SONY VPL-VW270ES – NAJTAŃSZY PROJEKTOR 4K UHD HDR
PROJEKTOR ZASTAPIONY modelem SONY VPL-VW290ES

Podczas targów IFA 2018 w Berlinie Sony zaprezentowało 3 nowe projektory kina domowego (wszystkie natywne 4K): Sony VPL-VW270ES, VW570ES oraz VW870ES. Opisywany przez nas projektor Sony VW270 jest nową i ulepszoną wersją popularnego modelu Sony VPL-VW260ES. Co ciekawe, nowy model w stosunku do swojego poprzednika jest minimalnie wyższy.

Model VW270ES firma Sony postanowiła skierować do osób poszukujących jak najtańszego projektora z natywną rozdzielczością 4K, mającego być alternatywą dla popularnych modeli 1080p z oferty konkurencji. Wprowadzając  VPL-VW270ES Sony jako pierwszy producent projektorów domowych pokazał, że konsument może nabyć rzutnik 4K nie rozbijając przy tym „świnki skarbonki”. Tym samym stworzenie kina domowego 4K w oparciu o rzutnik w salonie stało się kuszącą alternatywą dla telewizora o dużej przekątnej.

Jako, że producenci mają w zwyczaju opracowywać w tym samym czasie kilka modeli równocześnie, różniących się stopniem zaawansowania. Sony posiadało już niezbędną wiedzę i platformę, na której mogło oprzeć swój podstawowy model. Dzięki temu zabiegowi, wiele projektorów z serii 200, 300 i 500 dzielą ze sobą część komponentów. Wykorzystują tę samą lub zbliżoną obudowę i  w ten sam obiektyw, stworzony z myślą o materiałach UHD. Główne różnice dotyczą wyposażenia i możliwości jakie są oferowane w ramach poszczególnych serii. 270-tka to model przeznaczony na sezon 2019 i zastępuje tym samym równocześnie model 260ES jak i 360ES.

Projektor do kina domowego Sony VW270ES w stosunku do swojego starszego brata – Sony VPL-VW570ES został pozbawiony m.in.:

  • funkcji autokalibracji kolorów;
  • funkcji pamięci położenia soczewki, która jest niezbędna przy posiadaniu ekranu o zmiennych formatach lub ekranu panoramicznego;
  • systemu dynamicznej i ręcznej przysłony, za pomocą której regulujemy jasność i tym samym kontrast urządzenia.

Efektem tego ostatniego ograniczenia (różnicy pomiędzy modelami) jest parametr kontrastu – który wynosi ok. 15 000:1 zamiast 200 000:1 jak w modelu wyższym (przy dynamicznej przysłonie). Ponadto jasność modelu niższego jest zauważalna przy dużych ekranach oraz przy seansach UHD HDR.

Projektor HDR 4K Sony

JASNOŚĆ PROJEKTORA SONY VPL-VW270ES

Jasność projektora wynosi 1500 Lumenów. Można ją zredukować za pomocą wyboru ECO dla trybu pracy lampy. Niestety to jedyna możliwość jaką oferuje nam producent. Musimy zatem umiejętnie żonglować wielkością ekranu i typem powierzchni projekcyjnej, aby obraz posiadał optymalną jasność pod SDR i / lub HDR. Zarzut ten (ograniczenie) dotyczyło również poprzednika, czyli modelu VPL-VW260ES. W przypadku projekcji materiałów tradycyjnych HD z nośników Blu-ray i tunera telewizji HD, ekrany o małej przekątnej mogą charakteryzować się wysoką jasnością. Dobrze to uwzględnić na etapie projektowym. W przypadku instalacji projektora w systemach kina domowego w salonie – wysoka jasność urządzenia jest jego mocnym atutem.

KONTRAST VW270ES

Podstawowy w ofercie Sony projektor 4K – VPL-VW270ES nie został niestety wyposażony w układ dynamicznej przysłony, w związku z czym nie jest w stanie wyświetlić tak dobrej czerni jak modele wyższe – Sony VW570ES. Kontrast natywny urządzenia, chociaż niepodawany w specyfikacjach producenta wynosi około 15 000:1, co jest bardzo wysoką wartością jak na pomiar bez użycia jakichkolwiek metod sztucznie ingerujących w ilość wydostającego się z projektora strumienia światła. W zależności od ustawień parametrów projektora i sposobu instalacji możemy uzyskać parametr kontrastu na poziomie 12 – 18 000:1. Do wielu zastosowań i instalacji będzie on wystarczający. Sam obraz wygląda doskonale i dopiero w bezpośrednim porównaniu z modelami wyższymi widać pewne ograniczenia projektora.

Projektor Sony VW360 biały

OBIEKTYW I OBUDOWA

OBIEKTYW

Rzutnik Sony VPL-VW270ES posiada w pełni zmotoryzowany obiektyw, sterowany z poziomu pilota. Za jego pomocą możemy ustawić wielkość obrazu (ZOOM) oraz ostrość (FOCUS). Nie mamy jednak możliwości zapisania odrębnych, indywidualnych ustawień w pamięci maszyny. Problem ten na szczęście nie dotyczy większości użytkowników. Ponieważ i tak zdecydowana większość systemów kina domowego wyposażona jest w ekrany w formacie 16:9 o stałej wielkości i proporcjach ekranu. Z racji na stosunkowo niską cenę urządzenia, Sony zaimplementowało obiektyw z wykorzystaniem zarówno szklanych jak i plastikowych soczewek.

To rozsądny kompromis kiedy chcemy stworzyć zaawansowane urządzenie przy zachowaniu rozsądnej ceny. Inżynierowie Sony w rozmowach kuluarowych wspominają, że nowa konstrukcja obiektywu zapewnia znacznie lepsze parametry przepuszczalności oraz ostrość niż urządzenia starszej generacji. Obiektyw w modelu VPL-VW270ES został znacząco udoskonalony. Co ma istotne znaczenie jeśli projektor posiada natywne 4K. Gdzie ostrość i szczegółowość odgrywa kluczową rolę.

Projektor ma szeroki zakres Throw Ratio wynoszący 1,38 – 2,83:1 (stosunek odległości projektora od ekranu do szerokości obrazu).  Daje to olbrzymią swobodę podczas montażu. Dodatkowo do dyspozycji mamy mechanizm przesunięcia obiektywu „Lens Shift”, który pozwala na instalację rzutnika poza osią środka ekranu.

OBUDOWA

Wizualnie prezentuje się identycznie jak modele starszej generacji od Sony. Na pierwszym planie w oczy rzuca się spory obiektyw a obok niego wloty powietrza. Jeden odpowiadający za zasysanie chłodnego powietrza z pomieszczenia, a drugi za wyrzucanie ciepłego powietrza. Ułatwia to w znaczący sposób instalację maszyny w pomieszczeniu, co najbardziej docenią posiadacze salonów oraz niedużych salek kinowych.

Obudowa jest z tworzywa sztucznego, które prezentuje się atrakcyjnie i oferowane jest w 2 wersjach kolorystycznych. Zaskakujący dla niektórych może być fakt, że najtańszy projektor 4K z tyłu obudowy nie posiada jakichkolwiek gniazd sygnałowych. Złącza HDMI oraz im towarzyszące znajdują się z boku w zagłębionej części obudowy. Co Sony praktykuje już od wielu lat. W wielu przypadkach takie rozwiązanie jest bardzo przydatne, szczególnie kiedy rzutnik chcemy zamontować blisko tylnej ściany. Sama obudowa jest dość sporych rozmiarów, co musimy uwzględnić podczas etapu projektowania instalacji.

Projektor do salki kinowej Sony VW360

Udoskonalenia

Idąc z duchem czasu i wymogów, jakie stawia nowa technologia, nowa generacja projektorów Sony na rok 2019 wprowadza istotne ulepszenia technologii Motionflow. Funkcja upłynnienia ruchu jest dostępna nie tylko dla materiałów 1080p, ale również co najważniejsze dla 4K. Tym razem możemy upłynnić obraz i nadać mu wyrazistości nawet podczas projekcji materiałów 4K UHD, których obróbka wymaga zwykle bardzo dużej mocy obliczeniowej. System Motionflow tworzy nowe klatki filmowe i wstawia je pomiędzy już istniejące po to, aby zredukować smużenie wynikające z za małej ilości klatek aby prawidłowo odzwierciedlać obiekty w ruchu. Nowe mechanizmy pozwalają na stworzenie nowych klatek bez utraty jasności, która zwykle ma miejsce w tego typu rozwiązaniach. Rozwiązanie jest chwalone szczególnie przez miłośników sportu. Z kolei puryści kinowi mogą cieszyć się trybem „prawdziwe kino” aby zachować standardowy, kinowy 24-klatkowy format.

Operacje opisane powyżej stały się możliwe do wdrożenia dzięki zainstalowaniu nowej generacji procesora obrazu opracowanego w oparciu o platformę X1. Zastosowanie wydajniejszego procesora pozwoliło na uaktywnienie dodatkowych możliwości funkcji Reality Creation, której celem jest poprawa wyrazistości i ostrości obrazu wyświetlanego na ekranie.

Udoskonalono również tryby HDR, które mają być jeszcze bliższe intencjom reżyserskim. Format HDR jest ciągle na tyle nowym zjawiskiem w świecie video, że producenci mają spore pole do ulepszeń i udoskonaleń. Urządzenia posiadające natywne 4K dysponując dobrej jakości sygnałem potrafią pokazać wszystkie zalety wynikające z nowej technologii.

Co najbardziej ucieszy miłośników rozrywki konsolowej i gier z PC, Sony znacząco zredukowało tzw. input lag.

Tryby HDR projektor sony

4K UHD HDR

Sony VW270 posiada natywną rozdzielczość 4096 x 2160 pikseli i jest w pełni natywnym projektorem 4K. Wprowadzając go do swojej oferty Japończycy od samego początku dysponując najnowszą technologią matryc 4K, chcieli stworzyć najtańszy projektor 4K. Aplikując w jego wnętrzu rozwiązania spotykane w bardziej zaawansowanych i znacznie droższych urządzeniach. Oczywiście w pełni obsługuje format HDR w standardach HDR10 i HGL.

W nowym modelu pojawia się oprócz dobrze już znanych trybów HDR: Auto / HDR10 / HGL, nowy preset HDR Reference, który jest zoptymalizowany pod domyślną maksymalną jasność dla filmów UHD zadeklarowaną na 1000 nitów.

9 TRYBÓW USTAWIEŃ OBRAZU

Projektor Sony VPL-VW270ES posiada zapisane w pamięci ustawienia różnych parametrów obrazu, które razem tworzą obraz o określonym charakterze. Wybór gotowego presetu zależy m.in. od wielkości ekranu, sytuacji oświetleniowej jaka panuje w pomieszczeniu, czy też osobistych preferencji. Do rąk dostajemy aż 9 trybów skalibrowanego obrazu. Nazywają się one odpowiednio: kino cyfrowe, wzorcowy, telewizja, fotografie, gry, jasny obraz kinowy, jasny obraz telewizyjny i dwa tryby do oglądania filmów kinowych. Oprócz trybów predefinowanych mamy oczywiście możliwość wprowadzenia swoich ustawień i dokonywania korekty na zapisanych parametrach. Dodatkowe możliwości korekty kolorystyki zapewnia zaawansowane narzędzie HSV (Hue Saturation Value).

ustawienia obrazu Sony projektor

W odróżnieniu od starszego modelu VPL-VW260 (za co wielu krytykowało politykę producenta), rzutnik posiada nową płytę z układami HDMI pozwalającymi na przyjęcie sygnału 18Gbps. W ten sposób prześlemy do niego dowolny sygnał mieszący się w ramach specyfikacji HDMI 2.0. Docenią to wszyscy użytkownicy kina domowego wykorzystujący źródła cyfrowe 4K, a przede wszystkim formaty HDR wymagające obrazu 10-bitowego. Dodatkową korzyścią jest komfort i spokój, że niezależnie jakie urządzenie podłączymy do naszej maszyny, to ona nie będzie miała jakichkolwiek problemów jego wyświetleniem.

W poprzedniej generacji urządzenia miały ograniczenie przepustowości do 13.5Gbps co wzbudzało sporo kontrowersji pośród potencjalnych klientów. Kwestionowano gotowość do współpracy z przyszłymi formatami obrazu, które będą stawały się coraz bardziej popularne. W przypadku modelu VPL-VW270ES problem ten już nie istnieje. Jedynie musimy pamiętać o zadbaniu o dobrej jakości przewody HDMI obsługujące format 18Gbps.

PRZEZNACZENIE

Projektor kina domowego, Sony VPL-VW270ES proponujemy do pomieszczeń wyposażonych w stosunkowo duży ekran projekcyjny, gdzie dysponujemy ograniczonym budżetem. W niewielkim pomieszczeniu, rzutnik może oferować zbyt wysoką jasność obrazu, co trzeba mieć na uwadze. Chociaż z drugiej strony, bardzo łatwo przyzwyczaimy się do takiego stanu rzeczy. Jest to niewątpliwie bardzo atrakcyjna oferta dla osób poszukujących projektora i lubiących posiadać urządzenie, które jest zaawansowane technologicznie i gotowe na obsługę nowych formatów. Jeśli mamy jednak odpowiednie środki i możliwości, sugerujemy zainteresować się modelem wyższym – Sony VPL-VW570ES, który oferuje nieco więcej możliwości.

Polecamy go również osobom, które chcą stworzyć system kina domowego w salonie. Czyli pomieszczeniu, gdzie trudno będzie uzyskać w pełni kinowe wrażenia i efekty z racji na ograniczenia instalacyjne. Instalując natywny projektor 4K w połączeniu z telewizorem służącym do oglądania codziennego telewizji zyskujemy możliwość odbycia seansów na wielkim ekranie. Charakter obrazu jak i doznania towarzyszące podczas projekcji kinowej nawet z najtańszego projektora 4K będą znacznie przewyższały w większości przypadków seans nawet na bardzo dużym 85″ telewizorze. Zachęcamy do rozważenia tej opcji ponieważ zapewnia niezapomniane wrażenia i sporo radości podczas wieczornych seansów. Kino domowe z projektorem w salonie to doskonała propozycja dla miłośników sportu oraz filmu.

Specyfikacja techniczna

Rozdzielczość4K UltraHD 4096 x 2160
Technologia wyświetlania0.74-cala natywny panel SXRD (4096×2160) x3
Jasność1500 Lumenów
KontrastNatywny: 15,000:1
Lens Shift+/-85% pionowy & +/-31% poziomy
Lampa i żywotność225 W, ok. 6000h tryb obniżony
Waga14 kg
Wymiary (WHD)496 x 205 x 464 mm