Referencyjny głośnik kinowy THX

Procella Audio to firma z doświadczeniem w prestiżowej dziedzinie, jaką jest profesjonalne nagłośnienie kinowe. Założona przez Andreasa Uggelberga i Gerbena Van Duyla marka Procella Audio specjalizuje się w  produkcji głośników kinowych i komponentów audio, których miejscem docelowym jest profesjonalna sala kinowa lub prywatne kino. Kinowe nagłośnienie o wysokiej mocy Procella Audio przenosi zatem dźwięk znany z profesjonalnych kin do prywatnych instalacji audio-video. Doświadczenie Uggelberga i Van Duyla, które zdobyli pracując w DTS (Digital Theatre Systems), przekłada się na niesamowicie wysoką jakość i dbałość o najmniejsze szczegóły dźwięku. Głośniki dużej mocy Procella Audio to system, który dostarczy najwyższej jakości nagłośnienie, niezależnie czy miejscem instalacji jest małe prywatne kino czy olbrzymia profesjonalna sala kinowa.

Firma produkuje pełnozakresowe kolumny kinowe wysokiej mocy, subwoofery kinowe, a także dedykowane końcówki mocy z procesorami DSP, która mogą napędzić te potężne konfiguracje. Dzięki głośnikom wasza instalacja kina domowego nabierze nowej jakości. To wysokiej jakości dźwięk, o olbrzymiej głębi i szczegółowości nawet przy najwyższych ustawieniach mocy wyjściowej. Dzięki temu nagłośnicie nawet największe sale kinowe, a dźwięk pozostanie najwyższej, referencyjnej jakości. Kolumny kinowe Procella Audio zamienią wasz dom w profesjonalne kino.

Zestaw Procella Audio

Głośnik kinowy P8 – instalacja

P8 został zaprojektowany z myślą o instalacji w zabudowie baffle wall lub instalacji na ścianie. Nie powinien być stawiany na podstawkach głośnikowych oraz z dala od ściany. Dla instalacji w których wykorzystujemy jako jeden z kanałów frontowych (czyli L/C/R) preferowany jest zawsze montaż w odgrodzie baffle wall. Kolumna P8 powinna zawsze być instalowana tak, aby zarówno tweeter jak i woofer były w układzie pionowym, czyli jeden nad drugim. Kiedy głośnik nie jest instalowany na ścianie, lewy i prawy zestaw powinien być zawsze skierowany w kierunku środka pomieszczenia, dzięki czemu uzyskujemy lepiej zorganizowaną scenę dźwiękową.

Dla zachowania najlepszej jakości dźwięku poziomy kąt pomiędzy lokalizacją głośnika wysokotonowego a wysokością uszu słuchaczy powinien zawierać się w kącie maksymalnie 30° (lub mniejszym) jeśli kolumna zainstalowana jest powyżej linii uszu. Natomiast kiedy kolumna zainstalowana jest poniżej linii uszu, kąt pomiędzy tweeterem a uszami słuchacza powinien wynosić nie więcej niż 5°. Jeśli jest taka potrzeba, głośniki kinowe P8 mogą zostać zainstalowane z pochyleniem pionowym (kiedy zainstalowane znacznie powyżej linii uszu). Najczęściej optymalnym rozwiązaniem jest skierowanie głośników w taki sposób, aby były wycelowane dokładnie w główne miejsce lub nieco powyżej. W dużych pomieszczeniach z dużym obszarem odsłuchu (wiele miejsc odsłuchu), powinno się nakierować środek akustyczny głośnika aby celował w 2/3 głębokości strefy odsłuchu.

Instalacja baffle wall

Głośnik kinowy P8 w zabudowie akustycznej typu baffle wall pozwala zyskać kolumnie dodatkowe 6 dB wydajności w zakresie niskich częstotliwości. Kiedy głośniki kinowe są zamontowane w baffle wall, za ekranem transparentnym akustycznie – powinny zostać umiejscowione tak, aby ich akustyczny środek znajdował się na wysokości 5/8 wysokości ekranu mierząc od dolnej krawędzi ekranu. Akustyczny środek jest dolną krawędzią falowodu. Kiedy instalujemy P8 w zabudowie ekranowej musimy zawsze być pewni, aby użyć podkładek izolujących i zdjąć maskownice. Lewy oraz prawy zestaw powinien być skręcony w kierunku środka pomieszczenia.

Montaż do ściany

P8 jest dostarczany z uchwytem montażowym, który ułatwia montaż naścienny. Stosując głośniki kinowe serii P8 z ekranem ramowym stałym, ekranem rozwijanym elektrycznie lub telewizorem – głośniki montujemy powyżej lub poniżej ekranu. Rekomendujemy jeśli tylko to możliwe instalować je powyżej ekranu. Kanał centralny może zostać zamocowany na innej wysokości niż zestawy boczne przednie, jednak najlepsze rezultaty osiągamy instalując je w jednej linii. Należy zawsze starać się utrzymywać różnice w poziomach wysokości pomiędzy głośnikami frontowymi w minimalnej odległości względem siebie. Unikać należy instalacji kolumn w miejscach, gdzie woofer znajduje się w identycznej odległości od sufitu oraz od bocznych ścian.

P8 jako kanał efektowy oraz systemy 3D

Głośnik kinowy P8 można użyć z powodzeniem jako kanał efektowy w połączeniu z zestawami przednimi (ekranowymi) P860, P815, P610a także z zestawami kinowymi P8 zainstalowanymi jako kanały frontowe. Połączenie takie zapewni, że wszystkie kolumny w systemie będą oferowały identyczny dźwięk. Instalując P8 jako kanały efektowe, zawsze musimy zadbać aby kolumna pracowała w układzie pionowym gdzie tweeter znajduje się nad wooferem.

Kiedy stosujemy P8 jako jeden z kanałów umieszczonych wysoko (height channel) – tweeter powinien być skierowany w stronę głównego miejsca odsłuchowego. P8 używa eliptycznego falowodu, który zapewnia szerszą propagację dźwięku w pionie niż tweetery kopułkowe. Nadal to jednak dyspersja niższa niż zaleca to Dolby. Przednia ścianka jest pochylona pod kątem 7 stopni w stosunku do tylnej ściany, co oznacza że jeśli głośnik zamontujemy do ściany to tweeter znajdzie się pod kątem 7 stopni względem linii sufitu. Taka konstrukcja głośnika jest bardzo przydatna do lepszego nakierowania dźwięku w kierunku miejsc odsłuchowych. Należy odnotować, że P8 zostały stworzone w ten sposób, aby zapewniały dobrą odpowiedź częstotliwościową aż do 30° poniżej głośnika wysokotonowego.  Kiedy montujemy głośnik bardzo blisko sufitu – warto zadbać o pochłanianie dźwięku w tum obszarze. Zatem pamiętajmy o adaptacji akustycznej.

Sale kinowe

Procella Audio P8 to chyba najpopularniejsze zestawy do nagłośnienia kinowego. Domowa sala kinowa wymaga bardzo przemyślanego i wysokiej jakości nagłośnienia, aby podczas seansu widzowie mogli całkowicie znużyć się w oglądanej na ekranie historii. Przenieść z ekranu wszystkie emocje i wrażenia zestaw audio może za pomocą odpowiedniego dawkowania energii, detaliczności oraz przestrzenności. Najważniejsze jednak w przypadku dźwięku kinowego jest oddanie pełnej skali dynamiki oraz idealna neutralność zestawu. Tylko w takiej sytuacji możemy cieszyć się muzyczną opowieścią za pomocą dźwięków w ten sam sposób, co zaplanowali nam reżyser wraz z osobami odpowiadającymi za nagłośnienie ścieżki filmowej.

Cechy P8

Procella Audio w trakcie projektowania swoich głośników kieruje się kilkoma zasadami, niezależnie od tego, czy mówimy o niewielkich P5, czy o ogromnych i najmocniejszych zestawach kinowych P860.

  • Procella Identical Voices™ – wszystkie modele głośników Procella mają względem siebie idealnie dopasowaną barwę dźwięku, niezależnie od stopnia złożoności całego systemu.
  • Kompresyjne przetworniki wysokiej częstotliwości – wykorzystanie przetworników kompresyjnych wysokiej częstotliwości, zamiast kopułowych znacznie zwiększa zakres dynamiki i zmniejsza zniekształcenia. 
  • Kierunkowe falowody – kierunkowe falowody zaprojektowane przez Procella Audio zapewniają równe krycie, dla dużych kątów w odniesieniu od osi nadawania dźwięku
  • Zaawansowany system Crossover – system o płaskiej reakcji fazowej, z bardzo niskim opóźnieniem bazowym. Zaprojektowany w celu zmniejszenia zniekształceń, dzięki zastosowaniu cewki oraz kondensatorów z polipropylenu.
  • Zamknięte pudła obudów – wszystkie głośniki umieszczone są zawsze w zamkniętych obudowach, w celu zapewnienia najlepszej charakterystyki impulsowej

Ustawienie zwrotnicy

Głośnik kinowy P8 nie jest pełnopasmowym zestawem, tak więc niskie częstotliwości z każdego kanału gdzie wykorzystujemy P8 powinny być przekierowane do subwoofera. Ustawienie zwrotnicy powinno być dla 80Hz z nachyleniem zbocza 12 dB/ na oktawę typu Linkwitz-Riley. Czyli w taki sam sposób, jak rekomenduje to THX. Jeśli w amplitunerze lub procesorze znajdziemy ustawienie zwrotnicy na pozycji THX, będzie ona najlepszym wyborem. W amplitunerach tradycyjnych wybieramy zawsze zwrotnicę (typ głośników) na SMALL, aby móc wybrać częstotliwość odcięcia na 80Hz. Wyższe częstotliwości mogą być również użyte w niektórych przypadkach.

Certyfikat THX

Głośniki kinowe Procella Audio P8 zyskały certyfikację “THX Approved” która dopuszcza zastosowanie zestawów w profesjonalnych ośrodkach i studiach. Włączając w to m.in. akceptację THX dla stosowania P8 w salach filmowych wytwórni filmowych, oraz pomieszczeń typy pm3 (profesjonalne studia nagrań – wielokanałowe miksowanie i monitoring). To z kolei pozwala na stosowanie kolumn w domowych salach THX, podlegających certyfikacji. A w wielkim skrócie – jeśli chcielibyście aby was pokój kinowy, sala kinowa czy też prywatne kino starało się o certyfikację organizacji THX – muszą zostać w instalacji użyte produkty, które zostały do tego celu i zadania dopuszczone. Głośniki kinowe P8 taki proces certyfikacji przeszły pozytywnie, dzięki czemu masz pewność że Twoja sala kinowa pracuje na najlepszych zestawach do nagłośnienia kinowego.

W przypadku niedużych pomieszczeń lub salonów często wystarczający okaże się zestaw kina domowego zbudowany o najmniejsze, podstawowe kolumny Procella Audio P5, wzbogacony o subwoofer P15A.

Niezależnie od wybranego zestawu, wielkości pomieszczenia – zawsze kiedy zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu systemu audio i video powinniśmy zadbać o projekt kina domowego.

podsumowanie

Głośniki kinowe P8 zostały stworzone do średnich i dużych pomieszczeń. Rekomendowane jako główny zestaw przedni LCR lub efektowy w pomieszczeniach o głębokości od 4 do 8 metrów.
Najpopularniejszy model do użycia na kanałach przednich do średniej wielkości pomieszczeń. Niezwykle łatwe do napędzenia dzięki wysokiej skuteczności 92dB.
Rekomendowany wzmacniaczProcella Audio DA-05 / DA-06
Minimalna moc zalecana / Pożądana moc: 150W / 600W
Odległość głośników od słuchacza: Referencyjny poziom THX – do 4 metrów / Standardowy poziom odtwarzania – 2 do 6 metrów
Zalecane głośniki do kanałów przestrzennych – P8 lub P6/6V/6iW
Zestaw głośnikowy P8 posiada certyfikację THX PM3 dla studiów nagraniowych i certyfikowanych pomieszczeń projekcyjnych THX.

Specyfikacja techniczna

Moc250 Watt ciągła, 1000 Watt szczytowa
Czułość1m/1W 92dB
Maksymalne SPL (poziom ciśnienia akustycznego)Umiejscowienie swobodne: : 116dB ciągłe / 122dB szczytowe
Umiejscowienie w ścianie: 122dB ciągłe /  128dB szczytowe
Odpowiedź częstotliwościowa-3dB przy 80Hz i 20kHz
DyspersjaStała kierunkowość, 80°H x 35°V od 1.5kHz
WykończenieCzarne
Rozmiary (wys x szer x głęb)410 x 450 x 200/138 mm (P8)
Waga14.2 kg
Kraj produkcjiSzwecja, każdy egzemplarz przechodzi kontrolę jakości