Najtańszy pełno-pasmowy zestaw kinowy

Zestaw głośnikowy Procella Audio P610 dostarcza referencyjnej jakości dźwięk do najlepszych prywatnych sal kinowych. Najczęściej stosowany jest w zabudowach akustycznych baffle wall, gdzie jest instalowany za ekranem akustycznym. W odróżnieniu od sporej części zestawów firmy Procella, P610 może być stosowany jako zestaw wolnostojący. Zarówno w aplikacjach kina domowego, wielokanałowego dźwięku jak i dwukanałowego stereo.

P610 składa się z zestawu średnio/wysokotonowego P6 w połączeniu z modułem niskotonowym P10Si. P6 jest typowym modelem Procella P6 z oferty producenta, połączonym dedykowanym uchwytem z modułem niskotonowym. Uchwyt pozwala na przesunięcie w poziomie modułu P6 aż do 20 stopni, celem skierowania go w miejsce odsłuchu głównego.

Każda obudowa posiada oddzielne gniazda podłączeniowe, wobec czego niezbędne jest dociągnięcie podwójnego zestawu okablowania z końcówki mocy. Do prawidłowej pracy niezbędny jest układ DSP, który odpowiada za przekierowanie średnich i niskich częstotliwości do odpowiedniego modułu. Zadanie te realizuje najlepiej któryś z zestawów DSP producenta – Procella Audio DA-05 lub DA-06 DSP, które oprócz funkcji końcówki mocy posiadają procesory DSP z zapisanymi presetami dla wszystkich zestawów Procella Audio.

Instalacja Baffle Wall

Montując zestaw kinowy P610 w zabudowie akustycznej baffle wall pozwalamy zestawowi zyskać c o najmniej +4 dB wydajności w zakresie niskich częstotliwości. Kiedy głośniki kinowe są zamontowane w baffle wall, za ekranem przepuszczającym dźwięk – powinny zostać umiejscowione tak, aby ich akustyczny środek znajdował się na wysokości 5/8 wysokości ekranu mierząc od dolnej krawędzi ekranu. Akustyczny środek jest dolną krawędzią falowodu. Kiedy instalujemy P610 w zabudowie ekranowej musimy zawsze być pewni, aby użyć podkładek izolujących i zdjąć maskownice. Lewy oraz prawy zestaw górnego modułu P6 powinien być skręcony w kierunku środka pomieszczenia.

P610 jako pełnopasmowy

Zestawy do kina domowego Procella P610 spełniają kryteria kinowe z zakresie standardów określających zestawy pełno-pasmowe (full-range). Gwarantują one liniowe zejście niskich częstotliwości poniżej 40Hz. Tego typu konstrukcje stosowane są przez studia post-produkcji filmowej w zakresie miksowania ścieżek audio. W wyniku konstrukcji pozwalającej na znaczne zejście poniżej standardowo używanej częstotliwości odcięcia 80Hz, kolumna może pracować w ustawieniach procesora audio definiujących głośniki jako duże (large) lub pełno-pasmowe (full-range). Gdzie dodatkowo niskie częstotliwości są odcięte przy 50Hz lub niżej i przekierowane do subwoofera.

Do jednej z wielu zalet wynikających z zastosowania P610 jako zestawu pełno-pasmowego jest generowanie niskich częstotliwości z zakresu 40 Hz – 80Hz przez każdy z 3 głośników frontowych znajdujących się w różnych miejscach pomieszczenia. Poprawia to pole dźwiękowe i jednorodność w zakresie odpowiedzi częstotliwościowej pomieszczenia. Usłyszymy bardziej spójny i ekspresyjny dźwięk z kanałów przednich. A także zyskamy na mniejszej ilości zniekształceń w wyniku generowania basów z kilku niezależnych przetworników.

W niektórych sytuacjach lepsze rezultaty możemy uzyskać przekierowując niskie częstotliwości z zakresu 40-60Hz kanałów frontowych do subwooferów. Jest to zależne od warunków instalacyjnych i pomieszczeń. Dlatego rekomendujemy, aby jak tylko głośniki zostaną zainstalowane dokonać stosowanych pomiarów a także testów odsłuchowych i ustalić optymalną wartość dla ustawień zwrotnicy. W niektórych pomieszczeniach przekierowanie basu w ogóle nie będzie potrzebne, podczas gdy w innych będzie niezbędne do uzyskania wyrównanej odpowiedzi częstotliwościowej.

Podsumowanie

Zastosowanie: średnie i duże salki kinowe; rekomendowane jako główny LCR w pomieszczeniach o głębokości (odległość od ściany przedniej lub ściany ekranu do ściany tylnej) od 3 do 9 metrów.
Zestaw preferowany na kanały przednie w średniej wielkości systemach kinowych, które będą również wykorzystywane do odsłuchów muzyki.
Rekomendowany wzmacniacz – Procella Audio DA-06 / DA-05. Wymagany jest 1 wzmacniacz DSP Procella Audio DA06-DSP
Minimalna moc zalecana / Pożądana moc wzmacniacza Śr. / Wys. częstotliwości: 100W / 250W ; Niskie częstotliwości: 250W / 600W
Odległość głośników od słuchacza: Referencyjny poziom THX – do 4 metrów / Standardowy poziom odtwarzania – 2 do 6 metrów
Zalecane głośniki do kanałów przestrzennych – P8 lub P6/6V/6iW. Do podłączenia ze wzmacniaczami używać przewodów minimum 2.5mm2 , zalecane  4mm2

Specyfikacja techniczna

Moc100 Watt ciągła, 300 Watt szczytowa (moduł P6)
350 Watt ciągła, 1 000 Watt szczytowa (moduł basowy P10Si)
Czułość1m/1W 92dB
Maksymalne SPL (poziom ciśnienia akustycznego)Umiejscowienie swobodne: 116dB ciągłe, 122dB szczytowe
Umiejscowienie w ścianie: 122dB ciągłe, 128dB szczytowe
Odpowiedź częstotliwościowa-3dB przy 40Hz i 20kHz
DyspersjaStała kierunkowość, 90°H x 60°V od 2.0kHz
WykończenieCzarne
Rozmiary (wys x szer x głęb)700mm x 540mm x 150mm
Waga20 kg
Kraj produkcjiSzwecja, każdy egzemplarz przechodzi kontrolę jakości