głośności.

Tor zasilający został dopracowany w najdrobniejszych szczegółach. Uwagę zwracają wysokiej jakości, szybko reagujące mostki prostownicze, oparte na wysokoprądowych układach i wielkie elektrolityczne kondensatory z logo Denona, magazynujące prąd– są to wysokiej klasy jednostki jednego z największych japońskich producentów Elna Co Ltd. Układ zasilający został przejrzyście podzielony na dwa oddzielne tory, obsługujące niezależnie sekcję analogowa i cyfrową. Tor cyfrowy oraz układy sterowania i logiki otrzymują napięcie z rozbudowanego zasilacza impulsowego. Separacja różnych obwodów elektronicznych sekcji zasilających, zapewnia wiele korzyści. Przede wszystkim eliminuje zakłócenia między torem cyfrowym a analogowym, tym samym pozytywnie wpływając na poprawę jakości dystrybucji sygnału do kluczowych sekcji amplitunera.

Procesor SHARC DSP Griffin Lite zamontowany w Denon AVC-X8500H
Logo Hi-res audio
Konwerter cyfrowo-analogowy AKM AK4490EQ

INTEGRACJA AVC-X8500H Z SYSTEMAMI STEROWANIA

Amplituner AVC-X8500HA został wyposażony w szereg zaawansowanych funkcji rozszerzonej kontroli oraz kompatybilność z zewnętrznymi i niestandardowymi rozwiązaniami integracyjnymi. Urządzenie posiada certyfikat Control4 SDDP (Simple Device Detection Protocol)  do łatwej i szybkiej  integracji ze sprzętem automatyki domowej Control4. Nie zabrakło także portu szeregowego RS-232C oraz wejścia zdalnego sterowania na podczerwień (IR) na tylnym panelu, co umożliwia łatwą, zdalną kontrolę z innymi urządzeniami kina domowego.

BUDOWA DENON AVC-X8500HA

Na tylnym panelu znajduje się cały wachlarz wejść i wyjść, bardzo rozsądnie rozmieszczonych. W sekcji wyjściowej ze stopni końcowych jest aż piętnaście par terminali. Dwie z nich są przełączalne w menu amplitunera i wykorzystywane na potrzeby różnych układów głośników, jakie zostaną wzięte pod uwagę podczas konfiguracji amplitunera.

Z kolei sekcja cyfrowa obsługująca sygnał audio-wideo bazuje między innymi na siedmiu wejściach HDMI (ósme znalazło się na przednim panelu) zgodnych ze standardem 8K. Równie bogato prezentuje się sekcja wyjściowa z przedwzmacniacza. Składa się z aż piętnastu wyjść, umożliwiających skierowanie sygnału do niezależnych, zewnętrznych wzmacniaczy. W sygnałowej sekcji wyjściowej zastosowano dwa gniazda subwooferowe, a także wyjścia z przedwzmacniacza dla drugiej i trzeciej strefy w stereo. Denon nie zapomniał również o miłośnikach produkowanych niegdyś hi-endowych odtwarzaczy wieloformatowych, wyposażając AVC-X8500HA w wielokanałowe wejścia analogowe.

DLA KOGO?

AVC-X8500HA oferuje pełną funkcjonalność w układzie 13.2 bez potrzeby wykorzystania dodatkowych stopni końcowych. Całości dopełniają funkcje dekodowania dźwięku przestrzennego, jak Dolby Atmos, DTS: X czy Auro 3D z wykorzystaniem aż 13-kanałów.

Bez względu na materiał filmowy czy muzykę w formacie wielokanałowym, najnowszy Denon jest w stanie perfekcyjnie odwzorować przestrzeń i barwę oraz dynamikę w pełnym zakresie, dającą poczucie wręcz nieograniczonej mocy. Oczywiście najbardziej wymagający użytkownicy, mogą doposażyć się w dodatkowe końcówki mocy, obsługujące maksymalnie rozbudowane instalacje. Ale dla większości osób oczekujących od amplitunera dużej funkcjonalności, łatwości obsługi oraz zdolności do współpracy z kolumnami głośnikowymi skonfigurowanymi w wielu różnych układach, AVC-X8500HA okaże się bezkompromisowym urządzeniem.

Wraz z nowym modelem pojawiło się też wiele aktualizacji, jak chociażby skalowanie obrazu do 8K/60Hz, czy też obsługa sygnału wideo 4K/120Hz z Dynamic HDR i HDR10+. Warto jeszcze dodać, że amplituner zapewnia łączność bezprzewodową za pośrednictwem Wi-Fi i Bluetooth, streaming AirPlay i oferuje liczne funkcje, jakie zapewnia bezprzewodowa technologia multi-room. Użytkownicy mogą odtwarzać muzykę w każdym pomieszczeniu z różnych źródeł, w tym pliki DSD (2,8 i 5,6MHz), pliki FLAC, ALAC i WAV.

Denon AVC-X8500HA sprawdzi się doskonale w mniejszych instalacjach i kinach domowych, czyli wszędzie tam, gdzie głośniki nie będą miały dedykowanych końcówek mocy. W swojej klasie zapewnia wszystkie możliwe udogodnienia i obsługuje najnowsze formaty audio oraz wideo. To także pierwszy na rynku amplituner 13.2, a na tym jego możliwości się nie kończą. Tradycyjne 5.1, do tego dwa głośniki tylne, dwa głośniki efektowe z przodu, a do tego sześć sufitowych i zostają nam jeszcze dodatkowe wyjścia przedwzmacniacza… To tylko pokazuje, jak wiele potrafi flagowiec Denona. Aktualnie to najlepszy amplituner do kina domowego, który zachwyca ilością funkcji, jakością dźwięku i możliwościami dostępnymi dotąd jedynie w profesjonalnych procesorach dźwięku.

Recenzje i nagrody

Nagroda Referencja AVforums

Denon AVC-X8500HA wynosi wielokanałowy dźwięk przestrzenny na nowy poziom – poziom wcześniej dostępny wyłącznie dla profesjonalnych procesorów kinowych. Gdyby tego było mało, to jeszcze wszystkie te kanały mają swoje wzmocnienie i cała ta technologia mieści się w jednej obudowie.

Nagroda EISA dla Denon AVC-X8500H

Flagowy amplituner Denona to perfekcyjne rozwiązanie dla wszystkich poszukujących najwyższego poziomu domowej rozrywki. Wyraźnie wyróżniając się spośród rywali, zapewnia ostateczny poziom wrażeń płynących z kina domowego.

audiovision referencja

Denon AVC-X8500HA podnosi poprzeczkę dla amplitunerów kina domowego na niespotykany dotąd poziom i zdobywa oszałamiające 97 punktów. 13 niezależnych końcówek mocy i przetwarzanie dźwięku 15.2 tworzy nową półkę, na której Denon nie ma póki co konkurencji.

Specyfikacja techniczna

Tryby SurroundDTS HD Master, DTS:X, DTS Neural:X, Dolby TrueHD, Dolby Atmos, Dolby Surround, Auro 3D, Multichannel Stereo
System korekcjiAudyssey MultEQ XT32
Wspierane formatyMP3 / WMA / AAC / FLAC / ALAC / WAV / DSD
Moc wyjściowa150W (8 ohm, 20 Hz – 20 kHz, 0.08% dla 2 kanałów)
Wejścia video8 x HDMI 2.0b (3x 8K/60Hz, Ultra HD z obsługą HDCP 2.3, HDR 10, HDR 10+, HDR Dynamic, HLG, 4K/120Hz)
Wyjścia video3x HDMI 2.0b
Wejścia audio4 Composite / 3 Component / 6+1 analog / 2 optyczne / 2 koaksjalne
Wyjścia audio15.2 z przedwzmacniacza / 13.2 zintegorwane
PołączeniaEthernet / Wi-Fi / Bluetooth
Wymiary (WHD)434 x 195 x 472 mm
Waga23.3 kg