Trzy niezbędne składniki dobrej sali kinowej

Trzy niezbędne składniki dobrej sali kinowej

Trzy niezbędne składniki dobrej sali kinowej 1920 1280 Cinematic

3 podstawowe składniki kina

Domowa sala kinowa to miejsce, o którym z pewnością marzy niejeden miłośnik sztuki filmowej. Współczesna technologia otwiera możliwości takiej przestrzeni również przed graczami i osobami uwielbiającymi słuchać muzyki. Co jest niezbędne, by nasze pomieszczenie faktycznie stało się salą kinową?

Niniejszy wpis ma charakter ogólny.

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie powinniśmy określić sobie cele, które realizować ma dla nas nasze prywatne kino. Warto też zastanowić się nad tym, czego się po tym kinie spodziewamy i jak chcemy się w nim czuć. Często już z tych odpowiedzi wykreują się najważniejsze cechy, bez których nie można mówić o dobrze zaprojektowanej domowej sali kinowej. W wielkim uproszczeniu są to przede wszystkim: odpowiednie wygłuszenie (izolacja akustyczna), zrównoważone wytłumienie i ożywienie (adaptacja akustyczna), dobra jakość dźwięku oraz wysoka jakość obrazu. I choć dla każdego poszczególne z tych wartości mogą stać na innym miejscu, wierzymy, że wszyscy przyznają, że to one są wyznacznikiem tego, czy dany pokój jest salą kinową, czy też nie.

Wygłuszenie sali kinowej

Domowa sala kinowa powinna być “cicha” do tego stopnia, żeby nie dochodziły do niej żadne dźwięki z pozostałej części budynku. Niezbędne jest to do zachowania wysokiej dynamiki systemu (o to w końcu chodzi w kinie!) i możliwości usłyszenia najcichszych elementów na ścieżce filmowej (więcej o tym w naszym artykule “Czy pomieszczenie kinowe powinno być wydzielone?”). Można zachować wymarzony wystrój prywatnego kina, a jednocześnie zadbać o to, by niepotrzebne zakłócenia nie przerywały seansów filmowych lub rundy gry w najmniej spodziewanym momencie. Aby to było możliwe należy jednak wprowadzić odpowiednie elementy już na etapie wyznaczania ram pomieszczenia.

Na etapie budowy pomieszczenia lub przed jego wykończeniem należy wprowadzić optymalne rozwiązania konstrukcyjne i dobrać odpowiednie dla danego pomieszczenia metody izolacji akustycznej. Przy czym kluczowe dla zachowania odpowiedniego “wyciszenia” pomieszczenia jest dbałość o każdy detal konstrukcyjny jak i dokładność wykonania zabudów. Na tym etapie warto zadbać, by w przyszłości dźwięki filmu, muzyki czy gry nie rozbrzmiewały w innych pokojach, niezależnie od tego jak głośno będą puszczone. Aby dobrze wykorzystać możliwości akustyczne projektowanego pomieszczenia, warto w dość wczesnym stadium przygotowań zasięgnąć porady akustyka.

Wyciszenie pokoju budowa

Dobra jakość dźwięku

Na dobrą jakość dźwięku będą składały się przede wszystkim odpowiednio dobrane zestawy głośnikowe oraz adaptacja akustyczna pomieszczenia.

Aby wybrać odpowiednie głośniki do domowej sali kinowej, warto szukać sprzętu u producentów dostarczających swoje produkty do kin komercyjnych. Firmy takie jak Procella czy też JBL (seria JBL Synthesis), które zapewniają sprzęt do nagłośnienia kinom klasy premium mają w swoim asortymencie również ofertę dla konsumentów. Warto zwrócić uwagę na odpowiednie rozłożenie poszczególnych elementów nagłośnienia, by dopasować rozłożenie dźwięku do tego, w jaki sposób będzie on odbierany przez osoby siedzące na widowni.

Aby zapewnić dobrą jakość dźwięku należy nie tylko skorzystać ze sprzętu posiadającego określone parametry. Dodatkową kwestią jest tu akustyka pomieszczenia. Tak, jak w przypadku wygłuszenia i wyciszenia, warto skorzystać z porady akustyka, który pomoże stworzyć odpowiednią konstrukcję wnętrza. Dodatkowo będzie on mógł polecić materiały, które sprawią że pomieszczenie nabierze odpowiednich właściwości akustycznych i zniweluje niedoskonałości wynikające z fizycznych konstrukcji pomieszczenia.

Więcej o kryteriach dobrego dźwięku piszemy przy okazji opisu kursu oraz certyfikacji HAA – w zakresie kalibracji systemów kina domowego i stereo.

Wysoka jakość obrazu

Wysoka jakość obrazu powinna uwzględniać zarówno kryteria jakościowe samego obrazu – takie jak np. zakres dynamiki, nasycenie barw, naturalność kolorów, czy też rozdzielczość obrazu. Ale także uwzględniać parametry samego pomieszczenia. Takie jak chociażby: rozmieszczenie widzów względem ekranu, dobór odpowiedniej kolorystyki wnętrza, właściwe zestawienie komponentów wchodzących w skład toru wideo. Nie sposób też pominąć zachowanie pożądanej jasności obrazu, która powinna zapewniać komfort oglądania i umożliwić ujrzenie wszystkich szczegółów i detali na ekranie.

Warto przy tym skorzystać z pomocy projektanta systemów kina domowego, który na podstawie wielkości przestrzeni, rozłożenia miejsc na widowni i innych cech naszego pomieszczenia będzie w stanie doradzić odpowiedni sprzęt i zapewnić spójność przekazu. Jeśli zlecimy wykonanie domowego kina firmie, która zajmuje się tym profesjonalnie – możemy być pewni, że jakość obrazu będzie dla niej priorytetem.

Niezależnie od tego, czy projektujemy i budujemy kino sami, czy z fachową pomocą – warto dopilnować, by elementy wymienione w tym artykule zostały dopracowane tak, by sala kinowa rzeczywiście mogła spełniać cele, które jej postawiliśmy na początku.

CINEMATIC