Telewizor w meblu – mechanizmy ukrywania telewizora

Telewizor w meblu – mechanizmy ukrywania telewizora

Telewizor w meblu – mechanizmy ukrywania telewizora 1500 844 Cinematic

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób ukryć nowoczesną elektronikę w salonie, sypialni, a nawet na tarasie. Powodów może być wiele – ochrona przed dziećmi, ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, niedopasowanie stylistyczne elektroniki do wnętrza, a nawet to, że może ona zasłaniać widok z okna. Przeważnie myślimy tutaj o telewizorach, które mają coraz większe przekątne, jednak istnieją równie wyspecjalizowane mechanizmy chowające projektory, amplitunery, a nawet niewidzialne głośniki ukryte w ścianach, sufitach lub nawet w meblach!

Najwięcej ciekawych mechanizmów umożliwia ukrycie telewizora – są praktycznie w każdym domu, a często w wielu pomieszczeniach. Dzisiaj skupimy się na chowaniu telewizora w meblu, co stanowi często świetne rozwiązanie w przypadku zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Możliwości jest naprawdę wiele, dlatego urządzenie będziemy mogli ukryć niemal w każdej sytuacji. Aktualna technologia umożliwia estetyczne dopasowanie mechanizmu ukrywania w praktycznie każdych warunkach – ukrywanie tv może mieć miejsce m.in. w takich miejscach jak sypialnia, gabinecie zarządu, na tarasie, a nawet na jachcie. Nie będziemy musieli się więcej zastanawiać “jak ukryć telewizor” tylko w którym miejscu chcielibyśmy go schować. Resztą zajmie się już stolarz wraz z firmą instalacyjną, dobierając optymalny mechanizm.

Większość mechanizmów pozwalających na ukrycie telewizora bazuje na siłownikach, które podnoszą uchwyt z zamontowanym telewizorem. Ukrywanie TV wraz z mechanizmem i elektroniką możliwa jest w wielu rodzajach mebli, w zabudowie, a nawet w blacie kuchennym. Wizualizację takiego rozwiązania można zobaczyć na poniższym filmie:

Sposób działania sprawia, że tego rodzaju mechanizmy świetnie sprawdzają się do instalacji we wszelkiego typu komodach, szafach czy też w meblach. Poniżej prezentujemy kilka sposobów na ukryty telewizor w zabudowie.

Mechanizmy LSL/LSM/LSH

Jest to seria flagowych mechanizmów Future Automation, które dopasowane są do pewnego przedziału przekątnych telewizora. Posiadają mechanizmy stabilizacji, charakteryzują się cichą pracą, mocowane są zarówno do podstawy, jak i ścianek mebla – to gwarantuje ich niezawodność i długą żywotność, a dodatkowo zapewnia przyjemne doświadczenie płynące z niczym niezakłóconego działania.

Future Automation LSL to najmniejszy mechanizm umożliwiający ukrywanie TV, przeznaczony do modeli o przekątnych między 29 a 40 cali. Do tak niewielkich urządzeń wystarczy równie niewielki mebel, co doskonale widać w galerii poniżej. Tak ukryty telewizor nie będzie rzucał się w oczy w trakcie wizyty gości, będzie też znacznie mniej wrażliwy na uszkodzenia ze strony dzieci.

Możemy też wybrać większe warianty – model LSM przeznaczony jest do telewizorów o przekątnych między 42” a 65”, natomiast model LSH do modeli o przekątnych między 75” a 90”.  Mechanizmy pozwalają ukrycie telewizora w zabudowie praktycznie każdego wnętrza – klasycznego i nowoczesnego, sypialni i gabinetu rady nadzorczej, a nawet w łazience czy na tarasie, gdzie zabudowa ochroni delikatną elektronikę przed wilgocią.  Działanie mechanizmów LSM i LSH można zobaczyć poniżej:

To jednak nie koniec. Może okazać się, że telewizor po wysunięciu znajduje się zbyt nisko, wtedy z pomocą przychodzi mechanizm LSM-TU posiadający wysięgnik teleskopowy. Zasadę jego działania można zobaczyć na poniższym filmie:

Future Automation AL

Future Automation AL to seria mechanizmów wysuwających ekran z mebla w pionie, jednak o nieco niższych parametrach w porównaniu do serii LS. Górna pokrywa mebla jest podnoszona do góry, następnie telewizor wysuwa się do góry. System chowania telewizora serii AL jest opracowany w sposób umożliwiający zamontowanie najcieńszych telewizorów dostępnych na rynku. Sterowanie odbywa się za pomocą pilota lub popularnych systemów sterowania, do których można podłączyć mechanizmy serii AL. Seria AL składa się z trzech modeli, różniących się rozmiarami i udźwigiem: AL675, AL820 oraz AL965.

Zdjęcia

Najważniejsze cechy mechanizmów AL to:

  • Funkcjonalność
  • kompaktowe wymiary
  • niemal bezgłośny system napędu
  • 3 standardowe rozmiary mechanizmu

Sterowanie

  • w zestawie pilot zdalnego sterowania (infrared)
  • możliwość nauczenia się kodów IR z dowolnego pilota
  • możliwość sterowania modułem za pomocą popularnych systemów sterowania, takich jak Control4

Future Automation AL675, AL820 oraz AL965

Mechanizmy serii AL stanowią doskonały kompromis między jakością, a ceną. Nie są tak zaawansowane jak modele serii LS, nie posiadają dodatkowych mechanizmów zabezpieczeń i stabilizacji, dzięki czemu ich cena jest znacznie niższa. Wciąż jest to jednak absolutnie najwyższa półka Future Automation, która stanowi wzór w całej branży i jest wykorzystywana w niemal wszystkich najlepszych instalacjach na świecie.

Future Automation IP-LSH

Ostatnią ciekawą grupą mechanizmów ukrywających telewizor w zabudowie są zestawy przeznaczone do montażu na zewnątrz. IP-LSH to perfekcyjny wybór do przydomowych ogrodów, ale sprawdzi się także na jachcie – wśród producentów takich jednostek, jest to wiodący wybór. Charakteryzuje się cichym napędem, możliwością pełnego zarządzania okablowaniem i odpornością na warunki atmosferyczne.

Ukrywanie telewizora w meblu to tylko jeden z bardzo wielu sposobów, aby sprawić, aby urządzenie pozostało niewidoczne dla domowników przez większość dnia. Pobudek jest bardzo wiele – wyświetlacz może zasłaniać widok z okna, nie pasować stylistycznie do klasycznych wnętrz czy też być relatywnie rzadko używany. Chowanie takiego panelu w zabudowie to bardzo dobry kompromis między funkcjonalnością a ceną. Istnieje wiele innych mechanizmów umożliwiających ukrywanie tv, takich jak chowanie w suficie, podłodze, za ruchomymi panelami czy pod łóżkiem, jednak przeważnie są one znacznie droższe i wymagają przygotowań na etapie projektowania domu. Ukrywanie telewizora w meblu można przeprowadzić praktycznie w dowolnym etapie urządzania wnętrza, stąd tak duża popularność tego rozwiązania.

Inne urządzenia elektroniczne

Czy tylko telewizory mogą zostać ukryte w meblu? Oczywiście, że nie! Istnieje cała gama rozwiązań, takich jak wysuwane szafy rack, niewidzialne głośniki wykorzystywane w drzwiczkach, a nawet projektory o ultra-krótkiej odległości rzutowania, które możemy wpasować w szafkę pod ścianą. Zwolennicy minimalizmu mogą całkowicie ukryć system kina domowego lub projekcji! Głośniki wbudowane w ścianę lub w sufit, sprzęt audio video odpowiednio ukryty w meblach, wysuwany projektor z ekranem lub chowany telewizor – przy odpowiednim zaprojektowaniu takiego systemu, salon lub pokój gościnny będą wyglądały na całkowicie pozbawione elektroniki. Ukryty telewizor jest tylko jednym z wielu pomysłów i sposobów na sprawienie, aby nasza przestrzeń w której przebywamy na co dzień pozostawała czysta i schludna.

CINEMATIC