Przednie zestawy – Golden Ear Triton One

Zestawy głośnikowe przednie Triton z oferty GoldenEar na nowo zdefiniowały koncepcję jakości dźwięku high-end o wielkim i spektakularnym brzmieniu wypełnionym całym bogactwem i obfitościom świata dźwięków – za wyjątkowo niską jak na tę klasę produktu cenę. Oba produkty otrzymały niezliczoną ilość nagród i wyróżnień w prasie branżowej oraz na imprezach muzycznych na całym świecie.

GoldenEar Triton One jest kolumną głośnikową, stanowiącą naturalne rozwinięcie tradycji GoldenEar i jednocześnie wykorzystuje wszystkie zaawansowane technologie, dzięki którym seria Triton zdobyła sławę. Triton One stanowi doskonałe rozwiązanie dla systemów stereo, wielokanałowych systemów muzycznych, jak również systemów kina domowego. „Jedynka” jest smukłą kolumną o wysokości ponad 137cm i podobnie jak w przypadku Triton Two i Triton Three, mieści w sobie znakomitą, zasilaną sekcję subwoofera. Sekcja składa się z trzech, promieniujących do przodu, prostokątnych, niskotonowych przetworników o wielkości 5” x 9”, które ustawiono w jednej osi (co zapewnia mniej szkodliwą interakcję z pomieszczeniem i efektywniejsze sprzężenie energii niskich częstotliwości z otoczeniem głośnika). Przetworniki są zasilane przez działający w klasie D, kontrolowany przez procesor DSP wzmacniacz cyfrowy, o mocy 1600 W.

Golden Ear Triton One

GoldenEar Triton Ona to kolumna półaktywna – oznacza to, że sekcja średnio-wysokotonowa musi zostać podłączona do zewnętrznego wzmacniacza lub amplitunera, zaś niskotonowa (basowa) ma swój własny dedykowany i wbudowany w kolumnę wzmacniacz. Na identycznej zasadzie jak ma to miejsce w subwooferze aktywnym. Dodatkowo sekcja niskotonowa wspomagana jest zaawansowanym układem korekcyjnym, pracującym w domenie cyfrowej, która wykorzystuje do obliczeń 56-bitowy układ DSP.

GoldenEar w swoich kolumnach zastosował przetworniki średniotonowe typu MVPP  tj. ze stożkami fazowymi o specjalnym kształcie. Wyjątkowy głośnik wstęgowy HVFR który inaczej, niż konwencjonalne głośniki kopułkowe, czy wstęgowe, generujące ruch powietrza w sposób tradycyjny – wytwarza wyższe ciśnienie i prędkość strumienia ściskając warstwy powietrza pomiędzy fałdami membrany – osiąga znakomity poziom dopasowania impedancji do otaczającego go powietrza.

M.in wspomniane powyżej rozwiązania doskonale sprawdzają się w zastosowaniach kina domowego. uzyskujemy dźwięk bardzo dynamiczny, szybki o pełnym zakresie z racji na rozbudowaną sekcję niskotonową.

Kolumna centralna – SuperCenter XXL

Największy głośnik centralny w ofercie GoldenEar został zaprojektowany jako idealne uzupełnienie do zestawów głośnikowych serii Triton. Zarówno pod względem dźwiękowym jak i wizualnym stanowi idealnego kompana do zestawów przednich. Wyrafinowane wzornictwo jest atrakcyjne i funkcjonalne – minimalizuje ono wymiary głośnika, przy jednoczesnym pogłębieniu jego właściwości akustycznych.

Flagowy głośnik centralny SuperCenter XXL, ma szerokość 89 cm, a w jego konstrukcji wykorzystano cztery przetworniki o średnicy 5¼”, opracowany przez GoldenEar przetwornik wysokotonowy HVFR™, trzy planarne, pasywne radiatory oraz unikalny projekt zwrotnicy o liniowej charakterystyce fazowej i precyzyjne kondensatory foliowe. Mówimy zatem o “konkretnym głośniku”, który nie będzie znacząco odbiegał od zestawów przednich.

Pod względem akustycznym, głośnik SuperCenter XXL oferuje taki sam, żywotny, detaliczny, gładki, otwarty i oderwany od obudowy charakter  dźwięku jaki spotykamy w serii Triton, z dużym zakresem dynamiki oraz doskonałym atakiem i rozciągnięciem niskich tonów. O tym dlaczego tak istotna jest dynamika w systemach kinowych piszemy w naszym artykule na blogu – Czym jest “referencyjny poziom odniesienia THX

Golden Ear centralny

Zestawy efektowe

W zależności od wielkości pomieszczeń oraz możliwości instalacyjnych jako zestawy efektowe do systemów kinowych zbudowanych w oparciu o zestawy przednie GoldenEar Triton One polecamy:

  • GoldenEar Aon 3 (zestawy podstawkowe – monitory)
  • GoldenEar SuperSat 60 (kompaktowe głośniki)
  • GoldenEar SuperSat 3 (kompaktowe głośniki do zawieszenia na ścianie)

Efektowe – Goldenear Aon 3

Aon 3 to wyjątkowo kompaktowe kolumny podstawkowe, najwyższej jakości, które były oryginalnie zaprojektowane jako monitory bliskiego pola do wykorzystania w profesjonalnym procesie nagrywania. Celem było stworzenie niewielkiego głośnika podstawkowego (czy też półkowego), który byłby w stanie zapewnić reprodukcję dźwięku w wysokiej rozdzielczości i znakomite trójwymiarowe obrazowanie, porównywalne z charakterystyką wielokrotnie nagradzanych głośników Triton Two.

Pomimo, że głośniki z serii Aon nie mogą poszczycić się aż tak znakomitym basem, jak konstrukcje wolnostojące GoldenEar, dołożono wszelkich starań i zaprzęgnięto do pracy najnowocześniejszą technologię, aby upewnić się, że monitory te będą w stanie zapewnić co najmniej satysfakcjonujące doznania odsłuchowe, beż konieczności stosowania dodatkowego subwoofera.

Efektowe – SuperSat 60

SuperSat 60 jest wąskim, mierzącym 89 cm długości i głębokim na 6,8 cm głośnikiem satelitarnym. Smukła obudowa, o atrakcyjnych dla oka kształtach, została wykonana z aluminium najwyższej jakości i wykończona wspaniałym, czarnym lakierem fortepianowym.

SuperSat 60 wyposażono w cztery, opracowane przez GoldenEar przetworniki nisko/średniotonowe (wielkości 4,5”) o odlewanych koszach, wyposażone w zamontowane pośrodku, wielołopatkowe korektory fazy. Głośniki zostały zamontowane w konfiguracji D’Appolito – po lewej i prawej stronie flagowego, wstęgowego przetwornika wysokotonowego HVFR™.

Zestaw SuperSat60 możemy zamontować na stojaku podłogowym, na podstawce umożliwiającej ustawienie na meblu a także do ściany, przy wykorzystania mocowania ściennego.

Efektowe – Goldenear SuperSat 3

SuperSat 3 to najmniejsze głośniki efektowe w ofercie producenta, elegancko zaokrąglone, kompaktowe głośniki satelitarne, zaprojektowane pod kątem uzyskania znakomitej jakości dźwięku, przy jak najmniejszych rozmiarach. Mogą one być wykorzystywane jako lewy i prawy głośnik satelitarny, głośnik centralny lub też w aplikacjach dźwięku wielokanałowego.

Smukła obudowa głośników SuperSat 3 została wykonana ze sztywnego, antywibracyjnego polimeru, pokrytego proszkiem marmurowym i wykończona wspaniałym , czarnym lakierem fortepianowym. W obu modelach wykorzystano dwa, zaprojektowane przez GoldenEar głośniki nisko-średniotonowe MVPP z odlewanymi koszami, o rozmiarach 4,5”, rozmieszczone po obu stronach znakomitego, wysokotonowego głośnika wstęgowego HVFR.

Głośniki SuperSat 3 możemy postawić na podłodze instalując je na podstawce podłogowej, możemy je postawić na meblu lub zainstalować na ścianie.

Subwoofer – SuperSub XXL

Elektronika, która steruje w pełni zbalansowaną konstrukcją subwoofera SuperSub XXL to 1600-watowy wzmacniacz klasy D, którego projekt bazuje na technologii stworzonej na potrzeby kolumn GoldenEar Triton One. Najważniejsze funkcje to m.in. dyskretne filtry ograniczające pasmo, wyrównanie charakterystyki fazowej, w pełni zbalansowane i zaawansowane filtry rekonstruujące, oraz mocny nacisk na utrzymanie opóźnienia na poziomie absolutnego minimum.

Wykończony przepięknym lakierem fortepianowym subwoofer wyposażony jest w 2 ustawione poziomo, przeciwstawne, aktywne przetworniki 12-calowe o bardzo dużym wychyleniu membrany, oraz 2 ustawione pionowo, przeciwstawne, płaskie radiatory infradźwiękowe (15˝x 13˝) obsługiwane przez 1600-watowy wzmacniacz.