Najpłytsze głośniki do kina domowego?

Procella Audio P5V to odpowiednik Procella Audio P5, tylko znacznie płytszy. W obudowie o głębokości zaledwie 12 centymetrów zmieszczono wszystkie technologie i potężną dynamikę znaną z modelu P5. Firma Procella Audio jest znana z produkcji referencyjnych zestawów głośnikowych, które od początku okazały się pasmem sukcesów. To w oparciu o technologię Procella powstało pierwsze na świecie kino domowe posiadające certyfikację THX. Rokrocznie prywatne sale kinowe oparte o głośniki szwedzkiego producenta wygrywają nagrody w konkursie organizowanym przez CEDIA – organizację zrzeszającą najbardziej profesjonalne firmy instalatorskie z całego świata. Nie ma wątpliwości, że ogromne doświadczenie producenta w projektowaniu i produkcji nagłośnienia kinowego jest widoczne także w fenomenalnym modelu P5V – zwykle profesjonalne nagłośnienie kinowe uchodzi za bardzo drogie – P5 i P5V pokazują, że da się stworzyć zestaw głośnikowy, który będzie miał kinowy pazur w bardzo atrakcyjnej cenie.

Kinowe brzmienie

Procella Audio P5 i P5V to jedyna możliwość, jeżeli chcemy stworzyć kino domowe (a nie dedykowaną salę kinową), a jednocześnie cieszyć się prawdziwym “kinowym dźwiękiem”. Głównym atutem są tutaj dynamika i ekspresja, której nie doświadczymy w typowych konsumenckich zestawach dedykowanych do dźwięku przestrzennego. Za tymi hasłami nie stoi żaden marketing, a wymierne liczby – czułość głośnika to aż 91dB, a SPL (poziom ciśnienia akustycznego) wynosi astronomiczne 107 dB! Wartość ta wzrasta do 113dB w momencie, gdy zamontujemy przetwornik w ścianie. Charakterystyka częstotliwości jest tak płaska, jak to tylko możliwe – Procella P5V w kwestii akustyki nie idzie na żadne kompromisy, mimo niewielkiego rozmiaru. Inżynierowie skupili się na utrzymaniu kompaktowej postaci, jednak niech nie zmyli nas to przy ocenie wartości akustycznych, bo wewnątrz ukryto przetwornik o ogromnej mocy i dynamice. W porównaniu do P5, obudowa ma jeszcze mniejszą głębokość – 12cm zamiast 17cm.

Filozofia Procella Audio

Procella Audio w trakcie projektowania swoich głośników kieruje się kilkoma zasadami, niezależnie od tego, czy mówimy o niewielkich P5V, czy o ogromnych P860.

  • Procella Identical Voices™ – Wszystkie modele głośników Procella mają względem siebie idealnie dopasowaną barwę dźwięku, niezależnie od stopnia złożoności całego systemu.
  • Kompresyjne przetworniki wysokiej częstotliwości – Wykorzystanie przetworników kompresyjnych wysokiej częstotliwości, zamiast kopułowych znacznie zwiększa zakres dynamiki i zmniejsza zniekształcenia. 
  • Kierunkowe falowody – kierunkowe falowody zaprojektowane przez Procella Audio zapewniają równe krycie, dla dużych kątów w odniesieniu od osi nadawania dźwięku
  • Zaawansowany system Crossover – System o płaskiej reakcji fazowej, z bardzo niskim opóźnieniem bazowym. Zaprojektowany w celu zmniejszenia zniekształceń, dzięki zastosowaniu cewki oraz kondensatorów z polipropylenu.
  • Zamknięte pudła obudów – Wszystkie głośniki umieszczone są zawsze w zamkniętych obudowach, w celu zapewnienia najlepszej charakterystyki impulsowej

Wielozadaniowa kolumna głośnikowa

Model Procella P5V jest jednym z młodszych modeli spośród całej gamy produktów firmy. Jest proponowany jako uniwersalne rozwiązanie zarówno jako głośnik frontowy, efektowy, tylni, centralny, a także jako głośniki sufitowe do systemów Dolby Atmos. Powstał jako alternatywa dla Procella Audio P5 – zachowuje wszystkie zalety “większego brata”, ale jego obudowa ma głębokość mniejszą o 5 centymetrów. Konstrukcja pozwala na ustawienie go zarówno w pozycji pionowej jak i poziomej, bez wpływu na ostateczną jakość odsłuchu. Z tyłu obudowy znajdują się metalowe mocowania pozwalające na wygodny montaż na ścianie, regale czy szafie.

Jako przetwornik wysokotonowy zastosowano przetwornik kompresyjny o średnicy 25mm, z membraną wykonaną z poliestru opiętego na stożkowej tubie, co zapewnia dyspersję dźwięku na poziomie 80° przy częstotliwości od 2,5 kHz. Sporych rozmiarów emiter pokryty jest miękkim, porowatym materiałem. Przetwornik tonów średnich i niskich ma średnicę 133mm i ukryty jest za akustycznie przezroczystą tkaniną. Jako jedne z niewielu głośników Procella Audio, są dostępne także w kolorze białym, co wskazuje na ich bardziej konsumencki charakter – znacznie łatwiej wpasować je do nowoczesnego wnętrza, podobnie jak subwoofer Procella Audio P12. To ważne, bowiem głośniki Procella P5V nie są dedykowane do generowania częstotliwości niższych niż 90Hz. Dlatego najlepiej sprawdzą się w zestawie z dedykowanym subwooferem Procella. Dzięki dostępności w dwóch kolorach – czarnym i białym – łatwo będzie dopasować odpowiedni odcień do wystroju pomieszczenia. Szeroki kąt rozproszenia dźwięku sprawia, że P5V nadają się równie dobrze jako jako głośniki główne, efektowe lub górne.

Najważniejsze zalety

Istotną cechą wszystkich głośników Procella jest to, że dźwięk jest tak naturalny, jak to tylko możliwe. Dynamika zachowania instrumentów jest naturalna, a ich brzmienie czyste. Głośniki w żaden sposób nie próbują upiększać dźwięku, który wcale nie jest przesycony ale jednocześnie pełny subtelnych detali, w efekcie uszy nie męczą się. Większość rozwiązań domowych do nagłośnienia w salonie cierpi na problemy z przejrzystością dźwięku – jest problem, aby usłyszeć wyraźnie dialogi i ciche, delikatne dźwięki. P5V i racji na to, że wykorzystują technologię kompresyjną potrafią pomimo małych rozmiarów zagrać dynamiczniej i głośniej niż zdecydowana większość typowych kolumn głośnikowych. Kompaktowa obudowa umożliwia montaż na ścianie, na przykład po bokach telewizora. W niektórych sytuacjach Procella Audio P5 możemy zainstalować nad ekranem projekcyjnym lub nad telewizorem  – małe rozmiary i swoboda instalacji pozwalają na takie rozwiązanie.

Procella P5 czy P5V?

Głośniki Procella Audio P5v oraz Procella Audio P5 są do siebie bardzo zbliżone – mają dokładnie takie same parametry akustyczne, a dzięki technologii Procella Identical Voices™  mają względem siebie idealnie dopasowaną barwę dźwięku. Różnica sprowadza się jedynie do obudowy, a dokładniej jej wymiarów. P5 są nieco niższe, ale bardziej głębokie. P5V są wyższe i bardziej płytkie. Oba głośniki występują w czarnej i białej wersji kolorystycznej.

Zastosowanie wynika głównie ze względów estetycznych (P5V lepiej współgrają z płytkim telewizorem), ilości zajmowanego miejsca oraz możliwości odchylenia od ściany. Na obu modelach, zarówno P5 jak i P5V możemy stworzyć doskonałej jakości zestaw kina domowego, uzupełniony o 15 calowy subwoofer Procella Audio P15A. Stosunkowo niedużym kosztem stworzymy nagłośnienie, które pomimo niepozornego wyglądu zaprezentuje potężny i dynamiczny dźwięk.

Specyfikacja techniczna

Moc75 wat ciągła, 250 wat szczytowa
Czułość1m/1W 91dB
Maksymalne SPL (poziom ciśnienia akustycznego)Umiejscowienie swobodne: 107dB ciągłe, 113dB szczytowe
Umiejscowienie w ścianie: 113dB ciągłe, 119dB szczytowe
Odpowiedź częstotliwościowa-3dB przy 90Hz i 20kHz
Dyspersja80 stopni przy częstotliwości >2.5 kHz
ZwrotnicaAsymetryczna, fazowo wyrównana do 2.2kHz
MontażVESA 100, otwory do montażu pionowego i poziomego
WykończenieCzarne lub białe, pół-matowe
Rozmiary470mm x 190mm x 115mm
Waga5.0 kg
Kraj produkcjiSzwecja, każdy egzemplarz przechodzi kontrolę jakości