OPIS REALIZACJI

KINO POD GWIAZDAMI

Sala kinowa z gwieździstym niebem – kino w garażu

Zostaliśmy poproszeni o przygotowanie oferty na domową salkę kinową. Przygotowaliśmy 2 warianty i omówiliśmy je szczegółowo. Klient podziękował i umówiliśmy się na rozmowę za jakiś czas. Podczas rozmowy klient napomknął o swoich wątpliwościach związanych z budową salki kinowej. Okazało się, że miał dość spore oczekiwania a to co widział i słyszał dotychczas na różnych prezentacjach nie zachwyciło go. Zastanawiał się, czy w takim razie z jednej strony ma sens robienie kina w domu, a z drugiej czy warto inwestować w tego typu rozrywkę.

Zaproponowaliśmy, żeby przyjechał do nas na prezentację. W naszej salce znajdowała się niemal identyczna konfiguracja jak u klienta. Co znacznie ułatwiało podjęcie decyzji. Uruchomiliśmy pierwsze dwa kawałki prezentacji i już wiedzieliśmy, że tego oczekiwał Inwestor.

Przeszliśmy szybko do doprecyzowania kilku kwestii związanych z prowadzeniem projektu, zakresem prac, etapami projektowymi i ruszyliśmy do pracy.

ściana z ekranem kinowym

Pomieszczenie

Na salkę kinową został zaadoptowany garaż, którego wymiary wynoszą 6,5 x 3,5 x 2,9m. Mamy zatem do czynienia ze stosunkowo małym pomieszczeniem, które ma raptem 22,75m2 i ma posiadać 5 miejsc siedzących.

Możemy na przykładzie opisywanego przypadku zobaczyć, co możemy zrobić z naszego garażu jeśli tylko zamarzymy o własne salce kinowej.

kino zrobione w garażu

Oczekiwania

Klient należy do osób, które doskonale odrobiły swoją lekcję i był doskonale przygotowany do realizacji projektu. Wiedział doskonale jaki efekt chce uzyskać i doskonale rozumiał wszystkie zagadnienia techniczne. Dodatkowo co się rzadko spotyka, część prac chciał wykonać we własnym zakresie. Do tego niezbędny jest szczegółowy projekt z rozrysowaniem wszystkich elementów. Kluczowym kryterium było stworzenie klimatycznej salki kinowej, która w niczym nie będzie przypominała kina domowego. Ma to być pomieszczenie, w którym wszystko jest tak przemyślane i skonstruowane, aby wchodząc do pomieszczenia były od razu czuć, że jesteśmy w kinie. Zaś po uruchomieniu projekcji dźwięk i obraz mają sprawić, że już nie będziemy chcieli wrócić do tradycyjnego kina na seans. Dźwięk, obraz i wrażenia towarzyszące mają bić na głowę doznania znane z komercyjnych kin i multipleksów.

ekran z głośnikami

Prace

Opracowaliśmy szczegółowy projekt pozwalający przygotować klientowi część prac we własnym zakresie. Sporządziliśmy harmonogram i podzieliliśmy na etapy, aby na każdym etapie prac, nawet tym wykonywanym przez Inwestora nasz specjalista mógł pojawić się i wychwycić ewentualne niedoskonałości.  Oczywiście na etapie projektowym sporządzaliśmy szczegółową specyfikację sprzętową popartą analizą i wyliczeniami.

System projekcji

Za wyświetlanie obrazu odpowiada projektor Sony VPL-VW270ES, który jest podstawowym modelem 4K w ofercie producenta. Wszystkie projektory Sony z linii 2019 mają natywną rozdzielczość i oferują wysoką jasność, która w naszym przypadku była bardzo pożądana. Mamy w końcu do napędzenia ekran o szerokości 305 cm Screen Research z perforacją akustyczną, która dodatkowo nieco wytrąca jasność. Źródłami obrazu są OPPO UDP-203, czyli najlepszy odtwarzacz UHD i Blu-ray, APPLE TV 4K i tuner satelitarny.

projektor Sony

System nagłośnienia

Przetwarzanie dźwięku powierzamy amplitunerowi Arcam AVR850, który jest fabrycznie wyposażony w system korekcji Dirac. Tuż za Arcamem w torze audio znajduje się procesor DSP MiniDSP odpowiadając za dopasowanie 2 niezależnych subwooferów. Do pamięci procesora zostały wgrane parametry wyliczone na podstawie analizy Multi-Sub Optimizer, które zgrały parametry obu subwooferów celem wyrównania charakterystyki niskich częstotliwości. Głośniki Atmos napędzane są przez wzmacniacz Marantz, ponieważ Arcam nie posiada możliwości napędzenia systemów typu 7.2.4 w oparciu o wewnętrzne końcówki mocy. Niezbędne jest zastosowanie dodatkowego modułu.

Dźwiękowe doznania zapewnia nam system kinowy złożony z 3 zestawów przednich Procella Audio P6, 4 zestawów efektowych na które składają się głośniki do zabudowy Procella Audio P5iW oraz Procella Audio P5V. Kanały przestrzenne Atmos realizowane są za pomocą głośników sufitowych SpeakerCraft Aim. Zaś za niskie częstotliwości, czyli sporą dawkę basu odpowiadają 2 zestawy 15 calowe na bazie Procella Audio P15A. To sporej wielkości subwoofery które idealnie nadają się do ukrycia w zabudowach ekranowych. Typowe subwoofery kinowe mają zwykle głębokie konstrukcje, które uniemożliwiają schowanie w 30cm ścianach ekranowych. Subwoofery Procella Audio zwykle mieszczą się w 30cm zabudowach co sprawia, że są idealnymi głośnikami do zabudów.

nagłośnienie kina domowego

Akustyka

Klient miał jasną wizję jak miałaby wyglądać salka kinowa. W związku z powyższym nie było możliwości zastosowania optymalnej lub chociażby minimalnej adaptacji akustycznej. Wykorzystujemy te miejsca i elementy, które nam na to pozwalały bez ingerencji w estetykę wnętrza. W podeście zainstalowaliśmy szerokopasmowy absorber, który częściowo rozwiązywał problemy niskich i średnich częstotliwości. Na ścianach w wybranych miejscach za materiałem ukrywamy elementy działające na średnie i wysokie częstotliwości.

Gwiezdne niebo

Klientowi zależało na uzyskaniu efektu gwiezdnego nieba. Przy 290 cm wysokości jest to dość ryzykowne, aby nie uzyskać efektu sztuczności. Na szczęście wybór padł na rozwiązanie, które ma duże możliwości w zakresie tworzenia scenariuszy, co pozwoliło na ustalenie optymalnych wzorów gwiezdnych i ich scenariuszy zachowań. Gwiezdne niebo jest uruchamiane z pilota oraz przycisków naściennych.

Obsługa

Wszystkie urządzenia elektroniczne znajdują się w pomieszczeniu obok. Jedynie projektor zawieszony jest pod sufitem. Ich obsługa odbywa się za pomocą pilota uniwersalnego od Control4. Jednym pilotem uruchamiamy seans, obsługujemy tuner telewizji satelitarnej, odtwarzacz płyt, streamer Apple TV, oświetlenie czy też gwiezdne niebo. Przy wejściu do salki znajdują się przyciski, którymi wykonamy operacje związane z oświetleniem.

gwieździste niebi

Wrażenia

Tak skonstruowany system zapewnia bardzo realistyczne i emocjonujące doznania kinowe. Mamy tutaj wszystkie niezbędne elementy. Doskonała przejrzystość i czytelność przekazu. Niesamowita zwrotność i szybkość dźwięku, przejścia z delikatnych do nagłych przejść i uderzeń są generowane z prędkością światła. System jest żywy i dynamiczny, z odpowiednim pazurem i mocą. Ta pozornie niezbyt skomplikowana konfiguracja (bazująca na podstawowych modelach w ofercie producentów – Sony, Arcam, Procella Audio) potrafi dać czadu na poziomie zupełnie niedostępnym dla typowych rozwiązań z kina domowego. W bardzo rozsądnej kwocie udało się zrealizować projekt na wysokim poziomie, w którym każdy seans sprawia niesamowitą radość i przyjemność.

Produkty wykorzystane w instalacji kina w garażu