Model wycofany – następcą jest Denon AVC-X8500HA

Denon AVC-X8500H
król amplitunerów

Nowy, flagowy model marki Denon, czyli AVC-X8500H to najpotężniejsza jednostka tego producenta od wielu lat. Jest przeznaczony dla entuzjastów, co ma swoje odzwierciedlenie w ogromnej ilości funkcji oraz zaawansowaniu rozwiązań technologinczych. Montowany jest ręcznie w niewielkiej serii z największą dbałością o szczegóły. Obsługuje wszystko, co na tę chwilę można zmieścić w amplitunerze – przez 4K UHD, dźwięk 15.2 (z zewnętrzną amplifikacją), integrację z systemami sterowania, aż po obsługę materiałów audio wysokich rozdzielczości i funkcje sieciowe. AVC-X8500H zdobył wiele nagród branżowych i kilka tytułów „Najlepszy amplituner 2018 roku”. To pierwszy amplituner 13.2, który umożliwia pracę w trybach 9.1.4 i 7.1.6 w Dolby Atmos, DTS:X oraz Auro 3D. Całości dopełniają komponenty wywodzące się z audiofilskiego sprzętu, rozbudowane funkcje sieciowe (Spotify, Tidal) oraz autorski system producenta HEOS.

Dedykowany procesor amplitunera Denon AVC-X8500H

NAJNOWOCZEŚNIEJSZY DŹWIĘK OBIEKTOWY

AVC-X8500H obsługuje funkcje dekodowania dźwięku przestrzennego Dobly Atmos, DTS:X oraz Auro 3D. Możliwe jest osiągnięcie zestawu 7.2.6 bez zewnętrznego wzmocnienia, a nawet 9.2.6 dodając dwukanałową końcówkę mocy. Dźwięk obiektowy to rewolucja w sposobie tworzenia i odtwarzania ścieżek dźwiękowych. Dodatkowa warstwa pozwala włączyć do zestawu głośniki sufitowe, dzięki czemu scena wydaje się przestrzenna jak nigdy wcześniej.

Flagowiec Denona to jednak nie tylko procesor dźwięku, ale także pełne wzmocnienie wszystkich trzynastu kanałów – możliwa do osiągnięcia moc to 150W na kanał przy 8 Ohm! To stawia omawiany amplituner hi end w kategorii niedostępnej dla konkurentów i wybiega w przyszłość do poziomu, który dotąd był osiągalny jedynie dla profesjonalnych procesorów audio. Amplituner zdaje się być wymarzonym partnerem do podłączenia zestawu kina domowego lub niedużej salki kinowej.

Logo Dolby Atmos
Logo Auro 3D
Logo DTS X

PEŁNA OBSŁUGA 4K ULTRA HD

AVC-X8500H został przygotowany do obsługi formatu wideo High Dynamic Range (HDR10). Oferuje również Dolby Vision i HLG (Hybrid Log Gamma). Z takim zestawem funkcji jest przygotowany na wszystkie obecnie wydawane filmy, a także te, które nadejdą w przyszłości. Wszystkie osiem wejść HDMI (w tym jeden z przodu) i trzy wyjścia HDMI posiadają zgodność z standardem HDCP 2.2 oraz najnowszymi specyfikacjami HDMI, w tym wideo 4K Ultra HD 60 Hz, 4:4:4 Pure Colour sub-sampling, High Dynamic Range (HDR) oraz 21:9 video, 3D, jak i zapewnia obsługę BT.2020 pass-through. Wykorzystując zatem dobrej jakości kable HDMI prześlemy do amplitunera dowolny sygnał w ramach specyfikacji HDMI 2.0.

Tylko takie parametry zapewniają obsługę wszystkich najbardziej obecnie wymagających formatów video, jakie istnieją. Dzięki mnogości wejść możemy podłączyć jednocześnie wiele urządzeń, takich jak na przykład odtwarzacz Blu-ray takie jak OPPO UDP-203 czy OPPO UDP-205 i skorzystać z pełni potencjału przepustowości 18Gbps. Oznacza to, że wyświetlimy film w 60 klatkach na sekundę w pełnym 4K, z HDR i szeroką paletą barw oraz pełnym próbkowaniem koloru. To samo dotyczy innych urządzeń podłączanych do wejść amplitunera, jak na przykład streamer Apple TV 4K i konsole do gier.

Denon AVC-X8500H w salonie

AVC-X8500H może poszczycić się zaawansowanym procesorem wideo, dzięki któremu można uzyskać wyższą rozdzielczość wideo z sygnału o niższej rozdzielczości z dowolnego źródła analogowego lub cyfrowego, uzyskując prawdziwe 4K. Dzięki trzem wyjściom HDMI można nawet podłączyć telewizor i projektor w pomieszczeniu głównym, odtwarzając inne treści na ekranie w drugiej strefie. Oznacza to, że Denon AVC-X8500H jest tak uniwersalny i kompatybilny, jak to tylko możliwe na dzień dzisiejszy.

Logo 4K UHD
Logo HDMI
Logo Dolby Vision

ZAAWANSOWANE PRZETWARZANIE DŹWIĘKU

Denon AVC-X8500H został wyposażony w dwa dwurdzeniowe procesory SHARC DSP Griffin Lite najnowszej generacji, które zapewniają wysoką wydajność. Zaawansowane możliwości przetwarzania dźwięku to jednak nie wszystko, bo amplituner potrafi także dekodować ścieżki audio wysokiej rozdzielczości. Bezstratne pliki ALAC, FLAC i WAV w jakości do 24-bit / 192-kHz, a także audiofilskie DSD 2.8MHz i 5.6MHz nie stanowią dla niego problemu.

Za konwersję cyfrowo – analogową odpowiadją 32-bitowe konwertery AKM AK4490EQ dla wszystkich kanałów. Pozwalają cieszyć się dokładnym, stabilnym dźwiękiem w każdym podłączonym głośniku. W połączeniu z wywodzącymi się z urządzeń audiofilskich końcówkami mocy można cieszyć się klarownością ścieżek dźwiękowych w całym zakresie głośności.

Procesor SHARC DSP Griffin Lite zamontowany w Denon AVC-X8500H
Logo Hi-res audio
Konwerter cyfrowo-analogowy AKM AK4490EQ

INTEGRACJA AVC-X8500H Z SYSTEMAMI STEROWANIA

Amplituner AVC-X8500H został wyposażony w szereg zaawansowanych funkcji rozszerzonej kontroli oraz kompatybilność z zewnętrznymi i niestandardowymi rozwiązaniami integracyjnymi. Urządzenie posiada certyfikat Control4 SDDP (Simple Device Detection Protocol)  do łatwej i szybkiej  integracji ze sprzętem automatyki domowej Control4. Nie zabrakło także portu szeregowego RS-232C oraz wejścia zdalnego sterowania na podczerwień (IR) na tylnym panelu, co umożliwia łatwą, zdalną kontrolę z innymi urządzeniami kina domowego.

DLA KOGO?

Denon AVC-X8500H sprawdzi się doskonale w mniejszych instalacjach i kinach domowych, czyli wszędzie tam, gdzie głośniki nie będą miały dedykowanych końcówek mocy. W swojej klasie zapewnia wszystkie możliwe udogodnienia i obsługuje najnowsze formaty audio oraz wideo. To także pierwszy na rynku amplituner 13.2, a na tym jego możliwości się nie kończą. Tradycyjne 5.1, do tego dwa głośniki tylne, dwa głośniki efektowe z przodu, a do tego sześć sufitowych i zostają nam jeszcze dodatkowe wyjścia przedwzmacniacza… To tylko pokazuje, jak wiele potrafi flagowiec Denona. Aktualnie to najlepszy amplituner do kina domowego, który zachwyca ilością funkcji, jakością dźwięku i możliwościami dostępnymi dotąd jedynie w profesjonalnych procesorach dźwięku.

Recenzje i nagrody

Nagroda Referencja AVforums

Denon AVC-X8500H wynosi wielokanałowy dźwięk przestrzenny na nowy poziom – poziom wcześniej dostępny wyłącznie dla profesjonalnych procesorów kinowych. Gdyby tego było mało, to jeszcze wszystkie te kanały mają swoje wzmocnienie i cała ta technologia mieści się w jednej obudowie.

Nagroda EISA dla Denon AVC-X8500H

Flagowy amplituner Denona to perfekcyjne rozwiązanie dla wszystkich poszukujących najwyższego poziomu domowej rozrywki. Wyraźnie wyróżniając się spośród rywali, zapewnia ostateczny poziom wrażeń płynących z kina domowego.

audiovision referencja

Denon AVC-X8500H podnosi poprzeczkę dla amplitunerów kina domowego na niespotykany dotąd poziom i zdobywa oszałamiające 97 punktów. 13 niezależnych końcówek mocy i przetwarzanie dźwięku 15.2 tworzy nową półkę, na której Denon nie ma póki co konkurencji.

Specyfikacja techniczna

Tryby SurroundDTS HD Master, DTS:X, DTS Neural:X, Dolby TrueHD, Dolby Atmos, Dolby Surround, Auro 3D, Multichannel Stereo
System korekcjiAudyssey MultEQ XT32
Wspierane formatyMP3 / WMA / AAC / FLAC / ALAC / WAV / DSD
Moc wyjściowa150W (8 ohm, 20 Hz – 20 kHz, 0.08% dla 2 kanałów)
Wejścia video8 x HDMI 2.0b
Wyjścia video3x HDMI 2.0b
Wejścia audio4 Composite / 3 Component / 6+1 analog / 2 optyczne / 2 koaksjalne
Wyjścia audio15.2 z przedwzmacniacza / 13.2 zintegorwane
PołączeniaEthernet / Wi-Fi / Bluetooth
Wymiary (WHD)434 x 195 x 472 mm
Waga23.3 kg