Wstęp
Niniejsza instalacja sali kinowej była częścią kompleksowego projektu audio-video realizowanego w rezydencji Inwestora. Na etapie projektu domu zostało wydzielone pomieszczenie o wymiarach 774 x 477 cm przeznaczone na salę kinową.
Pomieszczenie kina domowego znajduje się w przyziemiu domu i sąsiaduje z winiarnią i pomieszczeniem klubowym, w którym odbywają się imprezy z zaproszonymi gośćmi.
Według założeń w pomieszczeniu komfortowo ma mieć możliwość oglądania aż 12 osób, zaś w nietypowych sytuacjach nawet więcej osób. Jedyną opcja i rozwiązaniem było usadowienie widzów w 3 rzędach. Tyle, że zamiast typowych foteli kinowych wybór padł na kanapy kinowe. Pozwalają one na ugoszczenie większej ilości gości, natomiast zapewniają równie dobry poziom komfortu jak dobrej klasy fotele kinowe.
Projekt
Tradycyjnie, jak każdą naszą realizację rozpoczęliśmy od przygotowania projektu. Otrzymaliśmy projekt wraz z wstępnym pomysłem od architekta wnętrz, odpowiedzialnego za realizację sali. Kino miało być w odcieniach czerwieni i wzbogacone dodatkami drewnianymi. Całość rozwiązań technicznych musiała zostać ukryta. Ważnym elementem wystroju miały być tapicerowane ściany.
W ten sposób automatycznie wybór padł na rozwiązania praktykowane w kinach komercyjnych oraz najlepszych kinach domowych. Nagłośnienie przednie jest realizowane w oparciu o zestawy kinowego nagłośnienia Procella Audio P8, które są zamontowane w zabudowie akustycznej ściany ekranowej. Wobec powyższego ekran musi być perforowany i zapewniać stosowną wielkość, będącą wypadkową odległości widzów oraz jasności projektora.
Inwestor oczekiwał dobrej jakości kina, ale zaznaczył, że z racji na ograniczone możliwości czasowe pomieszczenie będzie najczęściej wykorzystywane przez dziecko. A ono jak wiadomo nie musi mieć najwyższej możliwej jakości dźwięku i obrazu. W ten sposób stworzyliśmy system, który bazował na kinowych komponentach, ale był przeznaczony dla typowego odbiorcy.
Pomieszczenie techniczne
Wszystkie urządzenia kinowe zostały zainstalowane w winiarni, która sąsiaduje z pokojem kinowym. Odpowiednia temperatura oraz łatwy dostęp do pomieszczenia sprawiły, że okazało się to optymalnym rozwiązaniem.
Wszystkie urządzenia kinowe są podłączone pod wydajny UPS którego zadaniem jest zabezpieczenie systemu przed nagłymi skokami oraz zanikami napięcia. W przypadku dłuższego zaniku zasilania, aktywowany jest agregat, który przejmuje podtrzymanie. Informacje o zanikach prądu są wyświetlane na ekranie kinowym, aby informować domowników o zachodzących zjawiskach.
Pomimo, że wszystkie urządzenia elektroniczne znajdują się w pomieszczeniu technicznym, możemy je obsługiwać za pomocą pilota od systemu sterowania Control4. Pilot komunikuje się z jednostką centralną, która wysyła komendy do poszczególnych urządzeń i modułów kinowych.
Podest
Pewnym wyzwaniem jest ugoszczenie ponad 12 osób w stosunkowo niedużej, bo wynoszącej niecałe 37m2 salce. Dlatego niezbędne okazało się stworzenie 3 rzędów, w których gościmy widzów. Na każdym z poziomów zainstalowaliśmy ultrawygodne kanapy Cineak. Uchodzą one za najwygodniejsze i najbardziej ekskluzywne kanapy i fotele kinowe jakie można zastosować w kinie domowym.
Każda z kanap ma swoje sterowanie i pozwala na rozwinięcie siedziska do pozycji leżącej. Do tego w niebywałym komforcie i wygodzie. Kanapy identycznie jak fotele kinowe są oferowane w modułach, pozwalając je na dowolne łączenie według potrzeb i założeń projektowych. Oznacza to, że możemy stworzyć zarówno kanapę 2 osobową jak i 6 osobową.
Ekran
Ekran ramowy o stałych proporcjach został wyprodukowany przez firmę Stewart FilmScreen. Dobraliśmy powierzchnię StudioTek 130 z microperforacją THX, zapewniającą najlepszą jakość dźwięku i obrazu do naszych warunków. Ekran kinowy zainstalowaliśmy w specjalnie wykonanej konstrukcji, w której zainstalowaliśmy nagłośnienie wraz z ustrojami akustycznymi.
Ekran ramowy Stewart FilmScreen ScreenWall Deluxe ma przekątną 135” i oferuje optymalny stosunek wielkości do jasności obrazu. Z uwagi na komfort widzów siedzących w ostatnim rzędzie lepiej byłoby zastosować ekran projekcyjny o większej przekątnej, jednak to pociągałoby za sobą montaż znacznie bardziej zaawansowanego projektora kinowego. A ponieważ z pomieszczenia i tak głównie korzystają na co dzień 2 osoby, to ostatnie rzędy foteli najczęściej pozostają puste.
Konfiguracja sprzętowa
Realizacja projektu kinowego jest bardzo często rozciągnięta w czasie, od momentu rozpoczęcia prac projektowych aż do momentu uruchomienia kina mija zwykle wiele miesięcy, a niekiedy i lat. Do realizacji przedsięwzięcia wykorzystaliśmy najwyższy model projektora JVC do kina domowego, pracujący w rozdzielczości 1080p. Oczywiście sama instalacja została przygotowana i ma możliwość podmiany projektora na wyższy model, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Za obróbkę dźwięku odpowiedzialny był procesor kinowy firmy Arcam, który przekazuje sygnał na dedykowane końcówki mocy Procella Audio DA-05 oraz DA-06. Odtwarzanie filmów i muzyki realizowane jest za pomocą odtwarzacza OPPO BDP-93EU. Do dyspozycji są 2 tunery satelitarne oferujące platformy cyfrowe NC+ oraz Polsat.
Obsługa kina
Prostota obsługi pomieszczenia kinowego była jedną z kluczowych kwestii. Salka jest na co dzień wykorzystywana przez dziecko, co wymusza z jednej strony bardzo prostą obsługę wielu urządzeń wchodzących w skład systemu kinowego. A z drugiej dostęp do poszczególnych kanałów telewizyjnych musi być ograniczony.
Do obsługi dziecięcej została zainstalowana klawiatura naścienna Control4, która ma zdefiniowane przyciski pozwalające na włączenie i wyłączenie całego systemu kinowego, wybór jednego z ulubionych kanałów dziecięcych (bez możliwości wyboru kanałów z poza listy) oraz regulacja głośności. Domyślnie projekcja uruchamiana z klawiatury ma aktywne oświetlenie boczne, po to aby dzieci nie oglądały telewizji po ciemku.
Dorośli mają do dyspozycji pilot Control4 dający dostęp do zarządzania oświetleniem, tunerami satelitarnymi, odtwarzaczem Blu-ray oraz serwerem filmowym.
Nagłośnienie
Do nagłośnienia pomieszczenia o długości 7m potrzeba wydajnych zestawów kinowych o wysokiej skuteczności i równomiernej charakterystyce kierunkowej. Zwykle optymalnym i najbardziej uniwersalnym zestawem kinowym jest kolumna Procella Audio P8 i chociaż nie zapewnia ona referencyjnego poziomu THX dla widzów znajdujących się w ostatnim rzędzie, to zestaw okazał się wystarczający na potrzeby niniejszego projektu.
Zestawy efektowe zostały ukryte za materiałem akustycznym i osadzone w ścianie tapicerowanej. Głośniki instalacyjne Procella Audio P5IW osadziliśmy w dedykowanych obudowach, przymocowanych do konstrukcji ścian bocznych.
Uzupełnieniem były 2 pasywne subwoofery Procella Audio P15FP usadowione w rogach pomieszczenia, a zasilane przez dedykowane końcówki mocy DA-06.
Specyfikacja urządzeń
- projektor JVC DLA-X90
- kanały przednie Procella Audio P8 x3
- kanały efektowe Procella Audio P6IW x4
- subwoofer Procella Audio P15 x2
- końcówki mocy DSP Procella Audio DA-06
- odtwarzacz OPPO BDP-93EU
- procesor kinowy Arcam
- procesor systemu sterowania Control4 EA-5
- pilot Control4
- jednostki wykonawcze Control4
- system sterowania oświetleniem Lutron