Ulubione zestawy mistrzów kina

Zestawy kinowe Procella Audio P815 wprowadziły obok P8 chyba najwięcej zamieszania na rynku instalacji kinowych. Pojawiła się kolumna profesjonalna do zastosowania w domowych warunkach kinowych, której jakość znacznie przekraczała podaną przez producenta cenę. P815 to pełnopasmowy zestaw do średnich i dużych salek kinowych spełniający najbardziej rygorystyczne normy THX do zastosowań profesjonalnych.

Certyfikat „THX Certified Screening Rooms” oznacza, że zestaw spełnia na tyle wygórowane wymagania i parametry, że można go zastosować w pomieszczeniach wykorzystywanych przez przemysł filmowy do post-produkcji filmowej oraz do seansów filmowych. Każda placówka filmowa jeśli chce przejść certyfikację THX, to musi korzystać z urządzeń które przeszły certyfikację w zakresie w jakim placówka się porusza zawodowo.

Drugi Certyfikat „THX pm3” oznacza, że kolumnę P815 mogą używać studia nagrań do profesjonalnego miksowania, jak i edycji i rejestracji nagrań muzycznych.

Te dwa certyfikaty są gwarancją jakości. Jeśli przemysł filmowy i muzyczny może pracować zawodowo nad ścieżkami muzycznymi i filmowymi, to trudno o lepszą rekomendację dla osoby która na poważnie myśli o nagłośnieniu kinowym w swoim domu. Zestaw jest na tyle zaawansowany od strony technicznej i spełniający wszelkie kryteria i parametry, że mamy gwarancję że każdą ścieżkę filmową usłyszymy zgodnie z intencją producenta muzycznego.

Dlaczego to nasze ulubione zestawy?

Po pierwsze „bogactwo dźwięków” – to typowy zestaw stworzony z myślą o odtwarzaniu gęstych formatów audio. Potrafiący wydobyć ze ścieżki dźwiękowej każdy nawet najmniejszy detal i niuans. Ilość dźwięków jaka się wydobywa z tego zestawu jest porażająca, wprawia w osłupienie nawet ludzi długo zajmujących się tematyka nagłośnieniową.

Po drugie „szczegółowość” – pamiętamy pierwszy bliski kontakt z zestawami, kiedy przygotowywaliśmy się do instalacji. Uruchomiliśmy ścieżkę filmową „Batman Mroczny Rycerz”. Przecieraliśmy uszy ze zdumienia, że w kanałach Lewym i Prawym jest aż tak dużo dźwięków z tak wysoką precyzja i szczegółowością. Słyszeliśmy dźwięki, które wcześniej były zamaskowane i ginęły w natłoku przekazu.

Po trzecie „czystość” – w filmach największą rolę odgrywa zawsze kanał centralny, przez niego przechodzi aż ok. 80% wszystkich dźwięków filmowych. Ułomnością większości zestawów centralnych jest ograniczona dynamika i niska przejrzystość/czytelność dźwięku. Dialogi, czy też jakiekolwiek inne wypowiadane, czy wyśpiewane słowa muszą być zrozumiałe. Tylko wtedy jest pełen komfort podczas seansu. Ta czystość dźwięku odróżnia konstrukcje Procella od konkurencji.

Po czwarte „dynamika” – dynamika zestawu i zdolność do szybkiego przejścia z najcichszych do najgłośniejszych fragmentów ścieżki jest oszałamiająca. Ze świecą szukać takiego zestawu pośród tradycyjnych zestawów audiofilskich. Skuteczność na poziomie 96 dB przy maksymalnym SPL w szczycie 132 dB! Te właściwości zestawu sprawiają, że zachowuje ona zawsze lekkość i swobodę grania, bez jakiejkolwiek zadyszki.

Po piąte „bas”- zestaw P815 składa się z 2 odrębnych sekcji. P8 – odpowiadającego za wysokie i średnie tony, oraz P15Si – sekcji niskotonowej odpowiadającej za jak sama nazwa wskazuje bas. To sprawia, że zestaw jest zgodny z definicjami THX w zakresie pełnopasmowego zestawu nagłośnieniowego. Oferuje liniowy przebieg do 40Hz, który oczywiście schodzi znacznie niżej.

Po szóste „uniwersalność” – ze względu na konstrukcję, możliwości techniczne oraz sam charakter brzmieniowy, zestawy P815 idealnie nadają się do odtwarzania muzyki jak i ścieżek filmowych. Dynamika, przejrzystość, szczegółowość – sprawiają, że bez trudu dają sobie radę z każdym gatunkiem muzycznym.

P815 to prawdopodobnie najlepsze głośniki kinowe jakie możemy zainstalować w naszej domowej sali kinowej.

Pierwsza domowa sala kinowa THX

Zwykle trudno o lepsze rekomendacje niż opinie oraz dowody, że najlepsi w branży nagłośnieniowej stosują w swoich projektach dane produkty. Jednym z pierwszych osób z branży, która wyraziła swój zachwyt na temat produktów Procella Audio był Dennis Erskine, legendarny już projektant, konsultant, właściciel firmy Erskine Group i jednocześnie jeden z prezesów organizacji CEDIA. Tak on wspomina swój pierwszy kontakt z P815: „Zdecydowaliśmy się na akt wiary i postanowiliśmy użyć nagłośnienie Procella w jednym z naszych projektów, posiadającym dość trudne warunki kinowe. Do instalacji zastosowaliśmy trzy zestawy P815, dwa subwoofery P18, trzy subwoofery P10 oraz sześć głośników P8. Efekt był oszałamiający. Każda firma instalacyjna zajmująca się projektami kinowymi jest winna sobie oraz swoim klientom – aby zapoznać się z tym cudownym nagłośnieniem. Doskonałe”

Co ciekawe firma instalacyjna otrzymała zlecenie stworzenia domowej sali kinowej, która zostałaby certyfikowana przez organizację THX tak jak komercyjne sale kinowe. Wymagało to obecności przedstawicieli organizacji THX na każdym poważniejszym etapie budowy oraz zastosowania komponentów, które przeszły samą certyfikację dla produktów kinowych i nadają się tym samym do certyfikowanego kina THX. Od tamtego projektu wiele kolejnych instalacji zostało wykonanych przez Erskine Group w oparciu o produkty Procella Audio. Sama firma realizuje projekty na terenie całego świata i skupia się wyłącznie na instalacjach klasy premium.

Sam prezes firmy twierdzi, że trudno znaleźć jakąkolwiek inną firmę, której produkty tak idealnie nadają się do zastosowań sal kinowych w warunkach domowych – dysponujących potężna dynamiką, grającą czysto i bez zniekształceń, posiadające liniowy przebieg charakterystyki częstotliwościowej oraz wymagających mało miejsca w zabudowie (tzn. płytkie).

Kino „Władcy Pierścieni”

Innym niezwykle spektakularnym przykładem na zastosowanie zestawów P815 w referencyjnym kinie był projekt zrealizowany w Londynie przez firmę Imagine This i zrealizowaną jak się później okazało na potrzeby reżysera filmowego, twórcę m.in. serii „Władcy Pierścieni”. Jak wspominał właściciel firmy, zgłosił się do niej przedstawiciel Inwestora który miał bardzo określone i jasne wymagania co do pomieszczenia kinowego. A jako, że sam pochodził z branży filmowej nie szukał pół-środków. Oczekiwał najwyższego poziomu jaki byłby możliwy do odtworzenia w warunkach domowych. Szczegółowy opis instalacji sali kinowej znajduje się na naszym blogu. W projekcie użyto jako zestawy przednie – 3 zestawy P815, a uzupełniały go popularne głośniki kinowe THX P8. Jak można zauważyć, jeśli chcemy posiadać najlepsze głośniki kinowe to warto swoją uwagę skierować w kierunku oferty Procella Audio.

Wytwórnie filmowe i stacje TV

Nagłośnienie P815 posiada certyfikaty umożliwiające zastosowanie ich w warunkach profesjonalnych. Stąd stosunkowo często są wykorzystywane przez studia filmowe do pracy nad realizowanymi produkcjami. Jedno z największych studiów filmowych w Japonii postanowiło stworzyć studia nagrań umożliwiające pracę nad systemami nagłośnienia Dolby Atmos. W tym celu zgłosiła się do Dolby Laboratories i poprosiła o nadzór nad realizacją 3 pomieszczeń służących do pracy nad ścieżkami filmowymi. Dwa z pomieszczeń to średniej wielkości pomieszczenia i to w nich własnie wykorzystano jako główne zestawy P815 – w konfiguracjach 17.4.10 oraz 9.2.4.  Większości projektów zastosowano jako główne subwoofery Procella P15-FP.

Sekcja średnio i wysoko-tonowa: P8

Kolumna Procella P8 THX funkcjonuje jako niezależny produkt, który instalujemy w średniej wielkości pomieszczeniach kinowych. Z racji na ograniczone możliwości w zakresie reprodukcji basu, a właściwie konkretne podejście projektowe – powinna być ona zawsze odcięta w okolicy częstotliwości 80Hz. Ponieważ kolumna P815 powstała z myślą o pracy w dużych pomieszczeniach – moduł średnio/wysokotonowy (P8) został uzupełniony o moduł niskotonowy (P15Si). Brzmieniowo, funkcjonalnie i gabarytowo to nadal popularna kolumna P8. Uzyskujemy krystaliczne brzmienie, wysoka dynamikę i doskonałe kąty propagacji dźwięku.

Sekcja niskotonowa: P15Si

Moduł niskotonowy uzupełnia sekcję średnio/wysokotonową tworząc razem idealny zestaw pełnopasmowy. Moduł zbudowany jest w oparciu o 15 calowy głośnik niskotonowy z 3″cewką. Sekcja niskotonowa jest niezależnie napędzana od modułu P8 i jest w stanie przyjąć sygnał o mocy dochodzącej aż do 1500 Watt. Maksymalnie moduł jest w stanie wygenerować ciśnienie akustyczne na poziomie 119 dB i zejść z odpowiedzą częstotliwościową aż do 22Hz przy minimalnym spadku ciśnienia. Do prawidłowej pracy niezbędny jest układ końcówki mocy z procesorem DSP. Olbrzymią zaletą modułu niskotonowego jest jego wielkość. Aby osadzić głośnik w zabudowie potrzbujemy na głębokość jedyne 28cm.

Certyfikacja THX

Zestaw P815 przeszedł certyfikację THX i jest na liście rekomendowanych zestawów nagłośnieniowych do profesjonalnych ośrodków filmowych, post-produkcji filmowej oraz studiów nagrań. Studia wyposażone w zestawy P815 mogą ubiegać się o proces certyfikacji przez organizację THX. Dodatkowo P815 posiadają certyfikację pm3, co oznacza że są zalecane przez branżę filmową do premixowania a także post-produkcji programów telewizyjnych, muzyki, gier video oraz innych nie kinowych (bo to załatwia certyfikat THX Approved).

Zestaw P815 to bardzo wysokiej jakości zestaw o wysokiej wydajności, który jest w stanie odtworzyć referencyjnej jakości dźwięk w instalacjach kinowych. Najlepiej zainstalować go w konstrukcji baffle wall, za ekranem transparentnym akustycznie. Może również pracować jako zestaw wolnostojący w wykorzystaniu kinowym, wielokanałowym jak i odsłuchach stereo. Do zestawu doprowadzamy 2 pary okablowania, gdzie odpowiednio zasilamy niezależnie sekcję średnio – wysoko tonową, oraz osobno głośnik niskotonowy.

Najlepsze głośniki kinowe wymagają bardzo przemyślanej instalacji, należy zadbać o każdy aspekt pomieszczenia kinowego. Po to, aby zestaw zagrał na miarę swoich możliwości. Dlatego zawsze namawiamy, aby w pierwszym kroku wykonać projekt instalacji kina domowego, który szczegółowo przeanalizuje wszystkie aspekty instalacji.

Specyfikacja techniczna

Mocsekcja niskotonowa (P15Si) 700W ciągła, 1,500W szczytowa
średnio/wysoko (P8) 250W ciągła, 1,000W szczytowa
Czułość1m/1W 96dB
Maksymalne SPL (poziom ciśnienia akustycznego)Wolnostojące: 122dB ciągłe / 126dB szczytowe
W baffle wall: 126dB ciągłe / 132dB szczytowe
Odpowiedź częstotliwościowa-3dB przy 40Hz – 20kHz
DyspersjaStała kierunkowość, 80°H x 50°V od 1.5kHz
WykończenieCzarne
Rozmiary (wys x szer x głęb)1030 x 480 x 280 mm
Waga39.2 kg
Kraj produkcjiSzwecja, każdy egzemplarz przechodzi kontrolę jakości