Wydajny zestaw do dużych salek kinowych

Najczęściej wybieranym zestawem do nagłośnienia dużych pomieszczeń kinowych są zestawy kinowe Procella P815. W niektórych jednak przypadkach trudno jest umieścić na ścianie frontowej aż tak duże i głębokie zestawy. Rozwiązaniem jest w takich sytuacjach poszukanie kinowych zestawów głośnikowych, których głębokość jest możliwie jak najmniejsza. Niestety konsekwencją zwykle są mniejszej wielkości przetworniki, które nie mają aż tak wysokiej wydajności, aby “napędzić” duże pomieszczenie kinowe.

Na szczęście Procella stworzyła zestaw P28, którego rozmiary pozwalają na montaż w niedużych zabudowach ekranowych. Głębokość wynosi jedyne 20 cm! Można zatem bez trudności instalować kolumnę bezpośrednio do ściany, bądź w zabudowie kinowej baffle wall.

P28 to wysokiej jakości kolumna o dużej mocy. Została stworzona z myślą o pracy z ścianach kinowych typu baffle wall. Możliwy jest jednak również montaż naścienny. Niewskazane jest stawianie zestawów P28 na wszelkiego typu podstawkach umiejscowionych z dala od ściany. Używając zestawy kinowe P28 jako kanały przednie zawsze najlepszą opcją jest montaż w zabudowie baffle wall. Powinno się głośniki skierować w kierunku środka pomieszczenia, dzięki czemu uzyskamy najbardziej spójną scenę dźwiękową. Należy pamiętać o instalacji głośników w pozycji pionowej.

Procella P28 bazuje na konstrukcji D’Appolito i najlepszy dźwięk oferuje w zakresie pionowego kąta względem słuchaczy wynoszącego do 35°. Najlepsza jakość dźwięku uzyskiwana jest kiedy pionowy kąt pomiędzy tweeterem a uszami słuchaczy zachowany jest w zakresie 15° powyżej lub poniżej linii uszu słuchacza. Jeśli wymaga tego sytuacja, kolumnę można pochylić w kierunku pola odsłuchowego. Najczęściej najlepsze rezultaty daje skierowanie głośników centralnie lub nieco powyżej głównego miejsca odsłuchowego. W większych kinach z dużym obszarem odsłuchowym, standardem jest kierowanie głośników aby celował w 2/3 głębokości obszaru odsłuchowego.

Baffle Wall

Kolumna głośnikowa Procella P28 w zabudowie ściany kinowej typu baffle wall pozwala zyskać kolumnie dodatkowe +6 dB wydajności w zakresie niskich częstotliwości. Kiedy zestawy kinowe są zamontowane w baffle wall, za ekranem akustycznym – powinny zostać umiejscowione tak, aby ich akustyczny środek znajdował się na wysokości 5/8 wysokości ekranu mierząc od dolnej krawędzi ekranu. Akustyczny środek jest dolną krawędzią falowodu. Montując zestaw P28 w zabudowie ekranowej musimy zawsze być pewni, aby użyć podkładek izolujących oraz zdjąć maskownice. Lewy oraz prawy zestaw powinien być skręcony w kierunku środka pomieszczenia.

P28 w systemie audio 23.6.10

Zestawy Procella Audio zostały użyte jako nagłośnienie na frontowej ścianie kina w systemie 23.6.10 zbudowanego w domu prywatnym przez Indyjską firmę MACBEE. Na przodzie zainstalowano aż 7 zestawów P28, zaś za resztę kanałów odpowiadały popularne zestawy kinowe P8. Jako nieliczne zestawy kinowe były w stanie nagłośnić dużej wielkości pomieszczenie oferując niezbędny poziom ciśnienia akustycznego we wszystkich miejscach odsłuchowych.

 

Cechy zestawów P28

Procella Audio w trakcie projektowania swoich głośników kieruje się kilkoma zasadami, niezależnie od tego, czy mówimy o niewielkich P5, czy o ogromnych i najmocniejszych zestawach kinowych P860.

  • Procella Identical Voices™ – Wszystkie modele głośników Procella mają względem siebie idealnie dopasowaną barwę dźwięku, niezależnie od stopnia złożoności całego systemu.
  • Kompresyjne przetworniki wysokiej częstotliwości – Wykorzystanie przetworników kompresyjnych wysokiej częstotliwości, zamiast kopułowych znacznie zwiększa zakres dynamiki i zmniejsza zniekształcenia. 
  • Kierunkowe falowody – kierunkowe falowody zaprojektowane przez Procella Audio zapewniają równe krycie, dla dużych kątów w odniesieniu od osi nadawania dźwięku
  • Zaawansowany system Crossover – System o płaskiej reakcji fazowej, z bardzo niskim opóźnieniem bazowym. Zaprojektowany w celu zmniejszenia zniekształceń, dzięki zastosowaniu cewki oraz kondensatorów z polipropylenu.
  • Zamknięte pudła obudów – Wszystkie głośniki umieszczone są zawsze w zamkniętych obudowach, w celu zapewnienia najlepszej charakterystyki impulsowej

Procella Audio P28

Procella Audio P28 to zestawy do dużych pomieszczeń kinowych, w których nie ma potrzeby zastosowania pełnopasmowych zestawów P815. P28 to głośnik o stosunkowo niewielkich rozmiarach lecz o potężnej dynamice, przewyższającej większość kolumn podłogowych. Tak duża swoboda grania i lekkość w generowaniu potężnej sceny dźwiękowej sprawia, że zakochujemy się w tym dźwięku natychmiast. Należy jednak pamiętać, że tej klasy zestawy głośnikowe wymagają solidnej dawki mocy, którą są w stanie zapewnić jedynie największe końcówki mocy.

P28 to z całą pewnością kolumna która jest stosowana przez profesjonalne firmy zajmujące się montażem domowych sal kinowych. Stąd jej prawidłowe zastosowanie wymaga skrupulatnego przygotowania się do instalacji. Projekt kina jest nieodzownym etapem takiego procesu przygotowawczego.

Podsumowanie

Podstawowe miejsce instalacji to średnie i duże pomieszczenia kinowe; rekomendowane jako główny LCR lub efektowy w pomieszczeniach  o głębokości od 4 do 15 metrów.
Rekomendowany wzmacniacz – Procella Audio DA-06 /DA2800
Minimalna moc zalecana / Pożądana moc:  200W / 600W
Maksymalne SPL dochodzi aż do 132dB w szczycie w przypadku instalacji w odgrodzie.
Odległość głośników od słuchacza: Referencyjny poziom THX – do 8 metrów / Standardowy poziom odtwarzania – 5 do 12 metrów
Zalecane głośniki do kanałów przestrzennych – P8 oraz P6

Specyfikacja techniczna

Moc500 Watt ciągła, >1000 Watt szczytowa
Czułość1m/1W 95dB
Maksymalne SPL (poziom ciśnienia akustycznego)Umiejscowienie swobodne: 122dB ciągłe, 128dB szczytowe
Umiejscowienie w ścianie: 128dB ciągłe, 132dB szczytowe
Odpowiedź częstotliwościowa-3dB przy 75Hz i 20kHz
DyspersjaStała kierunkowość, 80°H x 35°V od 1.5kHz
WykończenieCzarne
Rozmiary (wys x szer x głęb)620 mm x 450 mm x 190 mm
Waga21 kg
Kraj produkcjiSzwecja, każdy egzemplarz przechodzi kontrolę jakości