PROJEKTOR 4K JVC DLA-RS1000

Światowe premiery projektorów kinowych mają swoje miejsce najczęściej podczas targów branżowych CEDIA w USA. We wrześniu 2018 japoński producent, firma JVC przedstawiła światu swoje najnowsze modele, których sprzedaż miała się rozpocząć na początku 2019 roku. W ten oto sposób po raz pierwszy usłyszeliśmy o nowej linii projektorów natywnych 4K ze stajni JVC. Tradycyjnie projektory zostały zaprezentowane w 2 liniach produktowych: konsumenckiej oraz profesjonalnej. Linia konsumencka przeznaczona jest głównie dla klientów samodzielnie poszukujących projektory do sowich domów, podczas gdy linia profesjonalna to produkty “ręcznie selekcjonowane” z przeznaczeniem dla firm instalacyjnych które oferują gotowe i kompleksowe rozwiązania dla swoich klientów.

W serii konsumenckiej na sezon 2019 pojawiły się odpowiednio: JVC DLA-N5, DLA-N7 oraz DLA-NX9. Zaś w serii profesjonalnej ich odpowiedniki – JVC DLA-RS1000, JVC DLA-RS2000 oraz DLA-RS3000. Wszystkie wymienione rzutniki są przedstawicielem 3-ciej generacji układów D-ILA firmy JVC i wszystkie urządzenia posiadają natywną rozdzielczość paneli 4K. W odróżnieniu od starszej generacji, która posiadała panele o rozdzielczości rzeczywistej 1920×1080, nowe projektory kinowe mają rozdzielczość 4096 x 2160.

Pomimo premiery nowych modeli, najlepszy projektor JVC w sezonie 2019 to nadal projektor laserowy DLA-Z1, znany także pod nazwą JVC DLA-RS4500.

JVC DLArs1000

Natywne 4K

Najnowszy układ D-ILA zastosowany w serii RS1000/RS2000/RS3000 charakteryzuje się przekątną wynoszącą 0.69″ z mocno zredukowanymi, bardzo małymi odstępami pomiędzy poszczególnymi pikselami. Oryginalna i natywna rozdzielczość paneli D-ILA wynosi 4096×2160 i jest w pełni zgodna ze standardem UHD 4K. Przekłada się to na oszałamiającą ilość prawie 9 mln pikseli na ekranie.

Nowe modele to również nowe technologie i ulepszenia. W skutek użycia technologii pionowej orientacji udało się zmniejszyć rozpraszanie i dyfrakcję światła. Co przełożyło się bezpośrednio na wyższą jasność i wysoki parametr kontrastu.

Duży nacisk inżynierów został położony na bezproblemową obsługę najwyższej jakości sygnałów 4K. Złącza zostały wyposażone w gniazda HDMI umożliwiające bezproblemową obsługę najbardziej zaawansowanych sygnałów 4K z przepustowością 18Gbps. Przy użyciu optycznego kabla HDMI jesteśmy w stanie przesłać do projektora najwyższej jakości sygnał obrazu. Do tego udało się znacząco skrócić czas synchronizacji sygnału za pośrednictwem złącza HDMI. Wykrywanie sygnału i jego dostrojenie działa znacznie sprawniej niż w poprzednich generacjach.

Projektory JVC słyną z doskonałej czerni i kontrastu. Nie inaczej jest w nowych projektorach. Projektory JVC RS1000/RS2000/RS3000 mogą poszczycić się znakomitym kontrastem zarówno natywnym jak i dynamicznym. Ostatni wymieniony model to najlepsza czerń i kontrast jakie możemy spotkać w projektorach domowych.

Jasność i kontrast

Jasność projektora wynosi 1800 Lumenów i generowana jest w oparciu o lampę NSH 265W. Pozwala to na pracę w środowiskach i pomieszczeniach nie do końca przystosowanych do projekcji kinowej.
Kontrast natywny wynosi 40 000:1, zaś dynamiczny kontrast dochodzi do 400 000:1
Obiektyw rzutnika składa się z 17 szklanych elementów ułożonych w 15 grupach. Pozwala on wyświetlić obraz o bardzo wysokiej ostrości i rozdzielczości 4K na całej powierzchni ekranu. Modele JVC-DLA RS1000 oraz DLA-RS2000 dzielą ze sobą ten sam układ optyczny. Podczas gdy model wyższy, JVC DLA-RS3000 oferuje najlepszy kontrast spośród wszystkich modeli z sezonu 2019 i posiada identyczną konstrukcję optyczną jak model referencyjne JVC DLA-Z1.

Obiektyw posiada ręczną regulacje stopnia przysłony. Za jej pomocą możemy dostroić jasność do każdych warunków projekcyjnych, decydując czy zależy nam bardziej na jasności czy kontraście.

Poprawa płynności ruchu

Nowe modele na rok 2019 zostały wyposażone w układy poprawiające płynność ruchu – Clear Motion Drive oraz Motion Enhance. Podczas projekcji ruchomych i dynamicznych obrazów można często zauważyć pogorszenie się czytelności i szczegółowości obrazu. Producenci od lat starają się udoskonalić odwzorowanie ruchu stosując techniki interpolacji i szybszego odświeżania obrazu. W modelach RS1000/RS2000/RS3000 producent udoskonalił technologię interpolacji ruchu CMD (Clear Motion Drive) dostosowując ją do wymagań sygnałów 4K. Wymaga to sporych mocy obliczeniowych procesora video, jednak na ekranie widzimy dynamiczne obrazy w pełnej płynności i bez utraty ostrości. Zarówno przy projekcji najprostszych sygnałów (z niewielka ilością danych) jak i tych najbardziej wymagających. Uzupełnieniem jest technologia Motion Enhance, której zadaniem jest zagwarantowanie większej wyrazistości ruchomych obrazów.

Łatwa instalacja

Projektor do kina domowego JVC DLA-RS1000 (inaczej znany jako JVC DLA-N5) wyposażony jest w elektryczny obiektyw z układem Lens Shift o przesunięciu pionowym ±80% oraz ±34% w zakresie poziomym. Obraz o przekątnej 100 cali możemy osiągnąć z odległości od 3 do 6,1 metra.

JVC DLA-NX5

Pamięć obiektywu

Zdecydowana większość hitów filmowych zostaje wydana w formacie kinowym 2.35:1 (lub 2.37:1). Układ obrazu o większym stosunku szerokości do wysokości jest bardziej naturalny dla naszego wzroku i zapewnia lepszy efekt zagłębienia się w oglądanej na ekranie akcji. Nowa seria projektorów JVC na rok 2019 została wyposażona w funkcję pamięci obiektywu, która dotychczas występowała w takiej postaci jedynie w najlepszym projektorze JVC, flagowym modelu JVC RS4500 / JVC DLA-Z1.

Funkcja pozwalająca zapisać ustawienia pracy obiektywu została nazwana “trybem instalacyjnym”. Tradycyjne możliwości funkcji zapamiętania ustawień pracy obiektywu sprowadzają się zwykle do zapisania ostrości, powiększenia i przesunięcia obiektywu. Nowa opcja w projektorach JVC zapamiętuje i wczytuje do 10 pozycji obrazu wraz z uwzględnieniem bardzo zaawansowanych ustawień parametrów pracy, takich jak m.in.:

  • zbieżność paneli D-ILA 4K względem siebie (np. osobno dla formatu 1.78:1 i osobno dla powiększonego formatu 2.35:1)
  • ostrość, powiększenie i pozycja położenia obiektywu (lens-shift)
  • maskowanie ekranu
  • tryb anamorficzny
  • dopasowanie projekcji do wybranego typu powierzchni projekcyjnej
  • korekcja Keystone
DLA-RS1000

Automatyczne dostrojenie HDR

Asem w rękawie projektorów JVC na rok 2019 jest funkcja „Auto tone maping” stworzona do uzyskania najlepszej jakości efektu HDR10. Filmy UHD 4K są tworzone według różnych standardów dla szczytowej jasności obrazu. Może się ona mocno różnić i wahać w zależności od wyświetlanego tytułu. Nowa funkcja JVC odczytuje metadane (znaczniki) zapisane w materiale video przesyłanym do projektora i na ich podstawie dobiera optymalną krzywą gamma, która najlepiej odzwierciedli efekty HDR. Osoby posiadające nowe projektory JVC będą mogli włączyć film i nie zastanawiać się w jaki sposób skorygować parametry projekcji dla danego filmu. Po stronie właścicieli pozostanie jedynie ustawienie wielkości przekątnej do której będzie obliczana krzywa gamma. Dzięki tej funkcji wyświetlanie obrazów HDR zostanie wybrane w sposób optymalny dla poszczególnych treści jakie odtworzymy na ekranie.

Po wykryciu sygnału zawierającego informacje o HDR10, projektor automatycznie aktywuje się w trybie projekcji.

Szeroka paleta barw

Nowe panele 4K, w pełni szklany obiektyw oraz udoskonalony filtr kinowy – umożliwiły uzyskanie szerokiej palety barw pokrywającej ponad 100% palety DCI P3 i nieco ponad 80% pokrycia przestrzeni BT2020. Bogata paleta barw w połączeniu z 10-bitowym zapisem na dyskach UHD 4K HDR pozwala na wyświetlenie nieznanej i niespotykanej wcześniej wierności barw, występującej dotychczas wyłącznie w naturze. Odcienie błękitnego nieba ma wiele subtelnych i delikatnych przejść. Zaś mocno nasycona szkarłatna czerwień, czy żywa zieleń trawy tchnie nowe życie w oglądane przez nas filmy. Sukcesywnie powiększająca się z tygodnia na tydzień ilość tytułów wydawanych na płytach UHD 4K sprawi, że nie będziemy chcieli już powrócić do formatu 1080p.

JVC DLA-RS1000 to najtańszy natywny projektor 4K w ofercie JVC. Wysoka rozdzielczość, wsparcie formatu HDR, zaawansowane rozwiązania technologiczne, wysoki kontrast i doskonała czerń – sprawiają, że projektor jest ciekawą propozycją w swoim segmencie cenowym.

Specyfikacja techniczna

Rozdzielczość4K UltraHD 4096 x 2160
Technologia wyświetlania0.69-inch Native 4K DILA Device (4096×2160) x3
Jasność1800 lumenów
KontrastNatywny: 40,000:1, Dynamiczny: 400,000:1
Lens Shift+/-80% pionowy & +/-34% poziomy
Lampa i żywotnośćNSH 265 W, ok. 4500h tryb obniżony
Waga19.6 kg
Wymiary (WHD)500 x 234 x 495mm