Projektory roku 2022 – What Hi Fi

Projektory roku 2022 – What Hi Fi

Projektory roku 2022 – What Hi Fi 1152 1152 Cinematic

Najlepsze projektory kinowe roku 2022

Brytyjski magazyn What Hi-Fi jak co roku opublikował listę najlepszych projektorów do kina domowego jakie ujrzały światło dzienne w 2022 roku. Modele te najczęściej pojawiły się w 2-giej połowie roku i stanową godną polecenia bazę dla zakupowiczów w roku 2023.

Zapraszamy do zapoznania się z poniższą listą, gdzie projektory zostały podzielone wg. kategorii cenowych.

Najlepszy projektor w cenie 10 000 – 20 000 PLN : EPSON EH-TW9400

Solidny, żywy z dużą ilością efektownego i przykuwającego wzrok obrazu, EH-TW9400 jest na krawędzi technologii 1080p a 4K. Technologia 3LCD firmy Epson wykorzystuje trzy oddzielne chipy ciekłokrystaliczne {po jednym dla każdego z trzech podstawowych kolorów). Projektor wyposażony jest w pojedynczą lampę o żywotności 3000 godzin więc możesz oglądać jeden film dziennie i nadal spodziewać się, że potrwa to około siedmiu lat.

Z tyłu jest ich mnóstwo połączenia dla twoich źródeł, w tym a USB 2.0, dwa HDMI 2.0 i Ethemet, zatem możesz podłączyć dekodery, streamery i dyski twarde, a także odtwarzacze Blu-ray. Rzutnik obsługuje formaty HDR1O i HLG plus, a także aktywne przetwarzanie 3D.

Zadziwiające, jak wielką jasność może wyprodukować ten projektor. Producent twierdzi, że wynosi ona aż 2600 lumenów, co stawia konkurencję w tym przedziale cenowym do kąta. Obrazy są wystarczająco jasne, aby oglądać filmy nawet w średnio oświetlonych warunkach.

Poziomy szczegółowości podczas projekcji filmowej są rzetelne, z wyeksponowanymi szczegółami we włosach, widocznymi zmarszczkami i subtelnymi odcieniami skóry. Całość wygląda oszałamiająco szczegółowo.  Podobnie jest z ciemnymi detalami. Nocne sceny ukazują mnóstwo odcieni i szczegółów.

Jego zdolność do wychwycenia szczegółów w szarościach i odcieniach nadaje obrazowi fantastyczne poczucie głębi, które obok imponującej subtelności kolorów zestawia ten projektor powyżej swojej konkurencji cenowej.

Jeśli szukasz znakomitego rzutnika, niekoniecznie w wysokiej cenie natywnych projektorów 4K – ten jest z pewnością naszą rekomendacją.

Epson EH-TW9400

PRODUKT ROKU 2022

Najlepszy projektor w cenie 20 000 – 50 000 PLN : Sony VPL-XW5000ES

To najtańszy prawdziwie natywny projektor laserowy 4K w świecie kina domowego. Istnieją podobnie wycenione projektory laserowe DLP, które jednak wykorzystują technologię „podwójnego migania” lub technologię przesunięcia pikseli, aby uzyskać obraz 4K. Niemniej żaden z nich nie ma natywnej ilości pikseli odpowiadających rozdzielczości 3840×2160.

Jak doskonale wyceniony jest ten projektor, wystarczy go zestawić obok znacznie droższego starszego brata, czyli modelu VPL-XW7000ES. Koszt tego drugiego wynosi 70 000 PLN.

Pomimo swojej ceny, Sony VPL-XW5000ES nadal korzysta z przetwarzania procesora video Sony X1 Ultimate, poprzednio dostępnego wyłączenie we flagowym projektorze. Projektor napakowany jest nowoczesną technologią służącą do optymalizacji wyświetlanych obrazów HDR, poprawy kontrastu, poprawy kolorów i wyrazistości a także cały szereg funkcji wpływających na poprawę ostrości materiału gorszej jakości niż natywna.

najlepszy projektor roku SONY XW5000ES

Mechanizm Kolor Triluminos w modelu XW5000ES pomaga rzutnikowy osiągnąć aż 95% pokrycia przestrzeni DCI P3. Do tego twórcy wyposażyli platformę w tryb IMAX Enhanced, który nadaje większej głębi i naturalności wyświetlanemu na ekranie obrazowi.

Silnik laserowy XW5000ES generuje jasność na poziomie aż 2000 lumenów, co jest wystarczającą wartością do projekcji realistycznych obrazów HDR. Źródło światłą współpracuje a nowymi panelami o przekątnej 0.61 cala. To najmniejsze panele jakie kiedykolwiek Sony wyprodukowało dla swoich rzutników 4K. Przełożyło się to na ostrzejszy, bardziej zagęszczony i bardziej wyrazisty obraz. Nowe panele ewidentnie lepiej odbijają światło i dostarczają bardziej równomierne naświetlenie paneli niż jego poprzednicy.

Procesor obrazu X1 Ultimate został zaczerpnięty z linii telewizorów Sony. Jak wiemy telewizory stanowią większą część sprzedaży elektroniki użytkowej niż projektory i znacznie większe nakłady są wykładane na ich rozwój i badania. Możliwość przeniesienia zaawansowanych rozwiązań obróbki sygnału video stawia ten projektor na podium, zostawiając w tyle konkurencję w tym obszarze.

Sony XW5000 wygląda wyśmienicie od razu po wyjęciu z kartonu. Poziom czerni i kontrast lokalny szybko rozwiewają wszelkie wątpliwości, czy Sony z technologią SXRD w tak niskim przedziale cenowym jak na 4K sobie poradzi w tym obszarze.

System dynamicznego wsparcia HDR niejako wstrzykuje dodatkową energię i wigor do świata HDR, tak że obrazy wydają się niemal śpiewać do nas. Trudno to pogodzić z faktem, że XW5000ES nie obsługuje żadnych technologii ściemniania lokalnego. Zwłaszcza to zaskakuje w kontekście jednoczesnego rozjaśniania najjaśniejszych elementów, pozostawiając w spokoju te najciemniejsze obszary.

Co ciekawe rzutnik bije na głowę wszystkie tańsze urządzenia kiedy skupiamy się na ostrości obrazu. Oferuje on fenomenalną ostrość. Natywne materiały video 4K są jeszcze bardziej szczegółowe, gęste, trójwymiarowe i wyraziste niż wszystkie wcześniejsze podstawowe a nawet średnie modele rzutników Sony starszej generacji.

Jakby tego było mało, XW5000ES jest wspierane przez mechanizm Sony Reality Creation oraz system Digital Focus Optimizer. Pierwszy skupia się na naturalny wyostrzaniu elementów obrazu, drugi zaś koryguje wszelkie zniekształcenia soczewki drogą elektroniczną. Wykorzystując przetwarzanie cyfrowe, aby to zrekompensować potencjalne błędy ostrości obiektywu, dostarcza najlepszy pokaz w rozdzielczości 4K, jaki widzieliśmy.

Pomimo tego, że jest najtańszym rzutnikiem laserowym 4K historii firmy Sony, XW5000ES dostarcza

wspaniale kinowy i szczegółowy obraz. Stawia to rzutnik na podium, dzięki czemu Sony VPL-XW5000ES wybrany został na Produkt Roku 2022!

Najlepszy projektor w cenie powyżej 50 000 PLN : Sony VPL-XW7000ES

Projektor laserowy Sony przenosi wszystko na wyższy poziom, zwiększając jasność aż do imponujących 3200 Lumenów. Wyposażony w niezwykle wszechstronny zestaw soczewek z napędem silnikowym. Jego natywna rozdzielczość 4K i imponująca jasność, powinny przykuć wzrok klientów poszukających krzykliwego projektora, który będzie konsekwentnie zachwycał i wprawiał w zdumienie swoich właścicieli.

System projekcji laserowej VW7000ES składa się z trzech paneli SXRD opracowanych przez Sony, gdzie natywne panele 4K są wspierane przez laserowe źródło światłą typu laser-fosfor. Obróbka sygnału video odbywa się przy udziale procesora Sony X1. Jasność przewyższa wszystko co dotychczas widzieliście w tym przedziale cenowym. Zaś szczegóły są ostre jak brzytwa.

W rzeczywistości ten projektor domowy jest w stanie przewyższyć nawet typowe „prawdziwe” wrażenia kinowe. Hit kinowy taki jak „Batman” z pewnością jest tu lepszy niż ten oglądany po raz pierwszy w miejskim multipleksie. Jest bardzo drogi, ale za to ma mistrzowską kontrolę światła, która tworzy głęboki, bogaty i ostry obraz. Ten z kolei olśniewa, stawiając rzutnik Sony VPL-XW7000ES w lidze najlepszych projektorów kinowych.

test sony xw7000es

CINEMATIC