Jak ukryć głośniki w salonie? Jak sprawić, aby głośników nie było widać w pomieszczeniu?
Jak całkowicie schować głośnik?
Pytania tego typu często zadają sobie inwestorzy, którzy z wielu względów (estetyka, wzornictwo, wykończenie wnętrza, niewielka przestrzeń) pragną, aby nagłośnienie było całkowicie niewidoczne. Aby wchodząc do pomieszczenia nie było widać żadnych „klocków”, a na ścianach nie wisiały żadne „ozdoby” w postaci głośników.
Pierwsza myśl to zamontować głośniki instalacyjne w ścianie lub suficie podwieszonym. To rozwiązanie niestety nie zawsze ma swoje zastosowanie, ponieważ większość głośników wymaga zachowania odpowiedniej przestrzeni umożliwiającej montaż głośnika, a niekiedy nie mamy możliwości schowania głośnika w suficie, gdyż jest np. za niski. Z drugiej strony nie zawsze mamy też warunki na wykucie dziury w ścianie na kilkanaście centymetrów. W takich sytuacjach przychodzą nam na ratunek głośniki panelowe…
Zastosowanie
Tego typu rozwiązanie szczególnie pożądane jest w pomieszczeniach, gdzie priorytetem jest ukrycie wszelkich „niepożądanych” elementów, które nie są częścią wystroju wnętrza. Dla wielu klientów częstym problemem są głośniki wolnostojące lub (nadal widocznie) głośniki instalacyjne montowane w ścianach lub sufitach podwieszanych. Stosując rozwiązania „podtynkowe” mamy możliwość zamaskowania głośnika w sposób kompletnie nie widoczny. Materiałem maskującym może być tynk wapienny, gipsowy, maszynowy czy tapeta.
Niewidoczne nagłośnienie doskonale się sprawdza w pomieszczeniach i rozwiązaniach takich jak:
-
salon / pokój gościnny – głośniki ukryte w ścianie sprawią, że nikt z gości nie zauważy nagłośnienia,
-
„niewidoczne kino domowe” w salonie – można pogodzić oczekiwania Pani Domu z wymaganiami Pana Domu,
-
basen – głośniki są odporne na trudne warunki atmosferyczne,
-
łazienka,
-
sala konferencyjna – specjalna odmiana głośników panelowych do montażu w sufitach kasetonowych,
-
muzeum,
-
galeria – ukryte głośnik w żaden sposób nie odciągną uwagi zwiedzających,
-
obiekty zabytkowe – nagłośnienie bez ingerencji w wystrój i klimat pomieszczenia.
Zakres możliwości zastosowań „niewidzialnych” głośników jest bardzo duży. Olbrzymia uniwersalność głośników sprawia, że mamy do czynienia z produktem niezwykle atrakcyjnym.
W instalacjach typu „kino domowe” w salonie, instalując głośniki panelowe w połączeniu z systemem maskowania telewizorów (np. windy wyjeżdżające z podłogi, sufitu, mebli, ruchome mechanizmy rozsuwanych obrazów) możemy osiągnąć niesamowite efekty, przemieniając reprezentacyjny salon w pomieszczenie będące centrum domowej rozrywki.
Stawiając na rozwiązania maskujące urządzenia elektroniczne, otrzymujemy nieprzeciętne efekty. Odnotowujemy brak ingerencji urządzeń audio-video w wystrój pomieszczenia, zachowując przy tym pełną funkcjonalność zainstalowanych systemów audio-video.
W przypadku obiektów typu galeria/muzeum zastosowanie niewidocznych zestawów głośnikowych umożliwia nagłośnienie obiektu, nie zmieniając jednak charakteru pomieszczenia lub wystawianej ekspozycji. Takie rozwiązanie okazuje się niesamowitym udogodnieniem. Przykładem może być często zmieniająca się wystawa dzieł sztuki, do których może być dodatkiem subtelne nagłośnienie. Wówczas w pomieszczeniach gdzie głośniki nie byłyby zainstalowane, niezbędne będzie rozstawienie tradycyjnych zestawów grających, co często może kolidować z charakterem wystawy.
Instalacja – montaż głośników
Szeroki zakres możliwości montażu niewidocznych głośników sprawia, że zamontujemy je w ścianach murowanych (twardych) jak i w konstrukcjach z płyt GK. Zwarta płaska konstrukcja głośników sprawia, że do montażu jednego modułu wystarczy nam wnęka o głębokości od 5 do 7 cm. Materiałem maskującym może być tynk wapienny, gipsowy, maszynowy czy tapeta.
Poniżej przedstawiamy galerię zdjęć z instalacji przedstawiający sam proces.
Podsumowanie
Głośniki podtynkowe , czyli popularne „niewidzialne głośniki„to idealne rozwiązanie dla osób, którym trudno pogodzić widok urządzeń audio-video z wystrojem wnętrza.
Technologia, w jakiej zostały wykonane zestawy głośnikowe sprawia, że warstwa maskująca położona w sposób poprawny przez firmę instalacyjną nie stanowi żadnego problemu dla równomiernie rozchodzącego się dźwięku o kącie promieniowania do 180 stopni. Te cechy sprawiają, że mamy do czynienia z produktem wyjątkowym.
Nowoczesne wnętrze z głośnikami ukrytymi w ścianie obok telewizora.