Tchnienie nowego życia w kino domowe z pomocą Dolby Atmos

Tchnienie nowego życia w kino domowe z pomocą Dolby Atmos

Tchnienie nowego życia w kino domowe z pomocą Dolby Atmos 1920 1195 Cinematic

Przez ostatnich kilka dekad towarzyszyły nam tradycyjne kina domowe oparte o systemy pięcio lub siedmiokanałowe, z dodatkowymi dwoma subwooferami odpowiedzialnymi za niskie tony. W 2012 roku firma Dolby, ta sama która rozpowszechniła dźwięk przestrzenny, wyniosła wrażenia w kinach na nowy poziom za pomocą swojego nowego systemu Dolby Atmos. Mowa tutaj o formacie audio, który bazuje na trójwymiarowej scenie i przeniesieniu tego doświadczenia na publiczność.

W 2014 roku Dolby po raz pierwszy wniosło ten bazujący na obiektowości format do kin domowych. Od tego czasu ilość instalacji wspierających dźwięk 3D znacząco rośnie.

Dolby Atmos różni się od tradycyjnych systemów dźwięku przestrzennego w kinach domowych. Zamiast instalowania pięciu czy siedmiu głośników, musimy mieć ich minimum 9, z czego cztery umieszczamy na suficie nad głowami słuchaczy. Określamy je jako kanały wysokości i przydzielamy niebagatelną rolę. W przypadku obiektowego dźwięku 3D dźwiękowcy nie muszą przydzielać konkretnej ścieżki do konkretnego głośnika, a po prostu tworzą trójwymiarową przestrzeń, która jest wiernie odwzorowywana w domowych warunkach. Typowe przykłady zastosowania to przelatujący nad głową samolot, bzyczący komar czy krople deszczu – doświadczenie staje się znacznie bardziej realistyczne dzięki dodatkowej warstwie dźwięku.

Sala kinowa z systemem Dolby Atmos - wizualizacja

Okazja do zmiany

Przeskok w jakości dźwięku z tradycyjnego siedmiokanałowego systemu do nowego Dolby Atmos jest bardzo znaczący i łatwo zauważalny. Po raz kolejny widzimy wzmożony ruch w salonach audio-video, filmy i muzyka dostosowują się do nowoczesnej technologii, klienci cieszą się obcowaniem z nową technologią. Szczególnie widoczne jest to w momencie, gdy mamy możliwość skorzystania z porównania “jeden do jeden” – w tym samym pomieszczeniu, na dwóch różnych zestawach, od razu po sobie. Osoby, które miały okazję obejrzeć ten sam fragment filmu w klasycznym 5.1 czy 7.1, a chwilę potem w zestawie Dolby Atmos 9.1.4, od razu dostrzegały ogromną różnicę i decydowały się na zestawy w nowej technologii. Oczywiście do odpowiedniego efektu niezbędne są właściwe głośniki kinowe.

Nawet jeżeli nie macie możliwości odsłuchu A/B (obie technologie naprzemiennie),  warto doświadczyć osobiście wrażeń, które może zagwarantować Dolby Atmos. Istnieje sporo klipów pokazujących potencjał dźwięku obiektowego, które są przygotowane tak, aby dokładnie pokazać, jak ogromną dynamikę i wrażenie przestrzenności potrafi dać nam, widzom, Dolby Atmos.

W sali kinowej, gdzie znajdziemy dobrej klasy projektor 4k i profesjonalne nagłośnienie, gdzie subwoofery są dobrze zestrojone efekt jaki daje nam standard Dolby Atmos jest porażający.

Integracja z systemami sterowania

Nowa technologia nie znaczy od razu, że będzie trudna do opanowania. Firmy instalacyjne mają w swojej ofercie systemy sterowania, takie jak Control4, które pozwalają obsługiwać za pomocą ekranów dotykowych lub dedykowanych pilotów całe domy, w tym sprzęt audio-video, a nawet całe pomieszczenia kinowe. Widzowie mogą za pomocą kilku dotknięć ekranu przyćmić światła, uruchomić cały sprzęt w niezbędnej konfiguracji i wybrać ulubiony tytuł na platformie takiej jak Netflix. To wszystko – konsument nie musi posiadać żadnej wiedzy dotyczącej skomplikowanych procesów zachodzących w elektronice.

Instalacja takiego systemu to już znacznie większe wyzwanie, dlatego warto powierzyć je w ręce profesjonalistów. Montowanie głośników do sufitu potrafi być bardzo problematyczne, a czasem nawet niemożliwe. To w takich sytuacjach konieczne jest zastosowanie głośników z dodatkowymi modułami znajdującymi się na górnej powierzchni. Są one skierowane w górę, a fala dźwiękowa odbijająca się od sufitu trafia do widza pod odpowiednim kątem, tworząc wrażenie trójwymiarowości i dźwięku będącego ponad nami.

Dolby Atmos - odbijanie dźwięku od sufitu

Czy już czas na Dolby Atmos?

Zdecydowanie tak! Dźwięk dookólny towarzyszy nam od lat i większość kinomanów nie wyobraża sobie powrotu do zwykłego stereo. Podobny przeskok jakościowy towarzyszy nam wraz z przejściem na prawdziwy dźwięk 3D, taki jak Dolby Atmos czy DTS:X. Wszystkie nowoczesne amplitunery i procesory dźwięku obsługują już dodatkową warstwę dźwięku, pomieszczenia przeważnie pozwalają na zamontowanie głośników sufitowych, a co najważniejsze – niemal wszystkie nowe filmy UHD mają dźwięk 3D nagrany w technologii Atmos lub DTS:X. Odpowiednie głośniki kinowe posiadające certyfikat THX zapewnią, że usłyszymy dokładnie to, co chciał przekazać nam reżyser. A czym jest certyfikat THX i na czym polega proces certyfikacji możecie przeczytać w naszym wpisie w blogu.

Jeśli interesuje Cię Dolby Atmos i inne systemy dźwięku 3D i chciałbyś zainstalować w swoim pokoju kinowym takie rozwiązanie – zapraszamy do naszej bazy wiedzy. Przeczytaj obszerny artykuł w jaki sposób uzyskać najlepszy efekt dźwięku 3D.

CINEMATIC