OPIS REALIZACJI

KINO DOMOWE W SALONIE

Wstęp

Prosta instalacja systemu kina domowego klasy podstawowej może być przez cześć osób rozumiana jako zestaw kina domowego zakupiony w sklepie lub salonie av i zainstalowany w salonie, a równie dobrze może to być stworzenie namiastki kina w domu. Systemu przenoszącego magię i emocję wielkiej Sali kinowej do małych pomieszczeń mieszkalnych. Tutaj mamy do czynienia z tą drugą sytuacją.

Kino w salonie domu

OCZEKIWANIA

Klient oczekiwał prostej, ale dobrej jakościowo instalacji kina domowego. System kinowy został zainstalowany w salonie, jak ma to miejsce w przypadku zdecydowanej większości instalacji kin domowych. Od początku chcieliśmy uzyskać efekt najbardziej zbliżony do wrażeń kinowych, ukrywając jednocześnie wszystkie głośniki. W ten sposób zdecydowaliśmy się na montaż głośników Procella Audio – zestawów P5V w zabudowie, która powstała na ścianie naprzeciwko kanapy. Zestawy przednie zostały zainstalowane po bokach 65” telewizora OLED firmy LG, zaś zestaw centralny nad ekranem.

Montaż profili kinowych

Zestaw głosników

Zestawy efektowe znajdują się po bokach kanapy. Kolumny Procella Audio P5 zostały zamocowane za pomocą uchwytów montażowych do ściany i odpowiednio skierowane w kierunku pola odsłuchu w salonie.

Wybór padł na nagłośnienie kinowe firmy Procella Audio z racji na typowo kinowe brzmienie oraz doskonałe charakterystyki częstotliwościowe w osi jak i poza osią. Zapewnia to naturalne brzmienie zarówno dla osób siedzących naprzeciwko ekranu jak i dla osób towarzyszących, które siedzą obok nas na kanapie.

P5V oraz P5 gwarantują bardzo czyste i przejrzyste brzmienie, co doceniają wszystkie osoby, które miały kiedykolwiek problemy ze zrozumieniem mowy lektora, czy też aktorów podczas oglądania filmów. Dialogi są bardzo dobrze zrozumiałe i czytelne.

Ze względu na płytką zabudowę zdecydowaliśmy się na montaż subwoofera instalacyjnego firmy TruAudio wyposażonego w 2 pasywne 6,5” przetworniki oraz 1 aktywny 8”. Konstrukcja pomimo stosunkowo niewielkich rozmiarów, subwoofer kinowy potrafi wykreować całkiem sporej ilości bas.

subwoofer w zabudowie

Ukrycie głośników było możliwe dzięki konstrukcji napinanych ścian materiałowych. Na drewnianych elementach zostały zamocowane profile, do których akustycznie transparentne materiały zostały zamontowane. Różnorodność dostępnych kolorów wykończenia materiałów akustycznych pozwoliła na dopasowanie koloru do wystroju wnętrza.

W szafce AV zagościły urządzenia będące źródłem i zarazem sercem systemu kinowego. Amplituner Arcam AVR550 wybraliśmy głównie z racji na bardzo dobrej jakości brzmienie i wyposażenie w system korekcji Dirac Live. Przy pomieszczeniach nie zaadoptowanych akustycznie potrafi znacząco poprawić jakość dźwięku. Stosunkowo prosta kalibracja i możliwości jakie oferuje, jest dodatkowym atutem.

głośniki przednie kinowe

Źródłem obrazu są m.in. odtwarzacz Blu-ray UHD OPPO UDP-203, Apple TV 4K oraz tuner TV SAT. Dostarczają one sygnał 4K, który jest wyświetlany na 65 calowym telewizorze OLED firmy LG.

Tradycyjnie jak ma to miejsce w naszych realizacjach, wszystkie piloty zastępujemy jednym uniwersalnym pilotem i systemem sterowania Control4.  Domownik nie musi pamiętać funkcji i obsługi wielu pilotów, mając do dyspozycji jeden pilot z identycznym układem przycisków. Dodatkowo większość czynności i funkcji jest wykonywana automatycznie – naciśnięcie przycisku „oglądaj NC+” powoduje włączenie automatyczne wszystkich urządzeń niezbędnych do oglądnięcia telewizji satelitarnej: telewizora, tunera sat, amplitunera oraz telewizora.

głośniki do salonu

Specyfikacja urządzeń

  • telewizor 65″ OLED LG
  • kanały przednie Procella Audio P5V
  • kanały efektowe Procella Audio P5
  • Subwoofer TruAudio Trunami
  • odtwarzacz OPPO UDP-203
  • Apple TV 4K
  • tuner NC+
  • amplituner Arcam AVR550
  • procesor systemu sterowania Control4 EA-3
  • Pilot Control4
  • Klawiatura Control4