Profesjonalne kino Dolby Atmos – Premium SCAPE w Tallinie, Estonia

Profesjonalne kino Dolby Atmos – Premium SCAPE w Tallinie, Estonia

Profesjonalne kino Dolby Atmos – Premium SCAPE w Tallinie, Estonia 1920 1280 Cinematic

Jakie głośniki w profesjonalnym
kinie Dolby Atmos?

Wśród różnych film komercyjnych zdarzają się perełki, obok których trudno przejść obojętnie. Jedną z nich jest niewątpliwie Premium SCAPE w Tallinie.

Magię kina Premium SCAPE w Tallinie – bardziej niż wystrój wnętrza możliwy do pokazania na zdjęciach – tworzy krystalicznie czysty dźwięk, idealnie słyszalny z każdego miejsca na sali. Dźwięk ten pochodzi z głośników używanych w projekcie AS2 i występujących we wszystkich kinach grupy Finnkino. Głośniki w dużym kinie zostały zaprojektowane przez Andersa Uggelberga, jednego z założycieli Procelli. Ustawienie głośników w systemie Dolby Atmos i odpowiednie wyciszenie sali kinowej sprawia, że w Premium SCAPE można niemal zanurzyć się w historii filmowej opowiadanej na ekranie.

W ciągu ostatniej dekady, system ten i głośniki Procella były instalowane wyłącznie w kinach premium obsługiwanych przez NCG pod markami Finnkino (Finlandia) i Forum (Baltic).

Implementacja Dolby Atmos w zaprezentowanym na zdjęciu powyżej kinie Premium SCAPE w Tallinie została zaprojektowana wspólnym wysiłkiem Nordic Cinema Group i Dolby Laboratories. Przy wszystkich instalacjach kinowych Atmos, zaangażowanie Dolby zaczyna się we wczesnych etapach projektowania i kończy się testowaniem i zatwierdzeniem każdego kina przed jego otwarciem.

Zdjęcie głośników zawieszonych na ścianie na sali kinowej Premium SCAPE w Tallinie

Wykonawcy kina Premium SCAPE są dumni z efektów

Podczas kończenie tuningu systemu audio i Dolby, Ari ‘Jaska’ Saarinen, menadżer techniczny Nordic Cinema Group, oświadczył:

“Ten system jest zdecydowanie najlepiej brzmiącym systemem Atmos, jaki kiedykolwiek słyszałem. To prawdziwa kulminacja naszej 10-letniej współpracy z Procellą w tworzeniu głośników dla naszego ekskluzywnego systemu nagłośnieniowego AS2.”

Zaangażowany w prace nad realizacją projektu Anders Uggelberg z Procelli stwierdził natomiast, że:

“Wyzwanie polegające na opracowaniu głośników odpowiadających wyjątkowemu podejściu AS2 do dźwięku kinowego było bardzo satysfakcjonujące. Korzyści dźwiękowe i wizualne systemu AS2 są znaczące. A w ulepszonym otoczeniu dźwiękowym, które teraz udostępnia Dolby Atmos, możemy stworzyć jeszcze bardziej niezapomniane wrażenia dla miłośników kina.”

Widownia, która zgromadziła się na premierowych pokazach w nowej sali również nie kryła zachwytów. Sala kinowa z systemem AS2 kolejny raz zdała egzamin. Nagłośnienie kinowe Dolby Atmos zrealizowane na zestawach Procella Audio stwarza iluzję uczestniczenia w akcji filmowej.

Zdjęcie wnętrza sali SCAPE Estonia - widok na widownię

Głośniki w dużym kinie Premium SCAPE

W kinie Tallinn Scape zastosowano 68 głośników w konfiguracji Dolby Atmos 31.5.20. Nagłośnienie kinowe sali składa się z:

  • 5 ekranowych głośników frontowych,
  • 26 podstawowych głośników efektowych bocznych,
  • 20 sufitowych głośników,
  • 17 subwooferów odtwarzających 5 kanałów niskiej częstotliwości.

Pięć głośników przednich znajdujących się za ekranem to trójdrożne konstrukcje Procella C124 z których każda z sekcji jest niezależnie zasilana przez końcówkę mocy. Głośniki sufitowe i przestrzenne C22 korzystają z tego samego wysokotonowego głośnika kompresyjnego w układzie waveguide z 12-calowym głośnikiem niskotonowym. Każdy subwoofer P18 ma podwójne 18-calowe głośniki zamontowane w szczelnej obudowie.

Do napędzenia wszystkich zestawów głośnikowych Procella Audio zastosowano 53 wzmacniacze mocy Yamaha o mocy ciągłej 79 500 Watt. Wiele osób zastanawia się jakie stosuje się głośniki w kinie tradycyjnym – mamy tam przecież do czynienia z olbrzymim pomieszczeniem, z którego na raz korzysta bardzo dużo osób. Głośniki w dużym kinie skonstruowane są nieco inaczej niż domowe zestawy. Muszą być w stanie dostarczyć dynamiczny dźwięk o bardzo wysokim ciśnieniu akustycznym – po to, aby dźwięk był satysfakcjonujący dla osób znajdujących się w ostatnich rzędach. Z czasem rozwiązania komercyjne zawitały do domowych sal kinowych. I w ten oto sposób “domowe” wersje zestawów komercyjnych możemy spotkać zarówno w ofercie Procella Audio jak i JBL Synthesis.

Projektor, ekran i układ widowni – czyli elementy wpływające na odbiór obrazu

Pisaliśmy wyżej o jakości dźwięku, bo niewątpliwie jest ona wyjątkowa. A jak wygląda sala Premium SCAPE w Tallinie?

Na widowni jest 465 miejsc siedzących, tak rozłożonych, by z każdego z nich wyraźnie było widać ekran. Filmy odtwarzane są na tafli o wymiarach 20,4 x 8,6 metra (170 metrów kwadratowych) obejmującej całą przednią ścianę.

W kinie wykorzystywany jest projektor DP4K-60L. Jest to jedyny projektor laserowy Barco 4K , który jest stosowany w kinach w krajach bałtyckich i skandynawskich. Zapewnia on 56 000 lumenów, więc w połączeniu z solidnym ekranem zapewnia niezwykle jasne kolory i żywe obrazy z ogromnym zakresem dynamiki.

Przeniesienie jakości uzyskanej w Premium SCAPE w Tallinie w warunki domowe byłoby nie lada wyzwaniem. Warto jednak pamiętać, że nagłośnienie tak dużej sali, która ma pomieścić niemal 500 osób, wymaga innych parametrów, niż nagłośnienie pokoju. Podobnie – ilość światła do rozświetlenia ekranu w takiej sali jest większa, niż w przypadku kin domowych. Warto o tym pamiętać choćby przy wyborze modeli głośników Procella. Parametry tych dostępnych dla konsumentów różnią się nieco od asortymentu dla kin komercyjnych. Mają jednak wspólne elementy i koncepcje projektowe, co czyni je wciąż jednymi z najlepszych na rynku.

Procella Audio daje możliwość posiadaczom już niedużych pomieszczeń kinowych oraz salonów poczuć się jak w dużym profesjonalnym kinie. Do wielu zastosowań wystarczy już najprostszy zestaw kina domowego zbudowany w oparciu o model Procella Audio P5 oraz subwoofer P15A.

CINEMATIC