Procella Audio P5 – małe głośniki
– “duże” brzmienie kinowe

Procella Audio P5 to pełna dynamika i ekspresja w małych systemach. Firma Procella Audio jest znana z produkcji referencyjnych zestawów głośnikowych, które od początku okazały się pasmem sukcesów. To w oparciu o technologię Procella powstało pierwsze na świecie kino domowe posiadające certyfikację THX. Rokrocznie prywatne sale kinowe oparte o głośniki szwedzkiego producenta wygrywają nagrody w konkursie organizowanym przez CEDIA – organizację zrzeszającą najbardziej profesjonalne firmy instalatorskie z całego świata. Nie ma wątpliwości, że ogromne doświadczenie producenta w projektowaniu i produkcji nagłośnienia kinowego jest widoczne także w fenomenalnym modelu P5 – zwykle profesjonalne nagłośnienie kinowe uchodzi za bardzo drogie – P5 i P5V pokazują, że da się stworzyć zestaw głośnikowy, który będzie miał kinowy pazur w bardzo atrakcyjnej cenie.

Procella Audio została założona przez byłych pracowników firmy DTS. Dostali oni zlecenie wyszukania najlepszego nagłośnienia do salki pokazowej w siedzibie firmy. Salka miała służyć do demonstracji najnowszych technologi i rozwiązań z dziedziny audio. Po dziesiątkach prób i testów inżynierowie doszli do wniosku, że na rynku brakuje zestawów które łączą w sobie cechy kinowe – czyli dynamika, moc, ekspresja z najnowszymi wymogami stawianymi przez gęste formaty zapisu dźwięku – rozdzielczość i detaliczność.

Najważniejsze zalety

Procella Audio P5 to jedyna możliwość, jeżeli chcemy stworzyć kino domowe (a nie dedykowaną salę kinową), a jednocześnie cieszyć się prawdziwym “kinowym dźwiękiem”. Głównym atutem są tutaj dynamika i ekspresja, której nie doświadczymy w typowych konsumenckich zestawach dedykowanych do dźwięku przestrzennego. Za tymi hasłami nie stoi żaden marketing, a wymierne liczby – czułość głośnika to aż 91dB, a SPL (poziom ciśnienia akustycznego) wynosi astronomiczne 107 dB! Wartość ta wzrasta do 113dB w momencie, gdy zamontujemy przetwornik w ścianie. Charakterystyka częstotliwości jest tak płaska, jak to tylko możliwe – Procella P5 w kwestii akustyki nie idzie na żadne kompromisy, mimo niewielkiego rozmiaru. Inżynierowie skupili się na utrzymaniu kompaktowej postaci, jednak niech nie zmyli nas to przy ocenie wartości akustycznych, bo wewnątrz ukryto przetwornik o ogromnej mocy i dynamice.

Cechy produktu

Procella Audio w trakcie projektowania swoich głośników kieruje się kilkoma zasadami, niezależnie od tego, czy mówimy o niewielkich P5, czy o ogromnych P860.

  • Procella Identical Voices™ – Wszystkie modele głośników Procella mają względem siebie idealnie dopasowaną barwę dźwięku, niezależnie od stopnia złożoności całego systemu.
  • Kompresyjne przetworniki wysokiej częstotliwości – Wykorzystanie przetworników kompresyjnych wysokiej częstotliwości, zamiast kopułowych znacznie zwiększa zakres dynamiki i zmniejsza zniekształcenia. 
  • Kierunkowe falowody – kierunkowe falowody zaprojektowane przez Procella Audio zapewniają równe krycie, dla dużych kątów w odniesieniu od osi nadawania dźwięku
  • Zaawansowany system Crossover – System o płaskiej reakcji fazowej, z bardzo niskim opóźnieniem bazowym. Zaprojektowany w celu zmniejszenia zniekształceń, dzięki zastosowaniu cewki oraz kondensatorów z polipropylenu.
  • Zamknięte pudła obudów – Wszystkie głośniki umieszczone są zawsze w zamkniętych obudowach, w celu zapewnienia najlepszej charakterystyki impulsowej

Uniwersalny głośnik P5

Model Procella P5 jest jednym z młodszych „półkowych” modeli spośród całej gamy produktów firmy. Jest proponowany jako uniwersalne rozwiązanie zarówno jako głośnik frontowy, efektowy, tylni, centralny, a także jako głośniki sufitowe do systemów Dolby Atmos. Jego konstrukcja pozwala na ustawienie go zarówno w pozycji pionowej jak i poziomej, bez wpływu na ostateczną jakość odsłuchu. Z tyłu obudowy znajdują się metalowe mocowania pozwalające na wygodny montaż na ścianie, regale czy szafie.

Jako przetwornik wysokotonowy zastosowano przetwornik kompresyjny o średnicy 25mm, z membraną wykonaną z poliestru opiętego na stożkowej tubie, co zapewnia dyspersję dźwięku na poziomie 80° przy częstotliwości od 2,5 kHz. Sporych rozmiarów emiter pokryty jest miękkim, porowatym materiałem. Przetwornik tonów średnich i niskich ma średnicę 133mm i ukryty jest za akustycznie przezroczystą tkaniną. Jako jedne z niewielu głośników Procella Audio, są dostępne także w kolorze białym, co wskazuje na ich bardziej konsumencki charakter – znacznie łatwiej wpasować je do nowoczesnego wnętrza, podobnie jak subwoofer Procella Audio P15. To ważne, bowiem głośniki Procella P5 nie są dedykowane do generowania częstotliwości niższych niż 90Hz. Dlatego najlepiej sprawdzą się w zestawie kina domowego z dedykowanym subwooferem Procella.

Procella P5 Dolby Atmos

Od momentu premiery zestawów P6 i P8 Szwedzki producent miał sporo zapytań i prób od dealerów, aby spróbował zaprojektować zestawy głośnikowe o zbliżonym brzmieniu ale w sporo niższej cenie. Drugą grupę stanowili instalatorzy i salony audio, które namawiały producenta aby pomyślał o stworzeniu zestawów, które można by zainstalować w typowych salonach oraz niedużych pomieszczeniach. Istnieje całkiem spora grupa klientów, którzy w salonie chcą stworzyć namiastkę sali kinowej i z jednej strony nie mają możliwości instalacji dużych zestawów a z drugiej nie chcą przeznaczyć majątku na zakup takiego systemu. Do tego wszystkiego miała miejsce premiera nowych systemów nagłośnienia 3D – systemów Auro-3D, Dolby Atmos oraz DTS:X. Rynek potrzebował głośników o niedużych gabarytach, które dysponowały szerokim kątem grania (propagacja) wymaganym przez nowe standardy a do tego o wysokiej efektywności. Te oto elementy przyczyniły się do powstania zestawów P5. Procella P5 jest doskonałym zestawem głośnikowym do instalacji na ścianach i suficie przy systemach dźwięku 3D. Szeroki kąt dyspersji pozwala na pokrycie szerokiego pola dźwiękiem, przy braku zniekształceń i olbrzymiej przejrzystości dźwięku.

Procella Dolby Atmos nagłośnienie

Procella P5 do kina domowego

Ze względu na cechy produktu i jego kluczowe zalety trudno sobie wyobrazić lepsze nagłośnienie kinowe do salonu. Niewielkich rozmiarów głośniki, które grają jak duże kinowe zestawy. Potężna dawka dynamiki i niespotykana w innych konstrukcjach przejrzystość dźwięku sprawia, że stosunkowo niewielkim kosztem możemy cieszyć się kinowym dźwiękiem w naszych domowych salonach. Istotną cechą wszystkich głośników Procella jest to, że dźwięk jest tak naturalny, jak to tylko możliwe. Dynamika zachowania instrumentów jest naturalna, a ich brzmienie czyste. Głośniki w żaden sposób nie próbują upiększać dźwięku, który wcale nie jest przesycony ale jednocześnie pełny subtelnych detali, w efekcie uszy nie męczą się. Większość rozwiązań domowych do nagłośnienia w salonie cierpi na problemy z przejrzystością dźwięku – jest problem, aby usłyszeć wyraźnie dialogi i ciche, delikatne dźwięki. P5 i racji na to, że wykorzystują technologię kompresyjną potrafią pomimo małych rozmiarów zagrać dynamiczniej i głośniej niż zdecydowana większość typowych kolumn głośnikowych. Kompaktowa obudowa umożliwia montaż na ścianie, na przykład po bokach telewizora. W niektórych sytuacjach Procella Audio P5 możemy zainstalować nad ekranem projekcyjnym lub nad telewizorem  – małe rozmiary i swoboda instalacji pozwalają na takie rozwiązanie.

Kino domowe w salonie Procella

Procella P5 vs Procella P5V

Głośniki Procella Audio P5V oraz Procella Audio P5 są do siebie bardzo zbliżone – mają dokładnie takie same parametry akustyczne, a dzięki technologii Procella Identical Voices™  mają względem siebie idealnie dopasowaną barwę dźwięku. Różnica sprowadza się jedynie do obudowy, a dokładniej jej wymiarów. P5 są nieco niższe, ale bardziej głębokie. P5V są wyższe i bardziej płytkie. Oba głośniki występują w czarnej i białej wersji kolorystycznej.

Zastosowanie wynika głównie ze względów estetycznych (P5V lepiej współgrają z płytkim telewizorem), ilości zajmowanego miejsca oraz możliwości odchylenia od ściany.

Test głośników kinowych procella

Stereo & Video Data Laboratory, Marzec 2015

“Wrażenie z odsłuchu na głośnikach jest bardzo zbliżone do tego, co słyszymy na koncercie na własne uszy. Dynamika zachowania instrumentów jest naturalna, a ich brzmienie czyste. Głośniki w żaden sposób nie próbują upiększać dźwięku, który wcale nie jest przesycony ale jednocześnie pełny subtelnych detali, w efekcie uszy nie męczą się. Czasem wydaje się, że niewielkie szczegóły dostają nieco luzu, co sprawia wrażenie lekkości i miękkości. Wyższe tony są bardzo czyste, eleganckie, ze sporym marginesem zakresu częstotliwości.”
Test głośników do kina domowego Procella Audio P5

Test zestawów kinowych

Stereo & Video Data Laboratory, Czerwiec 2017

“Procella P5V powstały w zamyśle jako zestawy satelitarne do systemów kinowych – i robią to znakomicie. Jednak klasa dźwięku jaki oferują zestawy jest tak wysoka, że głośniki P5V aż proszą się, aby w oparciu o nie zrealizować cały system nagłośnieniowy. Taki system znakomicie odnajdzie się w odtwarzaniu nie tylko ścieżek filmowych ale również koncertów.”

Specyfikacja techniczna

Moc75 wat ciągła, 250 wat szczytowa
Czułość1m/1W 91dB
Maksymalne SPL (poziom ciśnienia akustycznego)Umiejscowienie swobodne: 107dB ciągłe, 113dB szczytowe
Umiejscowienie w ścianie: 113dB ciągłe, 119dB szczytowe
Odpowiedź częstotliwościowa-3dB przy 90Hz i 20kHz
Dyspersja80 stopni przy częstotliwości >2.5 kHz
ZwrotnicaAsymetryczna, fazowo wyrównana do 2.2kHz
MontażVESA 100, otwory do montażu pionowego i poziomego
WykończenieCzarne lub białe, pół-matowe
Rozmiary304mm x 190mm x 170mm
Waga4.8 kg
Kraj produkcjiSzwecja, każdy egzemplarz przechodzi kontrolę jakości