Ukryte subwoofery – maksymalne brzmienie, minimalny wpływ na wygląd

Amina jest producentem niewidzialnych głośników klasy Hi-End. Oznacza to, że można je ukryć całkowicie ukryć w pomieszczeniu nie tracąc jednocześnie w najmniejszym stopniu wysokiej jakości dźwięku, do której przyzwyczaiły nas klasyczne zestawy Hi-Fi. W dobie coraz bardziej zaawansowanych technicznie domów, dokładanie każdego urządzenia do nieraz minimalistycznego wnętrza powoduje niepotrzebną komplikację i odejście od zakładanego, przemyślanego wystroju. Muzyka towarzyszyła nam od zawsze, dlatego wiele osób nie wyobraża sobie kuchni, salonu czy sypialni bez możliwości odsłuchania ulubionych wykonawców. Jednocześnie wielu z nas nie ma ochoty montować dodatkowego zestawu audio, który zajmuje sporo miejsca i niejednokrotnie zupełnie nie komponuje się z elegancko zaprojektowanym pomieszczeniem. Rozwiązaniem są tutaj niewidzialne, ukryte głośniki Amina, które w połączeniu z systemem sterowania sprawiają, że muzyka może podążać za nami do każdego pomieszczenia niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Dźwięk jeszcze nigdy nie wyglądał tak dobrze…

Dlaczego niewidzialne?

Z roku na rok rośnie liczba rozwiązań technologicznych, które pozwalają ukryć urządzenia audio i video. Przy natłoku technologii, która nas aktualnie otacza, jest to naturalny kierunek rozwoju – coraz więcej osób zauważa towarzyszący rozwojowi elektroniki “bałagan estetyczny”. Każdy kolejny telewizor, głośnik, ładowarka, telefon czy tablet sprawiają, że coraz więcej zasobów naszego mózgu poświęcamy na ich lokalizację w przestrzeni, obsługę i samo wykorzystanie. Tylko 2% mocy mózgu jest przeznaczone na bodźce dźwiękowe, a aż 30% na wzrok. Nie ma zatem wątpliwości, że ogromny wpływ na odbiór dźwięku ma sposób, w jaki go “widzimy”. Gdy zniknie aspekt estetyczny, możemy docenić muzykę samą w sobie, bez względu na wygląd przetwornika.

Zasada działania

Firma Amina spędziła wiele lat na na próbie stworzenia niewidzialnego głośnika. Przełom przyniosło wynalezienie technologii Vibration Panel Technology, której głównym założeniem było pozbycie się klasycznego mechanizmu tłokowego odpowiedzialnego za generowanie fali akustycznej. Panel VPT nie porusza się do przodu i do tyłu, tak jak mechanizm poruszający klasyczną membranę – w tym wypadku wykorzystywane są małe wibracje służące do generowania dźwięku, który można usłyszeć, ale nie zobaczyć. Siłą rozwiązania jest to, że głośnik można zintegrować z wieloma powierzchniami, takimi jak panel ścienny, sufitowy lub dekoracyjny. Muzyka przestaje być elementem powiązanym z konkretnym zestawem głośników stojących gdzieś pod ścianą – ona po prostu wydobywa się z pomieszczenia, stanowiąc jego integralną część.

Ukryte subwoofery Amina – do jakich zastosowań?

Bas jest często jednym z najbardziej niedocenianych aspektów w przypadku ukrytych instalacji głośnikowych, czy to sufitowych, czy też całkowicie ukrytych. Wiele systemów stosowanych w kuchni czy salonie uprzyjemnia nam  czas wydobywającą się muzyką, jednak nie zawsze z przywiązaniem do wszystkich słyszalnych częstotliwości. To duży błąd! Okazuje się, że basy mają w wielu przypadkach największy wpływ na odbiór muzyki! Właśnie z tego powodu Amina wprowadziła do swojej oferty subwoofery, które z powodzeniem można stosować w niewidocznych systemach multiroom, kinach domowych i wszędzie tam, gdzie zależy nam na dźwięku w pełnej krasie. Czterocalowe przetworniki nie idą na żadne kompromisy, bowiem ich pełny zestaw w przypadku modelu ALF120 potrafi wygenerować oszałamiające 111dB przy częstotliwości 27Hz.

Jak wykorzystać ukryte subwoofery Amina?

Ukryte subwoofery Amina to doskonałe uzupełnienie każdego pomieszczenia, w którym oczekujemy najlepszego dźwięku od niewidzialnego systemu nagłośnienia. Nie tylko nagrania dla melomanów, ale także zwykłe radio czy audycja telewizyjna zyskują niespotykaną dotąd głębię, za którą odpowiedzialne są najniższe częstotliwości. To także idealne uzupełnienie kina domowego, w którym nie sposób wyobrazić sobie prawdziwie kinowe wrażenie bez dodatkowego generatora długich fal. W takich zastosowaniach ukryte subwoofery Amina nie mają sobie równych.

Montaż ukrytych Subwooferów Amina

Subwoofery, w przeciwieństwie do pozostałych głośników Amina, muszą mieć zapewniony przepływ powietrza, stąd ich zabudowa wymaga pozostawienia kratki wentylacyjnej. Podobnie jak głośniki o szerokim zakresie częstotliwości, podstawą jest tutaj montaż w ramie – głównie w przypadku montażu w ścianie lub w suficie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby głośnik niskotonowy zamontować w szafie, pod łóżkiem, sofą lub innym meblem.

Niesamowite osiągnięcia dźwiękowe

Niewidoczne głośniki Amina - zastosowane technologie

Technologia VPT

Korzenie tej techniki wywodzą się z lat osiemdziesiątych, gdy brytyjskie Ministerstwo Obrony eksperymentowało wówczas ze sposobem generowania dźwięku. Klasyczny głośnik tłokowy zastąpiono płaskim panelem, generującym serię nastrojonych wibracji powierzchniowych, które przekształcane są w energię akustyczną. W założeniu działanie podobne jest do akustycznego instrumentu muzycznego.

Pokój wypełniony dźwiękiem

Główną różnicą w stosunku do klasycznego głośnika tłokowego jest sposób generowania fali, który skutkuje powstaniem tzw. kształtem fali niekoherentnej. W uproszczeniu oznacza to, że energia akustyczna generowana przez panel oddziałuje w sposób sumaryczny z odbiciami pomieszczenia, prowadząc do niewiarygodnie gładkiego dźwięku wypełniającego pomieszczenie, a nie do typowych gorących punktów i tonalnego zabarwienia związanych z bezpośrednią korelacją fazową.

Szerokie rozproszenie

Zasada działania panelu VPT ma kolosalną korzyść w stosunku do klasycznych głośników podstawkowych. Jest to pełna dyspersja (pionowa i pozioma), co oznacza, że dźwięk rozchodzi się w każdą stronę w promieniu pełnych 180 stopni! Niezależnie od tego, czy stoisz bezpośrednio pod ukrytym głośnikiem Amina, czy po przeciwnej stronie pomieszczenia, odczujesz dokładnie taką samą jakość dźwięku w przeciwieństwie do konwencjonalnego głośnika, który staje się bardzo kierunkowy przy wysokich częstotliwościach.

Pełne pasmo

Przez wiele lat pokutowało przekonanie, że jedynie klasyczne głośniki stacjonarne są w stanie wygenerować klarowny dźwięk z pełnym pasmem przenoszenia. Ogólne założenie polega na tym, że dzięki umieszczeniu za tynkiem lub innym materiałem wykończeniowym, głośnik wydaje się “stłumiony”. To po prostu nieprawda, trzeba doświadczyć, aby uwierzyć. Głośnik współpracuje z materiałem pokrywającym, aby uzyskać niewiarygodne szczegóły i wyrazistość. Wraz z postępem w dziedzinie materiałów panelowych, głośniki Amina mogą również produkować niesamowity bas.