SONY VPL-VW870ES – najlepszy laserowy projektor 4K High End?

SONY VPL-VW870ES – najlepszy laserowy projektor 4K High End?

SONY VPL-VW870ES – najlepszy laserowy projektor 4K High End? 1920 1253 Cinematic

Pierwsze recenzje projektora Sony

Michael B. Rehders to dziennikarz specjalizujący się w tematyce Audio-Video oraz specjalista od kalibracji obrazu. Na łamach swojego bloga technicznego opisał test projektora 4K, najnowszego w ofercie Sony posiadającego laserowe źródło światła – model Sony VPL-VW870ES. Poniżej przedstawiamy obszerne fragmenty recenzji opublikowanej na blogu autora…

“Te czarne projektory Ultra HD budzą respekt swoimi rozmiarami I wagą wynoszącą 22kg. Wloty I wyloty systemu chłodzenia są dyskretnie wykończone za pomocą pionowych szczelin. Zaokrąglony kształt obudowy nadaje projektorowi elegancki wygląd. Na pierwszy rzut oka Sony VPL-VW870 wygląda jak młodszy brat bliźniak modelu VPL-VW760 (również projektor laserowy 4K), jednak VW870 ma zaimplementowany zupełnie nowy, dużo większy układ optyczny, co powinno bardzo znacznie poprawić ostrość obrazu względem poprzednika. To perfekcyjny projektor, gdy interesuje nas dedykowana salka kinowa.

Po prawej stronie znajduje się wielki szklany układ optyczny zapożyczony z kosztującego ponad ćwierć miliona zł modelu VPL-VW5000ES. Po lewej stronie widać dużo mniejszy układ optyczny, który zastosowano w modelach VPL-VW270ES / 570ES / 760ES

Technologie

Projektory laserowe z serii Sony VPL-VW870ES mają zaimplementowane technologie o których możemy mówić wyłącznie w superlatywach. Układ 3 paneli SXRD 0.74 ” posiada rozdzielczość 4K (4096 x 2160 pikseli). To cztery razy więcej niż Full HD. W rezultacie na ekranie może być ukazane znacznie więcej detali. Ten rzutnik laserowy nie posiada klasycznej lampy wyładowczej w miejscu źródła światła. Swój flagowy projektor Sony wyposażyło w laserowe źródło światła. Dokładnie mówiąc Sony zastosowało laserowo – fosforową technologię hybrydową. To oznacza, że niebieski laser zastosowany w układzie świetlnym pobudza znajdujący się za nim element fosforowy w taki sposób, że emituje on białe światło. Te tzw. „laserowe źródło światła Z-Phosphor” ma deklarowaną żywotność 20 000 godzin.

Jasność i kontrast

Sony deklaruje maksymalną jasność tego projektora na 2200 lumenów. Jaka będzie jasność projektora po kalibracji dowiecie się wkrótce, gdy projektor trafi do mojego laboratorium pomiarowego. Producent określił wartość kontrastu jako nieskończoną. Wartość ta wynika z możliwości całkowitego wygaszenia się laserowego źródła światła w przypadku obrazu w całości wypełnionego czernią. Układ dynamicznej przysłony działa bardzo skutecznie. Jak wysoki jest natywny kontrast projektora, ostrość układu optycznego oraz pokrycie palety barw DCI-P3 oraz Rec.709 będzie wiadomo wkrótce, gdy opublikuję wyniki pomiarów.

Jakość obrazu

Nowy projektor laserowy do kina domowego Sony VW870ES zapewnia ilość detali, wyrazistość obrazu ruchomego, poziom kontrastu oraz reprodukcję kolorów robiące piorunujące wrażenie. Wybitną ostrość obrazu projektor bez wątpliwości zawdzięcza znakomitemu układowi optycznemu, który VW870ES zapożyczył od prawie 3-krotnie droższego modelu VPL-VW5000ES. A należy dodać, że projektor Sony VW5000ES to najlepszy projektor 4K jaki wypuścił do sprzedaży Sony. Każdy aspekt wyświetlanego materiału filmowego jest oddany wzorcowo przez ten projektor.

Czerń wyświetlana przez projektor jest świetna. Nie oczekiwałem takiej głębi czerni z nowego projektora Sony, jednak okazało się że czarne pasy w filmach były tak samo głębokie jak na dotychczas niedoścignionych pod tym względem projektorach JVC !

W scenie z filmu „Oblivion” (w wydaniu Blu-ray 4K) w której Jack Harper wypoczywa na łące i otrzymuje wezwanie o pomoc, każde źdźbło trawy było doskonale widoczne. Jasność projektora jest na tyle duża, że HDR działa doskonale. Ciemne fragmenty obrazu były doskonale oddane, a jednocześnie jasne niebo nie utraciło nic ze swojego blasku. Żadne szczegóły w bielach nie zostały utracone.

Zapierające dech krajobrazy oraz ujęcia zwierząt w serii BBC “Planeta Ziemia 2” zawierały niesamowitą ilość detali. Na futrze dzikiego kota widać było dokładnie każdy włos. Gdy małpy huśtały się wśród drzew ich futro wyglądało bardzo naturalnie. Ujęcie ziemi z kosmosu było ukazane z wszystkimi detalami zawartymi w materiale źródłowym. Obraz był ostry w każdym szczególe.

Obraz w ruchu wolny był od efektu „opery mydlanej”. Sony po raz kolejny usprawniło technologię Motionflow, dzięki czemu ruch na ekranie wygląda autentycznie. W niskim trybie poprawy płynności obraz pozostał wolny od artefaktów.

Nawet gdy przysunąłem się nosem bezpośrednio do ekranu, nie byłem w stanie zobaczyć siatki pikseli, co można zawdzięczać rozdzielczości 4K oraz wysokiemu współczynnikowi wypełnienia, którym cechują się panele SXRD. Aberracja chromatyczna oraz błędy zbieżności również nie były możliwe do wychwycenia.

Podsumowanie

Sony VPL-VW870ES to projektor perfekcyjnie spełniający każde kryteria. Wysokiej jakości wykonanie, pakiet wyposażenia który nie pozostawia nic do życzenia, nowoczesne laserowe źródło światła o bardzo długiej żywotności zapewniające wysoką jasność nawet na ekranach o dużej przekątnej oraz zapierający dech w piersiach, ostry jak brzytwa obraz o naturalnych kolorach. Kosztujący około 100 000 zł VPL-VW870ES na pewno nie należy do tanich, ale jest wart każdego grosza ze względu na referencyjną, najwyższą jaką da się obecnie osiągnąć jakość wyświetlanego obrazu.”

WADY I ZALETY

+ Laserowo – fosforowe źródło światła o deklarowanej żywotności 20 000 godzin.
+ Rozdzielczość 4K
+ HDR
+ Zmotoryzowany układ optyczny
+ Pamięć położenia soczewki
+ obsługa 3D
+ wysoka jasność
+ bardzo wysoki poziom kontrastu
+ wysoka ostrość obrazu
+ Świetne pokrycie palety barw Rec.709 oraz DCI-P3
– cena

CINEMATIC