Niewidzialne głośniki wkomponowane w wystrój pomieszczenia

Amina jest producentem niewidzialnych głośników klasy Hi-End. Oznacza to, że można je ukryć całkowicie ukryć w pomieszczeniu nie tracąc jednocześnie w najmniejszym stopniu wysokiej jakości dźwięku, do której przyzwyczaiły nas klasyczne zestawy Hi-Fi. W dobie coraz bardziej zaawansowanych technicznie domów, dokładanie każdego urządzenia do nieraz minimalistycznego wnętrza powoduje niepotrzebną komplikację i odejście od zakładanego, przemyślanego wystroju. Muzyka towarzyszyła nam od zawsze, dlatego wiele osób nie wyobraża sobie kuchni, salonu czy sypialni bez możliwości odsłuchania ulubionych wykonawców. Jednocześnie wielu z nas nie ma ochoty montować dodatkowego zestawu audio, który zajmuje sporo miejsca i niejednokrotnie zupełnie nie komponuje się z elegancko zaprojektowanym pomieszczeniem. Rozwiązaniem są tutaj niewidoczne, ukryte głośniki Amina, które w połączeniu z systemem sterowania sprawiają, że muzyka może podążać za nami do każdego pomieszczenia niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Dźwięk jeszcze nigdy nie wyglądał tak dobrze…

Dlaczego niewidoczne?

Z roku na rok rośnie liczba rozwiązań technologicznych, które pozwalają ukryć urządzenia audio i video. Przy natłoku technologii, która nas aktualnie otacza, jest to naturalny kierunek rozwoju – coraz więcej osób zauważa towarzyszący rozwojowi elektroniki “bałagan estetyczny”. Każdy kolejny telewizor, głośnik, ładowarka, telefon czy tablet sprawiają, że coraz więcej zasobów naszego mózgu poświęcamy na ich lokalizację w przestrzeni, obsługę i samo wykorzystanie. Tylko 2% mocy mózgu jest przeznaczone na bodźce dźwiękowe, a aż 30% na wzrok. Nie ma zatem wątpliwości, że ogromny wpływ na odbiór dźwięku ma sposób, w jaki go “widzimy”. Gdy zniknie aspekt estetyczny, możemy docenić muzykę samą w sobie, bez względu na wygląd przetwornika.

Jak działa ukryte nagłośnienie?

Firma Amina spędziła wiele lat na na próbie stworzenia niewidzialnego głośnika. Przełom przyniosło wynalezienie technologii Vibration Panel Technology, której głównym założeniem było pozbycie się klasycznego mechanizmu tłokowego odpowiedzialnego za generowanie fali akustycznej. Panel VPT nie porusza się do przodu i do tyłu, tak jak mechanizm poruszający klasyczną membranę – w tym wypadku wykorzystywane są małe wibracje służące do generowania dźwięku, który można usłyszeć, ale nie zobaczyć. Siłą rozwiązania jest to, że głośnik można zintegrować z wieloma powierzchniami, takimi jak panel ścienny, sufitowy lub dekoracyjny. Muzyka przestaje być elementem powiązanym z konkretnym zestawem głośników stojących gdzieś pod ścianą – ona po prostu wydobywa się z pomieszczenia, stanowiąc jego integralną część.

Niewidoczny głośnik Amina Edge – do jakich zastosowań?

Hasło “niewidoczne głośniki” pobudzą wyobraźnię. Od razu wyobrażamy sobie te wszystkie miejsca, w których chcielibyśmy usłyszeć muzykę tak po prostu, bez żadnego sprzętu grającego. Na myśl przychodzą filmy science fiction, w których bohater wchodzi do pomieszczenia, a wraz z nim zapalane są światła i odtwarzana muzyka. Reżyser nigdy nie skupia się na tym, skąd dźwięk dochodzi, on po prostu ma wypełniać pomieszczenie – dokładnie takie futurystyczne możemy mieć w domu już dzisiaj dzięki technologii Amina Edge. Salon, kuchnia, sypialnia, a może po prostu korytarz? Dlaczego nie sala konferencyjna albo strefa odpoczynku? Możliwości są niemal nieograniczone. Zapewne wielu kinomanów pomyślało od razu – czy takie ukryte głośniki mogą działać jako kino domowe? Odpowiedź jest twierdząca, a wrażenia estetyczne towarzyszące dźwiękowi przestrzennemu wydobywającemu się wprost z otaczającego nas pomieszczenia jeszcze na długo pozostają w pamięci. Bliźniaczym produktem jest seria Amina Mobius. Niewidzialne głośniki z tej serii pozwalają na montaż a bardzo nietypowych materiałach, które potrafią mocno zaskoczyć – skóra, drewno, tapeta.

Najważniejsze cechy – niewidzialny dźwięk w promieniu 180 stopni

Jedną z najważniejszych cech jest sposób generowania fal dźwiękowych w technologii VPT – osiągamy dzięki temu rozproszenie dźwięku pełne 180 stopni w górę i na boki głośnika! Ma to wiele istotnych korzyści:

  • można zastosować jeden lub dwa głośniki w korytarzu lub sali konferencyjnej, gdzie normalnie wymagane byłoby wykorzystanie nawet sześciu klasycznych głośników z przetwornikami tłokowymi – to duża oszczędność pieniędzy
  • w systemach Multiroom możemy skorzystać ze znacznie mniejszej ilości głośników w pomieszczeniu, niż ma to miejsce przy tradycyjnych głośnikach
  • w miejscach o niekorzystnej akustyce sposób rozchodzenia się dźwięku powoduje znacznie mniejszy pogłos – głośniki Amina są idealne do pływalni i zabytkowych obiektów
  • sposób generowania fal sprawia, że w sali konferencyjnej nie występuje sprzężenie zwrotne. Mówca może spokojnie przemieszczać się po sali nie powodując nieprzyjemnego pisku w głośnikach
  • niewidzialny montaż to remedium na obiekty zabytkowe objęte nadzorem konserwatora zabytków. Niewidzialny głośnik nie wpłynie w żaden sposób na zabytkowy charakter wnętrza

Ponadto jedną z kluczowych cech jest możliwość wykorzystania głośników w klasycznej instalacji o niskiej impedancji oraz w instalacjach 100V.

Jak wykorzystać niewidoczne głośniki Amina Edge?

Seria niewidocznych głośników Amina Edge została zaprojektowana specjalnie z myślą o instalacji w płycie gipsowo-kartonowej. Szereg dedykowanych technologii, takich jak OptiDamping, OptiDrive Reduced-Resonance Exciter sprawia, że przetwornik zamontowany w takiej konstrukcji staje się jej naturalnym przedłużeniem. Płynne przedłużenie niskich częstotliwości z wysoką mocą i skutecznością generuje dynamiczne i wciągające wrażenie dźwiękowe, które jak dotąd były zarezerwowane dla sprzętu stacjonarnego, który nie ma wiele wspólnego z dyskrecją, nie mówiąc o niewidoczności. Ten poziom immersji nie był jak dotąd nigdy dostępny dla niewidocznych głośników. Amina Edge zostały zaprojektowane podobnie jak kawałek wyprofilowanej płyty gipsowo-kartonowej. Po zamontowaniu i pomalowaniu, głośnik staje się całkowicie niewidoczny. Jego wysokiej jakości materiał panelowy jest ognioodporny i bezproblemowo integruje się ze ścianami i sufitami z płyt gipsowo-kartonowych, bez konieczności stosowania pełnego zagipsowania.

Montaż niewidocznych głośników Amina Edge

Niewidoczne głośniki Amina Edge montuje się w płycie gipsowo-kartonowej tworząc najpierw odpowiedni otwór, w który wpasowywany jest panel VPT. Kolejnym krokiem jest zamontowanie specjalnej ramy, do której finalnie zostanie przytwierdzony głośnik. Przestrzeń między ramą a płytą GK jest wypełniana specjalną substancją, która gwarantuje pełną integrację ramy z otoczeniem. Finalnie krawędzie obklejane są taśmą siateczkową, a całość pokrywana dedykowanym spoiwem. Aby osiągnąć zamierzony efekt, instalatorzy następnie piaskują powierzchnię nadając jej gładkość. Tak przygotowany ukryty głośnik można już zamalować wraz z resztą ściany.

Możliwości w zakresie kreowania dźwięku

Niewidoczne głośniki Amina - zastosowane technologie

Technologia VPT

Korzenie tej techniki wywodzą się z lat osiemdziesiątych, gdy brytyjskie Ministerstwo Obrony eksperymentowało wówczas ze sposobem generowania dźwięku. Klasyczny głośnik tłokowy zastąpiono płaskim panelem, generującym serię nastrojonych wibracji powierzchniowych, które przekształcane są w energię akustyczną. W założeniu działanie podobne jest do akustycznego instrumentu muzycznego.

Pokój wypełniony dźwiękiem

Główną różnicą w stosunku do klasycznego głośnika tłokowego jest sposób generowania fali, który skutkuje powstaniem tzw. kształtem fali niekoherentnej. W uproszczeniu oznacza to, że energia akustyczna generowana przez panel oddziałuje w sposób sumaryczny z odbiciami pomieszczenia, prowadząc do niewiarygodnie gładkiego dźwięku wypełniającego pomieszczenie, a nie do typowych gorących punktów i tonalnego zabarwienia związanych z bezpośrednią korelacją fazową.

Szerokie rozproszenie

Zasada działania panelu VPT ma kolosalną korzyść w stosunku do klasycznych głośników podstawkowych. Jest to pełna dyspersja (pionowa i pozioma), co oznacza, że dźwięk rozchodzi się w każdą stronę w promieniu pełnych 180 stopni! Niezależnie od tego, czy stoisz bezpośrednio pod ukrytym głośnikiem Amina, czy po przeciwnej stronie pomieszczenia, odczujesz dokładnie taką samą jakość dźwięku w przeciwieństwie do konwencjonalnego głośnika, który staje się bardzo kierunkowy przy wysokich częstotliwościach.

Pełne pasmo

Przez wiele lat pokutowało przekonanie, że jedynie klasyczne głośniki stacjonarne są w stanie wygenerować klarowny dźwięk z pełnym pasmem przenoszenia. Ogólne założenie polega na tym, że dzięki umieszczeniu za tynkiem lub innym materiałem wykończeniowym, głośnik wydaje się “stłumiony”. To po prostu nieprawda, trzeba doświadczyć, aby uwierzyć. Głośnik współpracuje z materiałem pokrywającym, aby uzyskać niewiarygodne szczegóły i wyrazistość. Wraz z postępem w dziedzinie materiałów panelowych, głośniki Amina mogą również produkować niesamowity bas.

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli czytając prezentację produktu zainteresowało Cię to rozwiązanie – zachęcamy do poznania kilku przykładowych zestawów ukrytego nagłośnienia z przeznaczeniem do kina domowego, lub przykładowe zestawy – niewidzialne nagłośnienie multiroom.

Możesz też zapoznać się z jedną z naszych realizacji, w której wykorzystaliśmy ukryte głośniki Amina zamontowane w szafce z projektorem. Ciekawa instalacja systemu projekcyjnego.